Portál AMBcrypto pred malou chvíľou zverejnil veľmi zaujímavý článok s názvom “Hlbšie vyšetrovanie prečo Bitcoin, Ethereum a ďalšie altcoiny padajú”. Krátko na to spadla celá stránka, čomu sa pri dnešnom obrovskom prepade kryptomien ani nemožno diviť. Záujem ľudí o pochopenie dôvodu klesajúcej ceny Bitcoinu je obrovský.
Tento článok nie je investičnou radou. Riaďte sa vlastným rozumom a do kryptomien nikdy neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť.
Tím novinárov z portálu AMBcrypto sa rozhodol osloviť viacerých zaujímavých ľudí, ktorí majú k tejto téme čo povedať, aby zistil čo aktuálne stoji za hlbokým prepadom cien Bitcoinu a ďalších altcoinov.
Oslovil pri tom ľudí z rôznych sfér – cez blockchainových vývojárov, členov kryptokomunity až po osoby, ktoré sa pohybujú v prostredí veľrýb (“whales”), čiže obrovských inštitúcii, ktoré majú veľkú moc a dokážu hýbať trhom a to obomi smermi.
Bitcoin stratil po dosiahnutí historického míľniku v podobe 20 tisíc dolárov takmer 60% svojej hodnoty, kým sa začal konsolidovať okolo 14 tisíc USD. Prepad z tejto hranice na súčasných približne 8 tisíc dolárov nechalo mnoho investorov vrátane veteránov zo sveta kryptomien prekvapených.
Na dark weboch sa o páde hovorilo
,,Od 15. januára 2018 sa začali na viacerých fórach “dark webu” objavovať špekulácie o možnosti veľkého pádu Bitcoinu až na cenu okolo 6 tisíc. Toto sa malo udiať do 1. februára. Následne sa má cena Bitcoinu do druhého marcového týždňa vrátiť na 14 tisíc,” píše sa v spomínanom článku.
5. januára keď Bitcoin stál 17 tisíc dolárov, sa na jednom z týchto fór, na ktoré sa dá dostať len cez anonymný prehliadač (ako Tor), objavil zaujímavý príspevok od užívateľa Cryberjourno, ktorý napísal:
,,Ľudia, veľkí hráči sú v hre, veľkí inštitucionálni hráči, ktorí chcú dať cenu dole na 7 tisíc. Viem, že to vyzerá byť teraz úplne nemožné, ale uvedomte si, že títo chlapci držia v rukách média a vedia ako ovládať trh. Na najbližších pár mesiacov buďte pokojní a nenechajte sa vystrašiť.”
V ten istý deň sa objavovali ďalšie dva podobné komentáre na fórach v Rusku a Južnej Kórei naznačujúce, že na kryptotrhu sa objavuje veľký manipulátor.
,,Čakáme na Spojené štáty, Južnú Kóreu, Indiu a Thajsko, aby zlomili v priebehu februára tieto negatívne správy. Cena sa zastaví na 5 tisícoch. Veľkí trhoví hráči čakajú na to, aby mohli investovať milióny do Bitcoinu a menších kryptomien.”
S trhom sa manipuluje
Rupert Dera, trhový analytik jednej z top bánk v New Yorku tiež vyjadril svoj názor: ,,Vedeli sme, že sa to stane. Každý musí veriť v to, že Bitcoin je podvod, že je to Pozni schema, to je jediná cesta k tomu, aby to fungovalo (takto reagoval na pád trhu). Teraz si veľké ryby uvedomili, že ak chcú zarobiť peniaze, musia do toho zatiahnuť vlády a tak to aj urobili.”
Veľký investor do kryptomien John M (vystupuje pod pseudonymom), ktorý vložil do kryptomien už 23 miliónov dolárov, povedal:
,,Samozrejme, že sa s trhom manipuluje. Ako inak by sa na tom dalo zarobiť? (smeje sa) Toto sa nedeje len v kryptosvete, deje sa to všade. Úprimne, kým sú kryptomeny nové a ľudia, ktorí do nich investujú sú ako to my nazývame “návnady”, je ľahké s trhom manipulovať.”
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Rajan Maniratnam, ktorý má titul z matematiky na Harvarde, povedal:
,,Zamyslime sa nad tým, čo by sa stalo, ak by kryptomeny padli na nulu, čo je vec, ktorej sa najviac obávajú ľudia, ktorí sú v panic-selling móde (predávajú z paniky). V tom prípade by celá technológia blockchainu nevzlietla. Lenže aj krajiny ako India, ktoré práve povedali, že chcú zastaviť ilegálne aktivity (okolo kryptomien) sa snažia študovať blockchainovú technológiu. Lekcia, ktorú nás učí história je kupovať, keď to padá a predávať, keď rastie.”
Čo na to kryptonováčikovia?
Je pravdou, že mnoho krajín, najmä z Ázie, sa stavajú negatívne ku kryptomenám a kritizujú obchodovanie s nimi, no zároveň spúšťajú svoje vlastné blockchain projekty, ktoré chcú aplikovať vo svojej národnej ekonomike. Redakcia AMBcrypto sa preto rozprávala aj s novými investormi, aby sme pochopili z čoho pramení súčasný sentiment na trhu.
Debbie Kham, bitconový investor, ktorý investoval peniaze do tejto kryptomeny, keď stála 15 tisíc dolárov, povedal:
,,Som vystrašený z toho čo sa stalo. Investoval som obrovské peniaze, v podstate všetky moje úspory. V súčasnosti som z toho stratil takmer polovicu. Nemám predstavu o tom, čo sa bude diať.” Khan sa následne zamyslel nad tým, či má všetko vybrať, ak cena klesne až na 7 tisíc.
Benjamin Tremblay, profesor z Toronta, ktorý investoval v decembri, kedy bola cena na 12 tisícoch, zas povedal: ,,V súčasnosti je v hre silná negatívna sila a ja strácam peniaze, ale nemienim predávať. Nazývajte ma naivným. Úprimne ani nerozumiem technológii alebo ako to funguje. Chcel som proste zarobiť peniaze. Takže idem to držať, som si istý, že v najbližších 12 mesiacoch pôjde cena nahor a potom to predám.”
Sentiment na trhu naznačuje, že cena Bitcoinu by mohla klesať až k 6 tisícom, alebo možno ešte nižšie, kým to veľké ryby nevyužijú na svoje nákupy.
Čo očakávate od trhu v najbližších mesiacoch vy? Predávate alebo HODL-ujete? Napíšte váš názor do diskusie pod článkom.
Aj dnes vám na kryptonovinky.sk prinesieme denný súhrn top správ zo sveta kryptomien. Nezabudnite nás sledovať na Facebooku a odoberajte aj naše notifikácie.