Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

SEC si robí zálusk na Ethereum (ETH) – potvrdzuje to nová žaloba

Článok

Ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Žaloba Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) voči YouTuberovi Ianovi Balinovi za vydanie ICO kryptomeny Sparkster (SPRK) v roku 2018 ako neregistrovaného cenného papiera síce nie je sama o sebe ničím, čo by sme predtým už nezažili, no v niečom je predsa len iná – prvýkrát totiž priamo naznačuje, že SEC považuje kryptomenu Ethereum (ETH) za cenný papier fungujúci v rámci jurisdikcie Spojených štátov amerických.

SEC už dlhšiu dobu rieši viaceré sporné ICO, ktoré vznikli v predošlých rokoch na blockchaine Ethereum, no v žalobe voči Balinovi prvýkrát použila formuláciu, ktorá naznačuje, že Ethereum je kryptomenou prevažne fungujúcou v USA, čo znamená, že spadá pod jej regulačný dohľad.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Konkrétne ide o text v 69. odseku žaloby voči Balinovi, v ktorom SEC uvádza, že „má právo žalovať Balinu nielen preto, že jeho prípad sa týka transakcií uskutočnených v Spojených štátoch, ale aj preto, že v podstate celá sieť Ethereum spadá pod kompetenciu vlády USA.”

Takmer 50% Ethereum nodov je v USA

SEC následne vysvetľuje, že ETH zaslané Balinovi boli overené sieťou uzlov na blockchaine Ethereum, ktoré sú v USA hustejšie ako v ktorejkoľvek inej krajine. ,,V dôsledku toho sa tieto transakcie uskutočnili v Spojených štátoch.”

Americká komisia tým naznačuje, že veľká časť Ethereum nodov je prevádzkovaná práve v USA – podľa dát Etherscan je to v súčasnosti 45,85% všetkých nodov. Druhé v poradí je Nemecko, kde sa ich nachádza okolo 19% uzlov.

,,Je to výrok, ktorý umožňuje SEC charakterizovať podnikanie na blockchaine Ethereum ako podnikanie na americkej burze cenných papierov,” komentoval konštatovanie SEC profesor práva Brian Fyre z University of Kentucky. ,,Z regulačného hľadiska je to pre nich výhodné. Robí to veci pre SEC oveľa jednoduchšími.”

Portál DeCrypt upozorňuje, že ak by sa SEC podarilo klasifikovať aktivitu na Ethereum ako aktivitu podobnú aktivite na americkej burze cenných papierov, v podstate by to znamenalo, že SEC si nárokuje jurisdikciu nad všetkými aktivitami na tejto zdanlivo decentralizovanej kryptomene.

Nemá právnu váhu, lenže…

Fyre upozornil, že text v žalobe zatiaľ nemá žiadnu právnu váhu a je nepravdepodobné, že by súdca Balinovho prípadu toto jedno konštatovanie zo žaloby riešil detailnejšie. Neznamená to však, že nemá žiadny význam smerom do budúcnosti. ,,Myslím si, že sa (SEC) možno snažia dostať svoju víziu toho, čo je Ethereum a ako funguje, do súdneho ekosystému. (Ako by tvrdili) celá táto finančná aktivita spadá do rámca vecí, ktoré regulujeme, a preto to chceme regulovať celé.“

,,Je to prvýkrát čo som videl, ako SEC skutočne vysvetľuje, ako chápe fungovanie ekosystému Ethereum a prečo si myslí, že spadá do rozsahu toho, čo SEC reguluje,“ doplnil.

Tieto správy prichádzajú len pár dní od merge Ethereum, teda prechodu ETH ny na Proof of stake konsenzus. Len pár hodín po tom ako sa udiala táto významná udalosť šéf SEC Gary Gensler nepriamo naznačil, že všetky kryptomeny, ktoré používajú staking, by mali byť považované za cenné papiere. Pri kombinácii týchto noviniek sa naozaj zdá, že SEC má na Ethereum zálusk.

,,(Text zo žaloby) sa zdá byť úplne v súlade s tým, čo Gensler tvrdil vo svojom vyhlásení… že SEC to všetko považuje za cenné papiere a preto bude prijímať regulačné rozhodnutia vo vzťahu k celému ekosystému,“ dodal Fury.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.