Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Smart kontrakty na Cardano: Spustila rast ceny nová dokumentácia?

Článok

Cardano Goguen
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Ak sledujete pohyby ceny kryptomeny Cardano (ADA), určite neušlo vašej pozornosti, že si vedie v posledných dňoch veľmi dobre. Dôkazom toho je posilnenie o 23% (v čase písania článku) za posledný týždeň, čo je spomedzi 10 najsilnejších kryptomien na trhu podľa trhovej kapitalizácie jednoznačne najlepší výsledok.

O dôvodoch rastu ceny ADA tokenov sa intenzívne špekuluje, no pravdepodobne to môžeme pripísať pondelňajšej publikácii, ktorá popisuje fázu Goguen, čiže implementáciu dlho očakávaných inteligentných zmlúv (smart kontraktov) na Cardano blockchaine.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Zverejnila ho spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK), na čele ktorej stojí zakladateľ a hlavný predstaviteľ Cardano Charles Hoskinson. Takzvaný Extended UTXO (EUTXO) model popisuje spôsob, akým budú fungovať smart kontrakty a vyzerá to tak, že by mal využiť to najlepšie z BitcoinuEthereum.

Bitcoine je každá transakcia založená na koncepte vstupov a výstupov, ktoré reprezentujú špecifické množstvo BTC. Špecifická transakcia jednoducho vezme niektoré bitcoiny vo forme vstupov a pretvorí ich na rôzne výstupy. Podobné ako pri zmene vyúčtovania na nižšie nominálne hodnoty nie je dôležitý počet výsledných výstupov alebo ich konkrétne sumy, pokiaľ ich celková hodnota je rovná hodnote vstupov. Správnosť transakcii zabezpečujú kryptografický overovatelia, ktorí v prípade bitcoinu využívajú súkromný kľúč užívateľa na vytvorenie overiteľného podpisu.

Vedci z Cardano si myslia, že tento model je vhodný pre súbežne distribuovaný charakter blockchainov, no zároveň má obmedzenia v programovateľnosti , čo je nepraktické pre riešenie väčšiny smart kontraktov.

Naproti tomu Ethereum umožňuje zložité výpočty, ktoré však musí overovať “zdieľaný štát” – čo je akási kolektívna pamäť všetkych transakcií a zmlúv. Vývojári Cardano si v tomto prípade myslia, že tento model je ťažké zabezpečiť kvôli komplikovanému kódu, čo vedie k incidentom, ako bol napríklad hack DAO.

S cieľom umožniť výkonnejšie inteligentné zmluvy v modeli UTXO preto predstavili mechanizmy, ktoré môžu rozdeliť vykonávanie inteligentných zmlúv na viacero transakcii. V modeli Cardano bude mať každý výstup transakcie dátove pole, ktoré bude obsahovať ľubovoľné informácie spojené s konkrétnou inteligentnou zmluvou. Okrem toho má systém zabezpečiť, aby určitý reťazec výstupov používal rovnaký zmluvný kód. Koncept získal povenovanie contact continuity.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.