Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

ŠPECIÁL: 8 inštitúcii, ktoré tento rok nakupovali bitcoiny za stovky miliónov dolárov + VIDEO

Článok

Inštitúcie-TOP8
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Inštitucionálny záujem o Bitcoin sa v roku 2020 stal doslova otrepanou frázou. Že veľké firmy naozaj kupujú novovznikajúce digitálne zlato však nie je výmysel. Pozreli sme sa na to, ktoré veľké inštitúcie sa k nákupu BTC za milióny až stovky miliónov priznali, alebo avizujú, že tak v dohľadnej dobe urobia.

TIP: Radšej počúvate ako čítate? Túto tému sme spracovali v rámci spolupráce s YouTube kanálom Zaujalo ma aj formou videa:

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Microstrategy

Názov firmy Microstrategy rezonoval v kryptomenových médiách azda najčastejšie. Jej príbeh o tom ako sa rozhodla vstúpiť do kryptosektora sa totiž musí páčiť väčšine bitcoinových fanúšikov. CEO a zakladateľ tejto firmy Michael Saylor totiž v minulosti Bitcoin kritizoval a v roku 2013 dokonca tipoval, že skončí na nule. Postupnosťou času popri tom, ako si uvedomoval slabnúcu hodnotu dolára súvisiacu s neustálym tlačením nových peňazí centrálnymi bankami však pochopil pointu Bitcoinu, čo viedlo až k tomu, že presvedčil svojich kolegov, aby vo firme doslova prešli na novy “bitcoinový štandard“, teda vnímanie bitcoinu ako akejsi rezervnej meny. Z kritika Bitcoinu sa tak stal jeho veľký fanúšik a v tomto momente sa dá tvrdiť, že aj obrovský propagátor. Microstrategy v čase uverejnenia tohto článku vlastní takmer 41 tisíc BTC, no tento údaj dlho v platnosti platiť nebude, pretože nedávnym predajom dlhopisov získala firma kapitál v hodnote ďalších 650 miliónov dolárov, ktorý chce taktiež investovať do BTC. Nuž a tieto bitcoiny sa zrejme len tak rýchlo predávať nebudú. Michael Salyor, ktorý sám vlastní cez 20 000 BTC, totiž vtipkoval, že ich nakúpil pre budúceho CEO firmy, ktorý zasadne na jeho pozíciu o 100 rokov.

Square

Ďalšou firmou, ktorá v priebehu roka 2020 priznala investíciu do Bitcoinu, je spoločnosť Square. Z nášho pohľadu je to však azda najmenej prekvapujúca akvizícia, nakoľko generálnym riaditeľom a zakladateľom tejto firmy je Jack Dorsey, človek, ktorý založil aj Twitter a už dlhú dobu je známy ako obrovský fanúšik najznámejšej kryptomeny. Aj preto je možno trochu prekvapujúce, že Square v roku 2020 kúpila “len” okolo 4 700 BTC (otázne však je, koľko BTC vlastní samotný Dorsey). Ku Square treba uviesť, že ide o firmu, ktorej vďaka Bitcoinu veľmi solídne funguje aj biznis. Jej aplikácia Cash App je totiž v USA mimoriadne populárnym nástrojom na rýchly nákup a predaj Bitcoinu, pričom v roku 2020 práve príjmy z poplatkov za tieto nákupy tvorili značnú časť všetkých jej príjmov.

Grayscale Investments

Suverénne najviac bitcoinov v priebehu roku 2020 nakúpila spoločnosť Grayscale investments, na čele ktorej stojí Barry Silbert. K tejto firme však treba uviesť, že sa od väčšiny ostatných v tomto článku výrazne odlišuje v tom, že bitcoiny nekupuje len  na to, aby si skrz ne vytvorila akýsi hedge voči devalvujúcemu doláru. Ona ich kupuje a následne ich ponúka s maržou na predaj inštitucionálnym hráčom, ktorým ich následne aj spravuje.

Ak sa pýtate, prečo inštitúcie nekupujú bitcoiny samé, ale robia to za nemalé poplatky skrz Grayscale, dôvodov na to je hneď niekoľko. Prvým je ten, že investíciou do Bitcoinu skrz Grayscale nemusia firmy riešiť starosti súvisiace s jeho bezpečnou úschovou. V prípade, že ide o desiatky, stovky či tisíce bitcoinov si totiž chcete byť istíí, že o ne neprídete. Grayscale disponujúca regulačným povolením rieši bezpečnosť za inštitúcie a tento správcovský poplatok je zarátaný vo vyššej nákupnej cene Bitcoinu. Druhým faktorom je skutočnosť, že investícia skrz Grayscale umožňuje inštitúciám uplatniť si rôzne daňové výhody, ktoré pri tradičnej kúpe BTC k dispozícii nie sú. Nuž a Grayscale tvrdí, že inštitúciám sa páči aj to, že jej produkt GBTC môžu obchodovať podobne ako napríklad akcie Tesla či Apple, keďže skrz Grayscale sa dostáva táto kryptomena aj na tradičné burzy.

No a koľko Bitcoinov teda Grayscale dodnes nakúpila? V čase písania článku ide už o vyše 500 000 BTC. Keď si uvedomíte, že vyťažených bolo len niečo vyše 18 miliónov BTC a odhadom necelé štyri milióny sú zrejme stratené (užívatelia statili privátne kľúče) tak ide veru o obrovský balík.

Stone Ridge

V priebehu októbra potvrdil akvizíciu bitcoinov aj gigant v oblasti správy aktív Stone Ridge Holdings Group, ktorý má pod kontrolou majetok v hodnote približne 10 miliárd dolárov. Spoločnosť potvrdila, že bitcoiny nakúpila skrz svoju firmu New York Digital Invetment Group, ktorá je jednou z mála firiem disponujúcich ťažko nadobudnuteľnou licenciou BitLicence od štátu New York. Stone Ridge vysvetlila, že Bitcoinom chce diverzifikovať svoje portfólio, pričom jej generálny riaditeľ Robert Gutmann v rozhovore pre Forbes priznal, že sa na Bitcoin pozerali už dlhšiu dobu a potenciál v ňom videli už v roku 2017, kedy doňho priebežne investovali viacerí zamestnanci tejto firmy. Podľa dostupných informácii Stone Ridge aktuálne disponuje 10 000 BTC, čím sa radí k významným inštitucionálnym hráčom v tomto sektore. Nuž a označuje ich za “aktíva primárnej rezervy”.

PayPal

Spoločnosť PayPal je inštitúciou, ktorá výrazným spôsobom ovplyvnila náladu na kryptomenovom trhu. Ide totiž o populárnu značku, ktorá oznámením, že vstupuje do sveta kryptomien, zlepšila celkový sentiment okolo Bitcoinu a dostala ho do masmédií. Keď teda odhliadneme od  toho, že jej produkty súvisiace s kryptomenami zďaleka nekorešpondujú s tým, ako by to malo v decentralizovaom Bitcoine fungovať (nákup, predaj a používanie bitcoinu na PayPal prebieha v uzavretom ekosystéme, kryptomeny nemožno previesť na vlastné peňaženky pozn.red.), musíme skonštatovať, že pre Bitcoin bola v roku 2020 prospešná. Nejde pritom len o to, že by urobila Bitcoinu reklamu. Ona ho totiž podľa všetkého aj húfne nakupovalo, hoci zatiaľ nie sú známe konkrétne čísla. Spoločnosť Pantera Capital koncom novembra vypočítala, že PayPal podľa všetkého kupoval niekoľko týždňov v rade odhadom 70% všetkých novovyťažených bitcioinov (respektíve ich ekvivalent). Odvodila to z dát burzy itBit, ktorá funguje pod záštitou firmy PAXOS, pomocou ktorej získal PayPal povolenie na poskytovanie kryptoslužieb v rámci štátu New York.

MassMutual

V decembri priznala investíciu do Bitcoinu aj spoločnosť Massmutual, poisťovňa s už 169-ročnou históriou. Za 100 miliónov dolárov sa kúpou 5 470 BTC rozhodla takto diverzifikovať svoje portfólio, aby získala podľa jej oficiálneho vyhlásenia „primeranú a zmysluplnú expozíciu v rastúcom ekonomickom aspekte čoraz digitálnejšieho sveta“. Massmutual informovala svojich klientov, že jej pozícia v Bitcoine tvorí len necelú desatinu percenta celého jej portfólia, v rámci ktorého má pod kontrolou 235 miliárd dolárov. Hoci v tomto meradle teda nejde z pohľadu tejto inštitúcie o výraznú akvizíciu, v rámci kryptosektora rozvírila mnohé vášne a napríklad stratégovia banky JP Morgan Chase skonštatovali, že MassMutual je len prvou zo série významných poisťovní a penzijných fondov, ktoré v nasledujúcich rokoch začnú skupovať bitcoiny.

Ruffer Investment Company

Na záver sme si nechali spoločnosť Ruffer Invetment Company z dôvodu, že ide o doposiaľ najaktuálnejšiu správu. Britská spoločnosť založená už v roku 1944, ktorá sa obchoduje na londýnskej burze cenných papierov, nakúpila až 45 000 BTC, vďaka čomu sa stala vôbec najväčším inštitucionálnym držiteľom bitcoinov spomedzi všetkých verejne obchodovaných spoločnosti. Podobne ako väčšina ostatných zmieňovaných firiem sa k tomuto kroku odhodlala z dôvodu, že chce chrániť svoj majetok pred znehodnotením. ,,Vnímame to ako malú, ale silnú poistnú zmluvu proti pokračujúcej devalvácii hlavných svetových mien,” – takto okomentovala firma svoje rozhodnutie v rámci tlačovej správy. Zaujímavé je aj to, že bitcoiny nakúpila za financie, ktoré nadobudla predajom zlata, čo mierne nahráva tvrdeniam JP Morgan Chase, že v budúcnosti môže zlato trpieť rastúcou popularitou Bitcoinu.

Guggenheim

Na záver dopĺňame, že ďalším fondom, ktorý chce v dohľadnej dobe investovať do Bitcoinu je spoločnosť Guggenheim. Tá z tohto dôvodu podala žiadosť na Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC), aby jej povolila urobiť expozíciu až do výšky 10% (!!!) svojej spravovanej hodnoty. Nuž a keďže Guggenheim sedí na balíku o hodnote okolo 5 miliárd dolárov, je reálne, že v dohľadnej dobe skrz vyššie spomínaný Grayscale, čo je inštitúcia, ktorú chce využiť na tento nákup, naleje do Bitcoinu až 500 miliónov dolárov.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.