BNB Chain bol v prvom štvrťroku 2023 kráľom podvodov typu rug pull. Vyplýva to zo správy spoločnosti Immunefi, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou blockchainu. Takýchto podvodov v celom krypto ekosystéme sa odohralo v tejto sieti viac ako 73,3%.
Správa s názvom Crypto Losses in Q1 2023 (straty v kryptomenách v 1. štvrťroku 2023) skúmala rôzne hackerské podvody a útoky na kryptomeny v prvom štvrťroku tohto roka.
Zistilo sa v nej, že Ethereum a BNB Chain boli dvoma najväčšími cieľmi hackerov a podvodníkov. Až 68,8% celkových strát pochádzalo z týchto sietí. Najmä BNB Chain tvoril 41,3% celkových strát z hackerských útokov a podvodov.
V BNB kraľuje rug pull
V BNB Chaine prevládal najmä jeden typ podvodu – tzv. rug pulls. Ide o typ podvodu, pri ktorom developeri získajú finančné prostriedky a potom zatvoria obchod bez toho, aby dodali produkt alebo službu. Spoločnosť Immunefi uviedla, že v prvom štvrťroku sa 73,3% všetkých rug pullov v kryptomenovom ekosystéme odohralo na BNB Chain.
Technický vedúci spoločnosti Immunefi, Adrian Hetman, sa domnieva, že veľký počet rug pullov v reťazci môže byť spôsobený kultúrou, ktorá podporuje forking open-source kódu.
„BNB Chain má stále vážny problém s developermi, ktorí používajú forknutý kód. Jeho komunite chýba prístup zameraný na bezpečnosť a priťahuje mnoho používateľov, ktorí hľadajú rýchly spôsob, ako zarobiť peniaze. Preto v tomto ekosystéme naďalej zaznamenávame najväčší počet exploitov a rug pullov.“
Hacky stále dominujú
Napriek rozšírenosti týchto podvodov v reťazci BNB, spoločnosť Immunefi tiež uviedla, že rug pully a iné podvody sú v kryptomenovej komunite oveľa menším problémom ako hacky alebo exploity.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
„Dominantnou príčinou strát v 1. štvrťroku 2023 boli hacky,“ uvádza sa v správe.
Všetky podvody (vrátane rug pullov a iných podvodov) spolu tvorili len 4,3% celkových strát.
V prvom štvrťroku 2023 došlo k veľkolepým hackerským útokom a exploitom, ktoré odčerpali milióny dolárov z decentralizovaných finančných protokolov (DeFi).
- 1. februára sa aplikácia na poskytovanie DeFi pôžičiek, BonqDAO, stala obeťou hackerského útoku, pričom prišla o 120 miliónov USD v kryptomenách
- 17. februára bol zas hacknutý decentralizovaný agregátor výmen, Dexible, za viac ako 2 milióny USD
- 13. marca prišla spoločnosť Euler o viac ako 195 miliónov USD v kryptomenách pri najväčšom útoku na DeFi v tomto štvrťroku
Zdroj: cointelegraph.com