Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) podala žalobu na zakladateľa kryptomien TRX (Tron) a BitTorrent (BTT) Justina Suna, ktorý podľa jej názoru pri vzniku kryptomeny TRX “organizoval neregistrovanú ponuku a predaj, manipulatívne obchodovanie a nezákonnú ponuku cenných papierov kryptomenových aktív.”
Today we charged crypto entrepreneur Justin Sun and three of his wholly-owned companies for the unregistered offer and sale of crypto asset securities Tronix and BitTorrent.
Read more:https://t.co/4tXgKNof6Q
— U.S. Securities and Exchange Commission (@SECGov) March 22, 2023
Žaloba SEC na Justina Suna bola podaná 22. marca na americkom okresnom súde pre južný okres štátu New York. Okrem samotného Suna ako fyzickej osoby bola podaná aj voči Tron Foundation, BitTorrent Foundation a Rainberry, čiže firmy, ktorá ponúkala predaj tokenu TRX.
Justinovi Sunovi medzitým nehrá do karát ani skutočnosť, že SEC sa už dohodla na vine a treste s viacerými celebritami a influencermi, ktorí pomáhali pri propagácii TRX a BTT. Patria medzi nich aj herečka Lindsay Lohan, YouTuber Jake Paul či spevák Akon.
SEC v žalobe uvádza, že tokeny TRX a BTT sú z jej pohľadu cenné papiere a vydané boli nelegálne. Sun podľa SEC zároveň pri ich propagácii používal nelegálne manipulačné praktiky (napr. zapojenie celebrít) a tiež “wash trading”, teda praktiku, pri ktorej sa umelo nafukujú objemy obchodovania daného aktíva, aby pôsobilo atraktívnejšie a likvidnejšie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,,Hoci celebrity boli zaplatené za propagáciu TRX a BTT, ich propagácia na sociálnych sieťach neprezradila, že boli zaplatené a ani neuvádzala výšku ich platieb. Verejnosť bola teda zavádzaná, aby verila, že tieto celebrity majú nezaujatý záujem o TRX a BTT a nie sú len platenými hovorcami,” tvrdí žaloba.
SEC v žalobe tvrdí, že je neutrálna pokiaľ ide o technológie, ale nie je neutrálna, pokiaľ ide o ochranu investorov.
,,Sun a aj iní použili stredodávnu príručku na zavádzanie a poškodenie investorov tým, že najprv ponúkali cenné papiere bez toho, aby splnili požiadavku na registráciu a zverejnenie a potom manipulovali na trhu práve s týmito cennými papiermi,” dopĺňa komisia.
Celebrity podľa medializovaných informácii s výnimkou Mahone a Soulja Boy súhlasili, že zaplatia viac ako 400 000 dolárov v rámci pokút za propagáciu neregistrovaných cenných papierov.
Od Suna sa v rámci žaloby požaduje (okrem iného), aby, ak bude uznaný vinným, mal v budúcnosti zakázané pôsobiť ako riaditeľ akejkoľvek kryptomenovej firmy, ktoré ponúka cenné papiere.
Justin Sun pritom len pred pár dňami patril medzi subjekty, ktoré sa pokúšali kúpiť padajúci symbol švajčiarského bankovníctva Credit Suisse, keď za túto inštitúciu ponúkal 1,5 miliardy dolárov. Credit Suisse napokon získala pod kontrolu UBS, ktorá zaplatila 3 miliardy švajčiarskych frankov.
Zdroj: cointelegraph.com , Autor