Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Spoluzakladateľ Ethereum kritizoval vysokú spotrebu energie pri ťažbe Bitcoinu

Článok

bitcoin tazba
Zdroj: Unsplash.com

Jeden zo spoluzakladateľov kryptomeny Ethereum (ETH) Anthony Donofrio sa pustil do kritiky ťažby bitcoinu (BTC) popri tom ako sa odvolal na dáta Digiconomist, ktoré uvádzajú, že ťažba BTC má podiel až na 0,82% celosvetovej spotreby energie.

,,Ak bitcoin naozaj mieri k tomu, že spotrebováva takmer 1% energie na svete, je to príliš veľa na ‘pet rock‘“, skonštatoval Donofrio popri tom ako zdieľal „tweet“ ďalšieho ETH vývojára Justina Drakea, v ktorom je uvedené aj to, že Ethereum má podiel na 0,34% spotrebe celosvetovej energie, no po prechode na Proof of Stake konsenzus to bude 0,000%.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Portál Cointelegraph však upozorňuje, že tieto údaje sú veľmi sporné. Dokonca aj Justin Drake, ktorý ich zdieľal, musel uznať, že iné štúdie mimo Digiconomist uvádzajú v prípade spotreby energie pri ťažbe BTC výrazne nižšie čísla – bežne aj o 60%.

Spoločnosť Digiconomist, ktorá sa špecializuje na „nezamýšľané ekologické dôsledky digitálnych trendov“ totiž podľa odborníkov z blockchain priemyslu rada pri svojej metodológii nesprávne používa údaje o spotrebe energie, ktoré sú na absolútnom vrchole možného výsledku – tj. počíta do štatistík teoreticky vrchol spotreby a nie reálne dáta.

,,Napríklad tam, kde Digiconomist tvrdí, že Bitcoin v súčasnosti spotrebuje 204 terawatthodín (Th) elektriny ročne, index spotreby bitocinovej elektriky od Cambridge University odhaduje, že ročná spotreba bitcoinu je oveľa bližšie 125 TWh, čo je rozdiel 39%,“ dopĺňa Cointelegraph.

Pravdou je, že ťažba Bitcoinu je tak či onak energeticky náročná. Druhým faktorom pri vyhodnocovaní spotreby energie pri ťažbe BTC je však spôsob, akým je generovaná. Energia sama o sebe sa nikam nestráca a z ekologického pohľadu je dôležité len to, aby pri jej tvorbe nevznikal neželaný efekt v podobe emisii CO2. Výroba energie v uholných baniach je teda napríklad neekologická, ale energia smerujúca do siete z veterných mlynov nie.

Dôležitý je výklad dát a ich pochopenie

Preto je nutné skonštatovať, že pri ťažbe Bitcoinu podľa Bitcoin Mining Council sa už takmer 60% ťažby BTC realizuje pomocou obnoviteľných, teda zelených zdrojov a ďalšia štúdia od CoinShares publikovaná v januári zas uvádza, že ťažba BTC mala podiel len na 0,08% celkových emisii CO2 v roku 2021.

Keby sme sa zhodli, že Bitcoin je zbytočnosť, tak aj emisie 0,08% z celkového koláča emisii CO2 sú veľa. Tí, ktorí sa však pozerajú na Bitcoin ako na revolučnú technológiu decentralizované finančného ekosystému nezávislého od vlád, s tým však určite súhlasiť nebudú a to obzvlášť vtedy, keď spotreba energie spojená s počítačovými hrami alebo prevádzkou tradičného finančného sektora je niekoľkonásobne vyššia.

,,Vplyv ťažby bitcoinov na životné prostredie kritici a tradičné finančné orgány ako sú Medzinárodný  menový fond radi značne zveličujú, pretože vedia, že môžu rozdeliť nové prokulturálne hnutie pomocou falošných environmentálnych argumentov. Snažia sa nás poštvať proti sebe. Osvetľujú svet falošnými zelenými argumentmi a aj chápem prečo: Nechcú stratiť vplyv nad mocenskými pákami systému, ktorý funguje len pre elity,“ reagoval na túto tému Sam Tabar, ktorý je hlavným bezpečnostným riaditeľom Bit Digital, jedného z najväčších ťažiarov bitcoinu.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.