Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

S2F model: Bitcoin do konca roka výrazne nad $100 000?

Článok

Bitcoin S2F
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Populárny Stock-To-Flow model (S2F model), ktorého autorom je analytik známy pod pseudonymom PlanB, naďalej funguje takmer ako hodinky. Dôveru mu vyjadril aj autor slávnej knihy “The Bitcoin Standard“ Saifedean Ammous.

Model S2F predpovedá dlhodobý cenový trend Bitcoinu, pričom pri výpočte ceny zohľadňuje dva hlavne faktory – množstvo existujúcich bitcoinov, ktoré sú už v obehu (stock)množstvo vyťažených bitcoinov, ktoré vstupujú do trhu (flow).

Model je populárny najmä z dôvodu, že doposiaľ naozaj veľmi úspešne predikuje cenu Bitcoinu z dlhodobého hľadiska, hoci v súčasnosti je cena o čosi vyššie, než ju predpovedá k tomuto dátumu.

Bitcoin mal byť podľa SF2 modelu k 1. marcu 2021 niekde na cene okolo 36 850 USD, no obchodoval sa za 45 359 USD.  Tieto čísla sú odvodené od grafu, ktorý je dostupný napríklad na webe digitalik.net/btc/. (poznámka: Analytická platforma Glassnode naopak ukazuje, že Bitcoin je v čase písania tohoto článku tesne pod očakávanou úrovňou tohoto modelu).

Dôležité je upozorniť, že tento model je veľmi náročné použiť na predikciu budúcej ceny Bitcoinu z krátkodobého hľadiska. Z dlhodobého však zatiaľ funguje a má mnoho zástancov.

Patrí medzi nich aj zmieňovaný autor knihy The Bitcoin Standard Saifedean Ammous, ktorý upozornil, že tento model sa od momentu, kedy bol vytvorený zhruba pred 2 rokmi, len málokedy mýlil.

,,Doterajšia presnosť modelu S2F naznačuje, že trh uznáva hodnotu Bitcoinu na základe jeho nedostatku a rastúceho dopytu. Okrem toho zdôrazňuje cennosť Bitcoinu v porovnaní s oslabujúcim dolárom a vďaka svojmu naprogramovanému automatickému znižovaniu toku (halving poz.red.).

,,PlanB ho vydal pred 2 rokmi a aj po tom všetkom, čo sa dialo okolo Bitcoinu, ale aj všeobecne vo svete, tento model sa stále drží blízko trhovej hodnoty Bitcoinu.”

Samotný autor modelu PlanB je presvedčený, že bude správny aj v nasledujúcich rokoch. V polovici roka 2020 vyhlásil, že do decembra 2021 bude Bitcoin stáť medzi 100 000 USD až 288 000 USD.

,,Ľudia sa ma pýtajú, či verím vo svoj model. Aby bolo jasné: Nepochybujem o tom, že je správny a že Bitcoin dosiahne cenu medzi $100k-$288k. V skutočnosti mám nové dáta, ktoré potvrdzujú, že nedostatok nových BTC je skutočný. Rok 2021 bude veľkolepý.”

PlanB 1. marca 2021 na Twitteri skonštatoval, že model naďalej funguje ako hodinky:

https://twitter.com/100trillionUSD/status/1366300758036131840

Ohromujúce dlhodobé výsledky Bitcoinu

Platforma CaseBitcoin medzitým upozornila na ohromujúce výsledky Bitcoin na základe Compound annual growth rate (CAGR), čiže ročnej miery jeho rastu.

Tí, čo držali Bitcoin 10 rokov, dosiahli neuveriteľný zisk 5 200 000%, no nakoľko takých investorov je určite málo, zaujímavejší je údaj o tom, že priemerný ročný zisk pri investícii do Bitcoinu je za posledných 10 rokov 196,7%. V tomto smere nemá vo finančnom svete Bitcoin žiadnu konkurenciu.

,,Bitcoin sa takmer s 200% ročným rastom (takže s takmer strojnásobením vašej investovanej čiastky) takmer nevošiel do grafu,” upozornila spoločnosť. Na grafe môžete vidieť, Bitcoin obstál výrazne lepšie, než iné najpopulárnejšie investičné aktíva. Najbližšie mu je Tesla so 63,8% ročnou ziskovosťou (od uvedenia na burzu). Investícia do zlata prinášala priemerný ročný zisk necelé 2 percentá a investícia do S&P500 indexu 11,22%.

Graf  využil na propagáciu Bitcoinu aj Michael Saylor z firmy Microstrategy, ktorý poukázal najmä na fascinujúce výsledky BTC v porovnaní so zlatom. ,,Bitcoin za posledných 10 rokov stokrát prekonal zlato. Počas ďalších 10 rokov uvidíme kompletnú digitálnu transformáciu zlata na Bitcoin a demonetizáciu triedy aktív drahých kovov,” napísal.

Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.