Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Smart kontrakty na Cardano: Spustila rast ceny nová dokumentácia?

Článok

Cardano Goguen

Ak sledujete pohyby ceny kryptomeny Cardano (ADA), určite neušlo vašej pozornosti, že si vedie v posledných dňoch veľmi dobre. Dôkazom toho je posilnenie o 23% (v čase písania článku) za posledný týždeň, čo je spomedzi 10 najsilnejších kryptomien na trhu podľa trhovej kapitalizácie jednoznačne najlepší výsledok.

O dôvodoch rastu ceny ADA tokenov sa intenzívne špekuluje, no pravdepodobne to môžeme pripísať pondelňajšej publikácii, ktorá popisuje fázu Goguen, čiže implementáciu dlho očakávaných inteligentných zmlúv (smart kontraktov) na Cardano blockchaine.

Zverejnila ho spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK), na čele ktorej stojí zakladateľ a hlavný predstaviteľ Cardano Charles Hoskinson. Takzvaný Extended UTXO (EUTXO) model popisuje spôsob, akým budú fungovať smart kontrakty a vyzerá to tak, že by mal využiť to najlepšie z BitcoinuEthereum.

Bitcoine je každá transakcia založená na koncepte vstupov a výstupov, ktoré reprezentujú špecifické množstvo BTC. Špecifická transakcia jednoducho vezme niektoré bitcoiny vo forme vstupov a pretvorí ich na rôzne výstupy. Podobné ako pri zmene vyúčtovania na nižšie nominálne hodnoty nie je dôležitý počet výsledných výstupov alebo ich konkrétne sumy, pokiaľ ich celková hodnota je rovná hodnote vstupov. Správnosť transakcii zabezpečujú kryptografický overovatelia, ktorí v prípade bitcoinu využívajú súkromný kľúč užívateľa na vytvorenie overiteľného podpisu.

Vedci z Cardano si myslia, že tento model je vhodný pre súbežne distribuovaný charakter blockchainov, no zároveň má obmedzenia v programovateľnosti , čo je nepraktické pre riešenie väčšiny smart kontraktov.

Naproti tomu Ethereum umožňuje zložité výpočty, ktoré však musí overovať “zdieľaný štát” – čo je akási kolektívna pamäť všetkych transakcií a zmlúv. Vývojári Cardano si v tomto prípade myslia, že tento model je ťažké zabezpečiť kvôli komplikovanému kódu, čo vedie k incidentom, ako bol napríklad hack DAO.

S cieľom umožniť výkonnejšie inteligentné zmluvy v modeli UTXO preto predstavili mechanizmy, ktoré môžu rozdeliť vykonávanie inteligentných zmlúv na viacero transakcii. V modeli Cardano bude mať každý výstup transakcie dátove pole, ktoré bude obsahovať ľubovoľné informácie spojené s konkrétnou inteligentnou zmluvou. Okrem toho má systém zabezpečiť, aby určitý reťazec výstupov používal rovnaký zmluvný kód. Koncept získal povenovanie contact continuity.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne