Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Slovník vo svete kryptomien: Čo je HODL, FOMO, či FUD?

Článok

Slovník vo svete kryptomien - ilustračný obrázok
Slovník vo svete kryptomien - ilustračný obrázok

Ste vo svete kryptomien nový a stáva sa vám, že nerozumiete zvláštnym výrazom skúsenejších “kolegov” z tejto oblasti? Prinášame vám v slovník základných pojmov, ktoré by ste mali poznať.

HODL

Azda najčastejšie používané slovo vo svete kryptomien je HODL, ktorý vznikol pôvodne ako preklep na diskusnom fóre, ktorý si osvojila celá komunita.

HODL znamená v skutočnosti „hold“, v slovenčine “držať“. Toto slovo sa medzi cryptotrejdermi používa vtedy, keď prevláda názor, že je lepšie držať kryptomenu a nepredávať ju, pretože v dlhodobom horizonte by mala priniesť želaný zisk. Preklep Hold sa časom začal chápať aj ako skratka vety “Hold on for dear life” (drž, ak ti je život drahý).

FOMO

Skratka FOMO znamená v angličtine “Fear of missing out”, čo v slovenčine možno preložiť ako “strach z nevyužitej príležitosti”. FOMO zažívajú trejderi, ktorí sledujú ako rastie hodnota kryptomeny, do ktorej ešte neinvestovali a v panike z toho, že prídu o svoju príležitosť, sa rozhodnú predať inú kryptomenu, aby za ňu nakúpili túto novú.

Nie vždy to však prinesie želaný efekt, pretože vo všeobecnosti sa skôr odporúča kupovať kryptomeny, keď ich hodnota klesá (nakúpiť ju lacnejšie, keďže po rýchlom raste vždy príde určitá korekcia).

FUD

Skratka FUD znamená “fear, uncertainty and doubt”, teda v slovenčine „strach, neistota a pochybnosti”. V podstate ide o šírenie poplašných správ, ktoré vystrašia potenciálnych investorov.

Napríklad keď v roku 2017 CEO JPMorgan`s Jamie Dimond povedal, že Bitcoin je podvod a bublina, ktorá vybuchne, podľa tohto slovníka šíril FUD (strach, neistotu, pochybnosti).

ATH

ATH je skratka spojenia “All time High”, čo sa dá preložiť ako “rekordná hodnota v histórii”. Ide teda o najvyššiu hodnotu, akú daná kryptomena doteraz dosiahla.

WHALE

Whale znamená v preklade veľryba. Označujú sa tak investori s obrovským kapitálom, ktorý najčastejšie ovplyvňujú dianie na burzách s kryptomenami.

Pump and Dump

Opakujúci sa cyklus, kedy hodnota kryptomeny výrazne rastie (pump) a potom nasleduje jej pád (dump). Často sa pripisuje na vrub trejderom, ktorý špekulatívne “pumpujú”, teda kupujú obrovské objemy, čím zvyšujú hodnotu danej kryptomeny a dúfajú, že u ostatných vyvolajú tzv. FOMO (strach z nevyužitej príležitosti, viď. vysvetlenie v slovníku vyššie). Následne kryptomenu predajú s veľkým ziskom, čo však vyvolá následne pokles jej hodnoty (dump).

SHILL

Shill možno chápať ako ospevovanie danej kryptomeny človekom, ktorý do nej investoval, s cieľom prinútiť ostatných, aby tak urobili tiež (čím bude rásť jej hodnota).

BAG HOLDER

Bag Holder v preklade znamená “človek s batohom”. Označujú sa tak investori, ktorí kúpili kryptomenu v nesprávnom momente, kedy bola už na svojom maxime a následne začala jej cena klesať. Títo investori tak majú dve možností – niesť svoj “batoh” (bag holder) a čakať, kedy hodnota mince opäť porastie, alebo ju predať so stratou.

BTFD

BTFD je skratka anglických slov “Buy the fucking Dip”, čo znamená v preklade “kúpte, keď to skurve*e padá”. Dá sa to chápať ako odporučenie nakupovať kryptomenu v momente, kedy všetci ostatní panikária a predávajú ju. Vtedy je totiž výrazne lacnejšia a je to teda dobrý čas na jej kúpu, ak veríte v jej budúci potenciál.

TO THE MOON

Veľmi obľúbená skratka najmä medzi malými investormi, ktorý pri každom raste hodnoty ich kryptomeny radi píšu “To the Moon”, teda že “letí až na Mesiac”.

WEAK HANDS

“Weak Hands” (v preklade “slabé ruky”) majú tí investori, ktorí panikária a predávajú svoje kryptomeny v čase, kedy sú v červených číslach, teda keď aktuálna hodnota ich kryptomincí je nižšia, než ich pôvodná investícia. Robia tak zo strachu, že stratia všetky svoje peniaze. Tento postup sa však vo všeobecnosti neodporúča. Kto má “weak hands” nemal by radšej vôbec investovať.

Ak sa Vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne