Stablecoin USDC, ktorý by mal byť krytý v pomere 1:1 voči americkému doláru, sa dostal do problémov, nakoľko časť jeho rezerv bola podľa všetkého uložená u americkej banky zo Sillicon Valley SVB, ktorej piatkový kolaps je už označovaný za najväčší krach americkej bankovej inštitúcie od roku 2008, kedy vypukla predošlá finančná kríza.
V USA má veľké problémy banka SVB. A "čo čert nechcel" ovplyvňuje to stablecoin #USDC, kde má rezervy Circle (firma, ktorá za ním stojí). USDC už nemá rovný pomer voči doláru. Držte si klobúky. pic.twitter.com/qpogAfaNZ5
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) March 11, 2023
Circle podľa informácii TechCrunch mohla mať u SVB až 25% svojich rezerv, ktorými kryla USDC. V reakcii na tieto správy sa následne začala prepadávať aj hodnota USDC na burzách, ktorá stratila svoj “peg” (viazanosť voči doláru v pomere 1:1) a aktuálne má 1 USDC hodnotu len 0,89 dolára. Inak povedané, ak aktuálne máte na peňaženke 10 000 USDC, dostali by ste za ne len 8 900 dolárov.
Zatiaľ nie je isté, či sa Circle pred kolapsom zmieňovanej banky podarilo z SVB vybrať peniaze, alebo aspoň určitú časť z nich. Kolaps tohto stablecoinu by mohol mať na trhy s digitálnymi aktívami veľmi negatívny dopad. Stačí si spomenúť na bankrot burzy FTX, čo kolaps algoritmického stablecoinu UST z roku 2022 (ten mal v porovnaní s USDC výrazne nižšiu kapitalizáciu).
Pád sa začal v stredu večer
Fatálne problémy SVB, v ktorej držali peniaze mnohé VC firmy a startupy zo Sillicon Valley, začali v stredu večer (po uzatvorení hlavných obchodných hodín a amerických akciových trhoch), kedy oznámila, že potrebuje 2,25 miliardy dolárov, aby “posilnila svoju súvahu”.
V piatok v čase, keby bola SVB zatvorená za asistencie kalifornských regulátorov a Federálnej korporácie pre poistenie vkladov, uviedla, že utržila stratu 1,8 miliardy dolárov z predaja amerických štátnych dlhopisov a cenných papierov krytých hypotékami, do ktorých investovala v čase rastúcich úrokových sadzieb a pod náporom klientov ich musela predávať veľmi nevýhodne.
Správy zo stredy viedli vo štvrtok jednak k prepadu akcii tejto firmy o vyše 60% a tiež k tzv. bankrunu, v rámci ktorého klienti SVB vybrali z tejto banky až 42 miliárd dolárov. Na konci obchodného dňa mala mať podľa regulátora negatívny hotovostný zostatok 958 miliónov dolárov a nemala dosť kolaterálu z iných zdrojov.
Okolnosti okolo SVB tak môžu byť kritické pre kryptomenový priemysel, ale aj pre samotný finančný sektor v USA, ktorý si niečo také nepamätá od spomínaného roku 2008.
Pod väčším tlakom bude zrejme aj americká centrálna banka (Fed), ktorá k problémom SVB prispela zvyšovaním úrokových sadzieb, skrz ktoré bojuje s infláciou.
Fed teraz môže čeliť výzvam, aby zmenil svoju politiku, aby ochránil bankový sektor. Lenže na druhú stranu, ak by upustil od súčasného nastavenia (zvyšovanie sadzieb, kvantitatívne uťahovanie), môže zlyhať v boji s rastom cien.
https://twitter.com/TVranka/status/1634436551978385408
Zdroj: Autor