Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

SEC vyšetruje algoritmicky stablecoin UST – mohlo ísť o neregistrovaný cenný papier

Článok

vyšetrovanie
Zdroj: Unsplash.com

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) začala vyšetrovať prípad kolapsu algoritmického stablecionu UST, ktorý je úzko spojený s kolapsom kryptomeny Terra (LUNA). SEC zaujíma najmä to, či nevznikol ako neregistrovaný cenný papier.

O vyšetrovaní SEC informoval nemenovaný zdroj Bloomberg, ktorý tvrdí, že americký regulátor pozorne skúma, či spôsob, akým Terraform Labs vytvorila svoj algoritmický stablecoin UST, neporušoval federálne pravidlá ochrany investorov.

Podľa definície si UST od TerraLabs mal zachovať svoj fixný kurz voči americkému doláru, no na rozdiel od klasických stablecoinov (USDT, USDC, BUSD…) to mal dosiahnuť vďaka algoritmu a nie vďaka finančným zdrojom na krytie v rukách centrálneho emitenta (Tether, Circle či Binance).

Luna Foundation Guard (LFG) okrem toho akumulovala iné kryptomeny, aby tým podporovala krytie UST – išlo aj o bitcoiny v hodnote 3,5 miliardy dolárov. Už pri ich kúpe v úvodných mesiacoch hroka 2022 pritom LFG avizovala, že sú určené na potencionálne krytie UST v prípade akýchkoľvek problémov.

Tie aj nastali, no ako sa ukázalo, aktíva Luna Foundation Guard v podobe vyše 80 000 BTC a tiež iných kryptomien na zabezpečenie fixácie UST voči doláru nestačili. Kolaps UST začal 9. mája, kedy UST klesol na 0,79UST voči 1 USD a postupne sa to už len zhoršovalo, pričom v súčasnosti má hodnotu už len približne 0,01 USD. Veľmi podobný odud postihol aj s tým súvisiacu kryptomenu Terra (LUNA), ktorá sa medzičasom premenovala na Terra Classic (LUNC).

Ak sa SEC rozhodne vo vyšetrovaní pokračovať, tvorcom tohto stablecoinu na čele s Do Kwonom môžu hroziť nemalé problémy. Nie je to však jediné vyšetrovanie vedené voči Do Kwonovi a jeho firme zo strany SEC. Americký okresný odvolací súd totiž vo štvrtok potvrdil príkaz pre CEO Terraform Labs, aby splnil predvolanie SEC odovzdaním dokumentov a poskytnutím informácii o protokole Mirror Protocol, ktorý bol tiež spojený s projektmi UST a LUNA. Kwon sa voči tomuto predvolaniu odvolal, no neuspel.

Do Kwona vyšetrujú aj v Južnej Kórei

Na Kwonové problémy v USA nadväzuje aj vyšetrovanie v Južnej Kórei, kde sa skúma, či pri riadení kryptomeny LUNA a stablecoinu UST nedošlo k cenovej manipulácii. Analytická platforma Arcane Research napríklad upozornila, že krátko pred kolapsom UST sa zbavili týchto stablecoinov viaceré “veľryby“, čo naznačuje, že zainteresované strany mohli vedieť o rizikovosti toto stablecoiny skôr, než došlo k jeho krachu.

Okrem toho jeden zo zamestnancov TerraForm Labs mal podľa juhokórejských zdrojov svedčiť, že Do Kwona v minulosti viacrkát upozorňoval, že algoritmus, ktorý má zabezpečiť fixáciu UST k doláru je nestabilný a celý systém sa môže kedykoľvek zrútiť.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.