Na konferencí Solana Breakpoint 2022 bolo uvedených viacero noviniek. Solana predstavila spustenie smartfónov, obchody s decentralizovanými aplikáciami a partnerstvo s Google Cloud.
- Vibhu Norby, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Solana Spaces, predniesol interaktívnu prezentáciu, v ktorej odhalil obchod Solana v Miami. Zároveň prezradil: „Teraz si každý a kdekoľvek môže vybudovať svoj vlastný obchod Solana.“
- Norby taktiež oznámil spustenie GeoNFT – implementácie NFT, ktorá používateľom umožňuje geograficky označiť oblasť v ich meste.
- „Ak máte GeoNFT, môžete si ho uplatniť s výhradnými právami na otvorenie obchodu Solana v danom regióne,“ dodal. S GeoNFTs sa Solana zameriava na podporu samostatných podnikateľov, ktorí chcú začať podnikať.
Solana smartfón
- „Je stvorený pre ľudí,“ povedal tím Solana pri oznamovaní spustenia svojich nadchádzajúcich smartfónov. Predobjednávky mobilných telefónov Solana sa začnú v roku 2023. Oficiálny dátum ich dostupnosti však spoločnosť ešte nezverejnila.
- Odlišovacia vlastnosť telefónu Solana spočíva v jeho schopnosti bezpečne ukladať súkromné kľúče krypto peňaženiek. Smartfón Solana bude poháňaný čipovou sadou Qualcomm so systémom Arm-based SoC, čo umožňuje jeho vyššiu produktivitu.
- V rámci prípravy na Web3 Solana oznámila spustenie obchodu Solana App Store. Počas konferencie hovorca Solana zdôraznil potrebu vhdoného užívateľského rozhrania s Web3.
- Obchod DApp (s decentralizovanými aplikáciami) spoločnosti Solana sľubuje, že sa zbaví akýchkoľvek poplatkov. Okrem toho potvrdila zainteresovaným účastníkom, že proces spúšťania začne v januári 2023.
Partnerstvo s Google
- Blockchain na Google Cloud – Node Engine, ktorý bol prvýkrát ohlásený 27. októbra, bude súčasťou blockchainu Solana od roku 2023. Integrácia umožní používateľom spustiť uzol Solana v cloude.
- Okrem toho bude Google Cloud indexovať údaje Solana a do budúceho roka ich prenesie do BigQuery – plne spravovaného dátového úložiska bez servera, čo vývojárom Solana uľahčí prístup k historickým údajom.
Hackerský útok
- 11. októbra boli používatelia Solana napadnutí hackermi prostredníctvom falošnej bezpečnostnej aktualizácie peňaženky Solana. Zistilo sa, že hackeri cielili na NFT používateľov. Podvodnou aktualizáciou bol malvér určený na krádeže kryptografických aktív.

- Používatelia, ktorí prepadli falošnej aktualizácií pre Phantom, videli sťahovanie malvéru z GitHubu, ktorý sa pokúša ukradnúť informácie o prehliadači, históriu, súbory cookie, heslá, kľúče SSH a ďalšie informácie o používateľoch.
Zdroj: cointelegraph.com