Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Šéf SEC Gary Gensler opatrne naznačil, že Bitcoin je komodita. A čo ostatné kryptomeny?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Predseda americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Gary Gensler počas stredajšieho prejavu pred podvýborom amerického Kongresu venoval nemalú pozornosť kryptomenám a kryptomenovým burzám.

Gary Gensler, o ktorom sa špekuluje aj ako o možnom nástupcovi Janet Yellenovej v pozícii Ministra financií USA, naznačil, že mnohé kryptomenové burzy sú neregulované a to je podľa neho potrebné čím skôr zmeniť. Potrebuje však na to aj viac financií.

,,Kryptoburzy by mali prísť a zaregistrovať sa. Budeme pokračovať v prinášaní a využívaní toho, čím nás poveril Kongres, a teda v nasej snahe presadzovania kontroly,” odpovedal Gensler na komentár Steva Womacka z Arizony, ktorý vyjadril nespokojnosť s prácou SEC pokiaľ ide o vytváranie explicitného súboru regulácii ku kryptomenám. Womack následne použitím žargónu z amerického futbalu doplnil: ,,Predtým, ako rozhodca hodí vlajku – teda urobí donucovaciu akciu – musia hráči poznať pravidlá.”

Gensler na to reagoval tvrdením, že SEC urobila už viac ako 80 vynucovacích opatrení voči rôznym platformám podnikajúcim s kryptomenami, pričom zhrnul, že ide o akcie, ktoré sú v kompetencii SEC.  ,,Myslím si, že pravidlá sú v skutočnosti celkom jasné. Ak získavate peniaze od verejnosti a verejnosť očakáva zisk založený na úsilí tohto sponzora, tak je to cenný papier.”

Problémom podľa odobrníkov na kryptomeny a právo v USA však je, že SEC doposiaľ neobjasnila, ktoré kryptomeny klasifikuje ako cenné papiere a ktoré by mohli byť vnímané skôr ako komodity. Gensler pred kongresom naznačil, že za komoditu zrejme vníma len jednu kryptomenu, keď opatrne skonštatoval: “Bitcoin, možno je to komoditný token.”

Z tohto vyjadrenia možno pochopiť, že všetky ostatne kryptomeny vníma ako cenné papiere a zároveň z toho vyplýva, že podľa šéfa SEC by sa mohol Bitcoin regulovať podľa pravidiel Americkej komisie pre komoditné futures (CFTC), kým ostatné kryptomeny by zostali pod kontrolou SEC.

Veľa v tejto veci môže napovedať prebiehajúci súd práve medzi SEC a spoločnosťou Ripple. SEC v roku 2020 zažalovala Ripple, že v roku 2013 začala predávať tokeny XRP ako neregistrované cenné papiere, no Ripple sa na súde bráni tvrdiac, že XRP nie sú cenné papiere. Či už dá napokon sudca za pravdu SEC alebo Ripple, môže z tohto verdiktu vzniknúť silný precedens pre ďalšie potenciálne spory týkajúce sa toho, čo je z pohľadu amerického práva v prípade kryptomien cenný papier a čo nie.

Gensler počas svojho prejavu apeloval na Výbor pre rozpočtové prostriedky, aby prehodnotil rozpočet pre SEC na rok 2023. Tvrdil, že na adekvátnu reguláciu kryptomien potrebuje viac zdrojov. ,,Prial by som si, aby sme mali viac peňazí, aby sme sa mohli tomuto problému naozaj venovať. Sme v tomto smere poddimenzovaní.”

SEC pritom začiatkom mesiaca oznámila, že rozširuje svoj tým zameraný na kryptoaktíva a kybernetické témy o 50 zamestnancov. Gensler však prízvukuje, že ak má SEC naozaj chrániť amerických spotrebiteľov pred rizikami spojenými s digitálnymi aktívami, ďalšie finančné prostriedky sú nevyhnutné.

Pomohol si pri tom aj témou čerstvého “krachu” stablecoinu UST spojeného s blockchainom Terra (LUNA): ,,Existoval jeden kryptokomplex, ktorý sa za posledné tri týždne dostal z 50 miliárd dolárov na takmer čistú nulu. Ide o vysoko špekulatívne a nestále aktíva a dovolím si tvrdiť, že verejnosť pred nimi často nie je vôbec chránená.“

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.