Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Salvádorská bitcoinová peňaženka Chivo mala “pôrodné bolesti”

Článok

Baby
Zdroj: Pixabay.com

Dalo sa predpokladať, že počas 7. septembra, kedy sa stal Bitcoin (BTC) v stredoamerickom El Salvador ako vo vôbec prvom štáte na svete zákonným platidlom, sa objavia aj rôzne technické problémy. Tie napokon viedli ku krátkemu výpadku vládnej kryptomenovej peňaženky Chivo.

Chivo je oficiálna vládna kryptopeňaženka El Salvador pre Bitcoin, skrz ktorú môžu občania kupovať, držať a predávať Bitcoin voči americkému doláru bez poplatkov za zmenu. Zároveň každý overený občan El Salvador na ňu dostane po registrácii dar v podobe 30 dolárov v BTC, s ktorými môže robiť “čokoľvek“ ho napadne.

Práve táto peňaženka sa však stala predmetom menšej kritiky, nakoľko jej technické nedostatky viedli k jej približnému 5-hodinovému stiahnutiu z obchodov pre mobilné aplikácie a to hneď krátko po tom, ako bola na nich publikovaná.

Prezident El Salvador Nayib Bukele neskôr informoval, že softvérová chyba v peňaženke bola zdarne opravená. ,,Dokončili sme dnešnú údržbu peňaženky Chivo. Akékoľvek poruchy hláste tu priamo v komentároch,” vyzval občanov na Twitteri, aby tweetovali o nedostatkoch priamo pod jeho príspevkom.

Peňaženka Chivo je tak opäť dostupná na stiahnutie v obchodoch Google Play, Huwaei AppGalleryApp Store. Podľa informácii Cointelegraph však v prípade Google Play podporuje len niektoré typy smartphonov od Samsung.

Aplikácie užívatelia húfne sťahujú

V počte stiahnutí napriek tomu Chivo aktuálne jednoznačne dominuje medzi všetkými typmi mobilných aplikácii. Veľký dopyt v El Salvador je aj po iných peňaženkách pre kryptomeny, ktoré nie sú priamo spojené s miestnou vládou. To môže mať minimálne dva dôvody:

  • niektorí Salvádorčania sa chcú vyhnúť priamemu spojeniu s vládou (nie je povinnosť používať práve vládnu peňaženku) a tak radšej volia iný typ peňaženky – aj tie u ktorých nie je nutné udávať totožnosť
  • Iné peňaženky volia pre nedostupnosť alebo súčasné technické problémy peňaženky Chivo

Problémy s osobnými dátami?

Hoc nie je známe o aké technické problémy v súvislosti s peňaženkou išlo, užívateľ Matt Ahlborg na Twitteri upozornil, že pri platbách cez aplikáciu skrz Lightning Network mohlo dôjsť aj k úniku osobných dát v podobe mena a priezviska platiacej osoby. Na túto chybu mal upozorniť a údajne bola taktiež fixnutá.

Iní Salvádorčania sa medzitým už na Twitteri pochválili, že si peňaženku zdarne nainštalovali a dostali na ňu sľubovaných 30 dolárov v BTC. Príklad je tu:

Vtipný omyl?

O zaujímavý a vtipný kiks sa postaral aj oficiálny Twitter kanál peňaženky Chivo, ktorý re-tweetol utorňajší príspevok prezidenta Bukeleho informujúceho o tom, že krajina kúpila počas prepadu ceny Bitcoinu ďalších 150 BTC. K tomu jej administrátor priložil meme obrázok zo seriálu Simpsoonovci s textom “Úlohy, ktoré treba spraviť: Kúpiť Bitcoin”.

Omyl nastal v tom, že namiesto loga Bitcoinu bolo do grafiky vložené logo kryptomeny Bitcoin SV (Bitcoin Satoshi Vision). Ide o hardfork kryptomeny Bitcoin Cash, ktorý je zas hardforkom kryptomeny Bitcoin z roku 2017. Zjednodušene povedané stačí uviesť, že ide o inú kryptomenu, ktorá má oproti Bitcoinu odlišné vlastnosti a zďaleka nemá takú vysokú mieru adopcie a ani bezpečnosti.

Zmieňovaný tweet sa pochopiteľne na oficiálnom Twitter účte peňaženky Chivo dlho neohrial, keďže na úsmevný omyl upozornilo mnoho užívateľov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.