Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

ROZHOVOR: Vyrieši Twitter svoju bezpečnosť spoluprácou s Cardano?

Článok

cardano-twitter
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Nedávny hack sociálnej siete Twitter, pri ktorom boli zneužité užívateľské účty mnohých známych ľudí a firiem na čele s Elonom Muskom, Billom Gatesom, Jeffom Bezosom, politikom Joeom Bidenom či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny súčasných centralizovaných sociálnych sieti.

V rovnakom čase vystrája na Facebooku vírus, ktorý skrz duplikáty profilov nič netušiacich užívateľov propaguje podvodnú investíciu, pri ktorej môžu prísť oklamaní ľudia o nemalé životné úspory. Tento vírus podobne ako hack na Twitteri zneužíva kryptomeny ako prostriedok pre propagáciu ľahkého zbohatnutia, čomu žiaľ mnoho osôb stále dokáže nalietieť.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

V reakcii na hack Twitteru sa pokúsil navrhnúť možné riešenie zabezpečenia účtov Charles Hoskinson stojaci na čele kryptomeny Cardano. Šéf spoločnosti IOHK povedal, že proces, v rámci ktorého by sa mohla implementovať do Twitteru ich technológia by nebol komplikovaný a ani nákladný, nakoľko by od Twitteru bolo požadované len preplatenie nákladov. Užívateľom tejto sociálnej siete by však vďaka tomu bola ponúknutá výrazne vyššia miera zabezpečenia účtu, keďže zverejniť akýkoľvek „tweet“ v prípade aktivácie takéhoto bezpečnostného prvku by nebolo možné bez použitia privátneho kľúču.

Ohľadom tejto možnosti som sa rozprával s ambasádorom Cardano pre Českú republiku Jaromírom Tesařom, ktorému som položil niekoľko otázok.

Ahoj Jaromír. Môžeš vysvetliť našim čitateľom, akú technológiu by vlastne chcel Charles použiť?

Digitální podpisy není nic nového a umíme to již několik desetiletí. Charles Twitteru navrhnul použít jejich řešení Atala Prism, které je určené na práci s digitální identitou. Pointa je taková, že pokud je člověk schopen bezpečně si uložit passphrase pro peněženku, bude schopen toho samého také v rámci své identity.

IOHK má řešení, které představilo na virtuálním Cardano Shelley Summitu a které bude jedním ze stavebních kamenů Cardano blockchainu. Už nyní si můžete do mobilního telefonu nahrát aplikaci a řešení si vyzkoušet. Charles Jackovi navrhnul, že mu za cenu nákladů řešení dodá v relativně krátké době a Twitter jako takový ani nepotřebuje značné změny jak v UI, tak v byznys modelu. Řešení je plně kompatibilní s běžnými standardy, které se v prostředí internetu používají.

Pokud se ptáte, proč je na to potřebný blockchain, tak ten může celému řešení dodat časová razítka, nezměnitelnost historie a schopnost lehce zprávy auditovat. Autor tweetů tak nemůže popřít, že něco nepodepsal, nebo tvrdit, že se něco stalo v jiný okamžik nebo v jiném pořadí.

Jack Dorsey (zakladateľ a CEO Twitteru) v minulosti naznačil, že by chcel, aby jeho platforma smerovala decentralizovaným smerom. Ukazuje sa, že centralizované sociálne siete sú čoraz náchylnejšie na útoky…

Hack Twitteru poukázal na slabost centralizovaných řešení. Jakmile se hackeři dostanou do systému, mají nad ním plnou kontrolu a mohou si dělat co chtějí. Kdyby se použilo řešení, které Charles navrhnul, hackeři by měli jednoduše smůlu, neboť i kdyby se jim podobný hack podařil znovu, privátní klíče uživatelů by k dispozici neměli. Nemohli by tak tweetům dodat potřebné podpisy.

Dorsey je známy ako veľký fanúšik Bitcoinu. Ku altcoinom sa ale zatiaľ nevyjadruje. Nie je mi známe, že by niekedy spomenul Cardano. Je teda reálne, že by takúto ponuku od Hoskinsona prijal?

Nemyslím si, že Jack nabídky využije. Nicméně bylo by pěkné vidět, že se nad tím alespoň zamyslí a nějaké podobné řešení dodá. Zatím klidně bez blockchainu. Díky těmto hackům si lidé budou postupně uvědomovat, že centralizace je obecně zastaralý koncept a existuje alternativa, která jim vrací zpět moc a kontrolu nad svými daty a majetkem. A nemusíme se stále bavit o blockchainu. Spousty věcí se dá docílit i bez něj a Twitter ho nutně nepotřebuje k tomu, aby fungoval lépe.

My ale vlastně dnes nevíme, jaký vliv budou mít decentralizované služby a jestli nezměnitelnost historie nebude za 10 let nový standard vyžadovaný třeba také v rámci sociálních sítí. Nové decentralizované banky a DeFi se nejspíš bez blockchainu neobejdou a to je pro blockchain platformy dobře. Decentralizovaná identita bude další malý krok v celé decentralizované revoluci. Cardano už řešení má a pokud ho nevyužije Twitter, najdou se další platformy a DeFi projekty, které ho rádi integrují do svých služeb.

Jaromír ďakujem za tvoje odpovede k tejto aktuálnej téme. 

Prečítajte si aj náš rozhovor o stakingu na Cardano po dlhoočakávanom spustení mainnetu:

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano (ADA)? Oddnes môže každý!

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.