Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Šéf FED-u: Kryptomena Facebooku Libra prináša riziká aj benefity

Článok

libra

Šéf federálneho rezervného systému Spojených štátov amerických (známe pod skratkou FED) Jerome Powell povedal, že kryptomena Facebooku Libra môže mať veľa pozitívnych vlastností, no zároveň so sebou prináša aj patričné riziká.

Počas tlačovej konferencie, ktorá sa konala 19. júna, sa novinári predsedu FED-u spýtali, či je znepokojený z toho, akým spôsobom môže kryptomena Libra ovplyvniť americkú ekonomiku.

Powell reagoval v tom zmysle, že sa domnieva, že väčšina svetovej spoločnosti je ešte veľmi ďaleko od toho, aby bežne používali digitálne meny a nahradili tým meny centrálnych bánk. Centrálne banky sa nemusia zatiaľ cítiť byť v pozícií, že nie sú schopné vykonávať menovú politiku kvôli kryptomenám.

Šéf Fedu férovo priznal, že Facebook s FED-om o tomto projekte už hovoril. ,,Diskutovali s regulátormi, supervízormi a mnohými ľuďmi o svojich plánoch, vrátane nás. Ide o niečo, na čo sa podrobne pozeráme. Neustále sa však stretávame so širokým spektrom firiem zo súkromného sektora. Vo finančných technológiách existuje obrovské množstvo inovácií,” uviedol diplomaticky.

Powell verí, že kryptomena Facebooku bude mať potenciálny prínos pre spoločnosť, ak naplní očakávania z hľadiska bezpečnosti, spoľahlivosti a regulácií.

Položená mu však bola aj otázka toho, či kryptomena ako taká môže byť kompletné regulovaná. ,,Nemáme úplnú autoritu nad kryptomenami ako takými,“ priznal. ,,Ale myslím si, že prostredníctvom medzinárodných fór máme významný vplyv na platobné systémy a zohrávame dôležitú úlohu aj tú v Spojených štátoch.”

Zo slov Powella možno cítiť, že nechce robiť v prípade kryptomeny Libra unáhlené závery. Vo FEDe zatiaľ netušia, aký veľký dopyt po tomto projekte bude a ako dokáže ovplyvniť svetovú ekonomiku. Naopak členka snemovne reprezentantov USA a predsedníčka Výboru finančných služieb Maxine Watersová v tom má jasno. Tá už v utorok vyzvala Facebook, aby okamžite skončil s vývojom kryptomeny Libra až do momentu, kedy nezodpovie všetky regulačné otázky.

Zdroj: cointelegraph.com  

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne