Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Smart kontrakty na Cardano opäť bližšie. Spustená bola fáza AlonzoBlue 2.0

Článok

Cardano
Pixabay.com

Spoločnosť Input Output (predtým známa ako IOHK), ktorá stojí za vývojom kryptomeny Cardano (ADA), informovala, že úspešne spustila ďalšiu fázu testnetu s názvom AlonzoBlue 2.0.

Ide o ďalší krok k dlhoočakovanému príchodu smart kontraktov na mainnet jedného z najpopulárnejších altcoinov. Celý proces vyvrcholí hardforkom Alonzo, ktorým sa uzavrie takzvaná kapitola Goguen (smart kontrakty). Keďže sa zatiaľ neobjavujú správy o komplikáciách, predpokladaným termínom dokončenia zostáva koniec augusta alebo začiatok septembra 2021.

Prvá verzia Alonzo testnetu s označením Blue poskytuje príležitosť testovať smart kontrakty len malej skupine prevádzkovateľov staking poolov, partnerom a takzvaným Plutus pionierom – ich celkový počet je údajne okolo 50.

Po dokončení fázy Blue príde rad fáza White a na záver fáza Purple, po ktorej by malo dôjsť k zmieňovanému hardforku a spusteniu inteligentných zmlúv priamo na mainnete. Už pri fáze Blue by malo získať príležitosť testovať systém viac ako 500 pionierov a tiež pár spoločnosti, ktoré pracujú na vývoji rôznych decentralizovaných aplikácii od DEXov, NFT trhovísk až po liquidity pooly či stablecoiny.

Súčasná aktualizácia (AlonzoBlue 2.0) sa týka spustenia novej verzie uzla (nodu). Input Output označil tento krok za výrazný posun, ale zdôraznil, že stále ide o skorý kód, ktorý nie je vo finálnej podobe. ,,Je to však rozhodujúci stavebný kameň. Prináša so sebou dôležitú aktualizáciu CLI. Tá poskytuje základy na budovanie všetkych druhov inteligentných zmluvných aplikácii. Smart TXs umožnia užívateľovi združiť TX metadata na reťazci a ukladať spustiteľné zmluvné údaje. Tým sa otvára éra smart kontraktov na Cardano pre našich prvých staking pool operátorov a pionierov, ktorí začnú posielať a testovať jednoduché inteligentné transakcie (Tx) na ledger cez node Alonzo.”

Ambasádor Cardano Jaromír Tesař vo facebook skupine Cardano [ADA] CZ/SK upozornil v predošlých dňoch na ďalšie dve zaujímavosti týkajúce sa tohto projektu:

  • Minulý týždeň sa na testnete podarilo úspešne nasadiť a spustiť prvý smart kontrakt
  • Rastúca hodnota kryptomeny ADA by nemala v budúcnosti ovplyvňovať výšku poplatkov za transakcie na Cardano blockchaine. Input Output totiž plánuje poplatky stabilizovať podľa koša aktív viazaných na rôzne komodity a meny. Inak povedané na Cardano by mohol vzniknúť ekvivalent akéhosi decentralizovaného stablecoinu na spôsob bývalého projektu Libra od Facebooku (ktorý však pre svoj centralizovaný charakter neprešiel u regulátorov)

Zdroje: facebook.com/groups/cardanoczsk/, cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne