Dalo sa predpokladať, že počas 7. septembra, kedy sa stal Bitcoin (BTC) v stredoamerickom El Salvador ako vo vôbec prvom štáte na svete zákonným platidlom, sa objavia aj rôzne technické problémy. Tie napokon viedli ku krátkemu výpadku vládnej kryptomenovej peňaženky Chivo.
Chivo je oficiálna vládna kryptopeňaženka El Salvador pre Bitcoin, skrz ktorú môžu občania kupovať, držať a predávať Bitcoin voči americkému doláru bez poplatkov za zmenu. Zároveň každý overený občan El Salvador na ňu dostane po registrácii dar v podobe 30 dolárov v BTC, s ktorými môže robiť “čokoľvek“ ho napadne.
Práve táto peňaženka sa však stala predmetom menšej kritiky, nakoľko jej technické nedostatky viedli k jej približnému 5-hodinovému stiahnutiu z obchodov pre mobilné aplikácie a to hneď krátko po tom, ako bola na nich publikovaná.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Prezident El Salvador Nayib Bukele neskôr informoval, že softvérová chyba v peňaženke bola zdarne opravená. ,,Dokončili sme dnešnú údržbu peňaženky Chivo. Akékoľvek poruchy hláste tu priamo v komentároch,” vyzval občanov na Twitteri, aby tweetovali o nedostatkoch priamo pod jeho príspevkom.
Peňaženka Chivo je tak opäť dostupná na stiahnutie v obchodoch Google Play, Huwaei AppGallery a App Store. Podľa informácii Cointelegraph však v prípade Google Play podporuje len niektoré typy smartphonov od Samsung.
Aplikácie užívatelia húfne sťahujú
V počte stiahnutí napriek tomu Chivo aktuálne jednoznačne dominuje medzi všetkými typmi mobilných aplikácii. Veľký dopyt v El Salvador je aj po iných peňaženkách pre kryptomeny, ktoré nie sú priamo spojené s miestnou vládou. To môže mať minimálne dva dôvody:
- niektorí Salvádorčania sa chcú vyhnúť priamemu spojeniu s vládou (nie je povinnosť používať práve vládnu peňaženku) a tak radšej volia iný typ peňaženky – aj tie u ktorých nie je nutné udávať totožnosť
- Iné peňaženky volia pre nedostupnosť alebo súčasné technické problémy peňaženky Chivo
Problémy s osobnými dátami?
Hoc nie je známe o aké technické problémy v súvislosti s peňaženkou išlo, užívateľ Matt Ahlborg na Twitteri upozornil, že pri platbách cez aplikáciu skrz Lightning Network mohlo dôjsť aj k úniku osobných dát v podobe mena a priezviska platiacej osoby. Na túto chybu mal upozorniť a údajne bola taktiež fixnutá.
Yesterday I tweeted about a #ChivoWallet privacy issue where the users' full legal name was being leaked in the LN invoice metadata. It appears to be fixed, and what's in its place is "Thanks Matt Ahlborg", which I guess is to show that they saw my tweet.https://t.co/TF0zOy3aYS pic.twitter.com/06AeDTQrPD
— Matt Ahlborg (@MattAhlborg) September 8, 2021
Iní Salvádorčania sa medzitým už na Twitteri pochválili, že si peňaženku zdarne nainštalovali a dostali na ňu sľubovaných 30 dolárov v BTC. Príklad je tu:
I just got my Chivo wallet and the $30 bucks in #Bitcoin pic.twitter.com/TkVBg3mbQ6
— Manuel Abarca (@manuel_abarca_) September 8, 2021
Vtipný omyl?
O zaujímavý a vtipný kiks sa postaral aj oficiálny Twitter kanál peňaženky Chivo, ktorý re-tweetol utorňajší príspevok prezidenta Bukeleho informujúceho o tom, že krajina kúpila počas prepadu ceny Bitcoinu ďalších 150 BTC. K tomu jej administrátor priložil meme obrázok zo seriálu Simpsoonovci s textom “Úlohy, ktoré treba spraviť: Kúpiť Bitcoin”.
Toto sa údajne naozaj objavilo na Twitteri oficiálnej walletky El Salvador pre Bitcoin 😂 pic.twitter.com/ik0Dwmfg5M
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) September 8, 2021
Omyl nastal v tom, že namiesto loga Bitcoinu bolo do grafiky vložené logo kryptomeny Bitcoin SV (Bitcoin Satoshi Vision). Ide o hardfork kryptomeny Bitcoin Cash, ktorý je zas hardforkom kryptomeny Bitcoin z roku 2017. Zjednodušene povedané stačí uviesť, že ide o inú kryptomenu, ktorá má oproti Bitcoinu odlišné vlastnosti a zďaleka nemá takú vysokú mieru adopcie a ani bezpečnosti.
Zmieňovaný tweet sa pochopiteľne na oficiálnom Twitter účte peňaženky Chivo dlho neohrial, keďže na úsmevný omyl upozornilo mnoho užívateľov.
Zdroj: cointelegraph.com