Bank of England zvažuje zavedenie zápornej úrokovej sadzby a podľa Tonyho Vaysa si bitcoinoví investori nemôžu želať nič viac, než práve správy tohto typu. Zavedenie poplatkov ľuďom za to, že si šetria peniaze v bankách, je pre Bitcoin najlepšou možnou reklamou.
O možnosti, že by Bank of England naozaj zaviedla záporné úrokové sadzby, informovala vo štvrtok agentúra Bloomberg, ktorá uviedla, že centrálna banka Veľkej Británie je vôbec najväčšou bankou na svete, ktorá v súčasnosti pripúšťa zavedenie tejto možnosti.
Motívom pre zváženie tohto kroku sú obavy o britskú ekonomiku pre Brexit a dopady pandémie koronavírusu. Britská Libra po medializácii týchto správ klesla voči hlavným menám. Politici však zatiaľ potvrdili, že odhlasovali udržanie úrokových sadzieb na úrovni 0,1%.
Tejto téme sa venovalo aj video YouTube kanálu Zaujalo ma:
Kryptomenová komunita reagovala na tieto správy optimisticky vzhľadom na to, že pre Bitcoin, ktorého držanie nestojí nič, by to mohlo mať pozitívny efekt. ,,Wow! Bank of England debatuje o negatívnej úrokovej sadzbe. Keby toto prijali, zaplatili by vám za požičanie,” napísal na Twitteri Tyler Winklesoss, šéf burzy Gemini. ,,Nemohli ste si zaplatiť lepšiu reklamu na Bitcoin, ale môžete si zobrať ich peniaze a ísť long s Bitcoinom.“
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Podobne reagoval aj Tone Vays, ktorý si však nemyslí, že by stav došiel do fázy, kedy by banky ľuďom za zobratie pôžičiek platili. ,,Nemyslím si, že by došlo k tomu, že by vám nejaká banka platila za to, že vám požičia peniaze, ale je možné, že vám bude účtovať poplatky za držanie peňazí v banke. Čo viac si môže želať bitcoinový holder?”
Christopher Bendiksen, ktorý je vedúcim výskumu v stratégie investícii firmy Coinshares, upozornil na to, aký archaický je spôsob rozhodovania o úrokovej miere. ,,Jedna z najdôležitejších vecí je určovaná hlasovaním. Čítate dobre. V roku 2020 sa 8 mužov v strednom veku a jedna žena zídu niekoľkokrát ročne, aby určili cenu úveru.”
Čo sú to záporne úrokové sadzby
Zavedenie záporných úrokových sadzieb takpovediac otáča celý bankový systém hore nohami. Namiesto toho, aby vám banka platila za to, že peniaze držíte na účte, v takomto prípade platíte banke vy. Dá sa to chápať jednoducho aj ako akýsi poplatok za uskladnenie vašich peňazí. Naopak ak si chcete od banky požičať, v tomto prípade by ste neplatili úroky vy, ale banka vám. Treba však poznamenať, že záporné úrokové sadzby sú v súčasnosti skôr teóriou, než bežnou praxou, hoci v priebehu posledného desaťročia s nimi experimentuje Európska centrálna banka, centrálna banka Japonska. Ako prvá ich zaviedla v roku 2009 Centrálna banka vo Švédsku.
Zdroj: cointelegraph.com