Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Rozhovor s A. Cabajom: Chcel by som, aby bitcoinove skupiny boli technologickejšie a pomáhali nováčikom

Článok

Andrej Čabaj rozhovor
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Náš víkendový rozhovor bude tentokrát zameraný predovšetkým na dve najväčšie kryptomenové facebook skupiny na česko-slovenskej scéne. O ich poslaní, ale taktiež o Bitcoine a jeho konkurencieschopnosti, sme sa rozprávali s dlhoročným administrátorom týchto skupín a človekom stojacím za Bunkeroidom Andrejom Cabajom. 

Ahoj Andrej. Si administrátorom dvoch najväčších bitcoinových skupín na československom internete Bitcoinová komunita CZ & SK a Bitcoinoví gambleři a spekulanti. Stál si už pri ich zrode, alebo si sa stal ich administrátorom až postupom času?

My sme mali takú divnú históriu.  Aktívne som sa zúčastňoval hackerských sessions a nejakým spôsobom som sa k pridružil k tejto komunite. A áno, patril som k prvým členom. Najskôr pod mojim pseudo profilom ale neskôr pod oficiálnym profilom, ktorý používam dodnes.

Môžeš našim čitateľom popísať, ako tieto skupiny vznikli a kto ich založil?

Slovenskú bitcinovú skupinu zakladali chalani z súčasnej Paralelnej Polis, napríklad Miro Trenčan. Českú bitcoinovu skupinu založil Marek Palatinus a Bitcoinových gamblerov Palatinus s Ondrejom Novákom. Ja som tam bol medzi nich prizvaný, keďže som sa v tom okruhu ľudí už pohyboval. Teraz skupinu sporadicky manažujem, samozrejme po dohode so všetkými zúčastnenými.

Mám dojem, že si pravdepodobne najaktívnejším administrátorom…

Pomerne aktívni sú Karel Fillner a Mário Dian, Ondrej Novák v gambleroch, David Stancel a Konecne SaRegistroval v slovenskej komunite. Ja mám sedavú robotu, sedím pri počítači a popri tom mám na pozadí spustený Facebook, takže sem tam v priebehu dňa sa na to pozriem.

Ako sa tieto skupiny zmenili oproti obdobiu, kedy mali len niekoľko desiatok členov? Posunuli sa k lepšiemu alebo horšiemu?

Sú výrazne menej technické. V úvode ju tvorili predovšetkým naozaj fundovaní, v tejto technológii mimoriadne podkutí ľudia. Mohlo ísť o prvých 500 až 1000 členov, ktorí tvorili vyložene technické pozadie. Potom sa začali nabaľovať cenoví špekulanti a to teraz prevažuje. Počiatočné roky existencie týchto skupín boli veľmi technicky zamerané. Prví členovia mali rozsiahle znalosti zo systémov riadenia, internetu vecí, rozumeli tomu, ako funguje blockchain. Spolieham sa, že títo ľudia dozerajú na obsah skupín dodnes. Skupiny si každopádne nevyžadujú nejakú extra porciu starostlivosti.  Členovia si to vedia akýmsi spôsobom riadiť aj sami. Je to taká decentralizovaná organizácia, síce pod našim dohľadom, no snažíme sa, až na nejaké excesy, do diskusii výrazne nezasahovať.

Nemáš pocit, že časť prvých osvojiteľov zo skupiny odišla, alebo sa odmlčali, keď pribehli špekulanti?

Je to možné. Podľa mňa na to sem tam stále hodia očko, ale Facebook dnes vyžaduje hromadu času a chápem, že ľudia, ktorí majú nejakú dôležitú prácu, nemôžu pri sledovaní týchto skupín sedieť celý deň.

Prví členovia z rokov 2014-2015 sa pravdepodobne od vzniku týchto skupín výrazne posunuli …

Táto technológia ide veľmi prudko dopredu. Hlavne to, čo robia ľudia okolo Satoshi Labs, to sú veci, ktoré jednoducho bežný človek asi ani nevníma. Tá technológia ide veľmi výrazne napred. Teraz sa budujú nové skupiny ohľadom Lightning Network, takže ešte to bude veselé…

Postrehol som, že dosť článkov, ktoré zdieľajú v týchto skupinách kryptoweby, sa týka cenových predikcií. Tie sa následne stretávajú s kritikou najmä zo strany odbornejšej časti tejto komunity. Chcem sa preto spýtať, aký obsah podľa teba patrí do týchto skupín? 

Ja nemám nič ani proti špekuláciám, ale musí to byť v nejakej rozumnej miere. Každá špekulácia vždy posúva ekonomiku nejakým spôsobom dopredu, či už ide o kryptomeny, alebo inú ekonomickú aktivitu. Takže špekulácie považujem za nutné zlo, no treba udržať nejakú rozumnú mieru. Som rád, keď sa v skupinách preberajú technické veci. Napríklad keď má niekto problém s peňaženkou alebo mu transakcia niekde zamrzla. Snažíme sa vysvetľovať ľudom, čo sú to privátne kľúče, čo sú to verejné kľúče, aký je medzi nimi rozdiel. Chceme, aby vedeli, ako si majú zabezpečiť hardvérovú peňaženku tak, aby bola nenapadnuteľná… Teraz tam máme veľmi zaujímavú tému týkajúcu sa Shamir Secret Scheme, takže tá technológia sa tam stále nejakým spôsobom prekopáva a tých ľudí o tom treba informovať. Čím bude povedomie v spoločnosti širšie, tým skôr sa nájde niekto, kto vymyslí takú aplikáciu, z ktorej všetci padnú na riť a zase to nakopne celú tu komunitu a samozrejme aj cenu (úsmev). Čím  bude táto technológia zrozumiteľnejšia, čím bude použiteľnejšia, tým viac ľudí o ňu prejaví záujem, čiže prejavia záujem o bitcoin. A tým pádom porastie aj jeho cena, nielen tá špekulatívna.

Ktorí členovia pridávajú najzaujímavejší obsah?

Tých ľudí je tam strašne veľa. V poslednej dobe ma veľmi prijemne prekvapil Ľubo Vereš, ktorý vyrobil súdok na malinovku na lightning transakcie. Pomerne dobre sa rozbiehajú články z Alzy, ktorých kvalita sa mi pozdáva aj po technickej stránke. Satoshi Labs sú akísi nemastní-neslaní. Uvítal by som, keby tam dávali viac technologických vecí, ale asi majú teraz iné starosti. Skupiny okolo Paralelných Polis (Praha a Bratislava) sú veľmi aktívne. Oni síce majú aj svoje vlastné stránky, ale stále prispievajú aj do týchto skupín, čo ma mimoriadne teší. Takže ide o široké spektrum ľudí odhliadnuc od špekulantov. Samozrejme tí sú na dennodennom poriadku.

Ako som spomínal, práve články týkajúce sa špekulácii v obsahu týchto skupín aktuálne dominujú. Aj od našej konkurencie, občas aj od kryptonoviniek. Členovia kvôli tomu môžu prehliadať obsah, ktorý spomínaš ty…

Áno. Mali by sme si k tomu trochu bližšie sadnúť a hlavne tú Bitcoinovú skupinu urobiť ešte viac technologickejšiu ako je teraz, pretože naozaj veľa ľudí tápa v tom, ako si rozbehnúť Trezor, čo sa stane keď sa Trezor stratí, alebo ako si ho obnovia. Existuje veľa problémov, s ktorými ľudia potrebujú pomôcť. Práve v tomto by som hľadal tú cestu, aby sa ľudia nebáli pýtať sa na tieto veci. Pretože o špekuláciách si prečítate hocikde, ale tieto praktické skúsenosti, ktorými disponuje táto komunita, sú pre nováčikov na nezaplatenie. Pomáhať práve im je primárnym cieľom tejto komunity. Musíme im pomôcť, aby sa nebáli adopcie.

Aj z vlastnej skúsenosti viem, že v týchto skupinách reagujú na dotazy nováčikov rôzni ľudia a rôznym spôsobom. Niekedy zareagujú tak, že človek sa nabudúce už radšej nespýta.

Toto veľmi výrazne obmedzujem a snažím sa to regulovať. Keď je niekto naozaj sprostý, alebo blbý na nováčika, tak to väčšinou zmažem. Toto určite nechceme. Chápem, že niektorí dlhoroční členovia sú už nahnevaní, že sa niekto opäť spýta to isté, čo bolo položené už niekoľkokrát predtým, ale tie skupiny sú primárne nato, aby tí nováčikovia mali pocit, že keď budú mať nejaký problém, aspoň niekto im dokáže pomôcť. Je tam hromada ľudí, ktorí majú značné technické skúsenosti a práve tie zručnosti, ktorými disponujú, môžu pomôcť zachrániť pre dotyčného nováčika pomerne zaujímavé krypto zdroje. Takže čím viac technických dotazov v skupinách bude, tým budem osobne radšej.

Patria tieto tri skupiny výhradne bitcoinovým fanúšikom? Z toho čo som odpozeroval mam dojem, že v “Bitcoinovej komunite“  existuje doslova alergia na altcoinove príspevky, kým v Bitcoinových gambleroch akoby bolo v tomto smere tolerantnejšie prostredie.

Bitcoinoví  gambleri sú o zmene niečoho na niečo. Či už na fiat, alebo na nejaký iný altcoin/shitcoin. Takže gambleri sú hlavne o tomto. Tam je diskusia o altcoinoch značne prístupnejšia. Primárne nemáme nič proti akémukoľvek altcoinu s výnimkou jasných podvodov ako bol napríklad Bitconnect. Takéto veci okamžite mažeme. Čo sa týka Bitcoinovej skupiny, tá je hlavne o technológii bitcoinu. Avšak keď niekto uverejní dobré porovnanie Bitcoinu napríklad s Litecoinom, radi preberieme túto tému, nemám dôvod mazať takúto diskusiu.

Ethereum má vlastnú skupinu. Cardano má vlastnú skupinu. Každý altcoin zhromažďuje určitú skupinu ľudí, ktorí sa tomu venujú a sú omnoho výrazne lepší špecialisti na daný coin, ako sú členovia bitcoinovej komunity. Ja nemôžem vedieť a poznať všetky finesy napríklad okolo Cardana, keď ho v podstate nepoužívam…

Keď spomínaš Cardano, viem, že si členom aj ich skupiny.

Samozrejme som si prečítal whitepaper Cardana. Avšak nezaujal ma, tak sa mu detailnejšie nevenujem. To ale neznamená, že nemôžem mať o tomto projekte povedomie. Preto som v ich skupine. Chcem to počúvať. Nedáva mi to nič, čo by som mohol využiť, tak sa tomu podrobnejšie nevenujem, ale ani moc do nich nerýpem. Budem veľmi rád, keď ukážu, že sú lepší ako Bitcoin, pretože aj Bitcoin potrebuje konkurenciu.

Ja si myslím, že všetci držia bitcoinu palce, pretože ťahá celá trh vpred.

Ja si to tiež myslím. Áno, sú rýchlejšie coiny, anonymnejšie coiny, to treba objektívne priznať. Ale ten mix tých vlastnosti je podľa môjho názoru najpoužiteľnejší práve u bitcoinu. Neviem. Možno je to tým, že  máme dennodenné skúsenosti s transakciami a evidentne sa bitcoin reálne používa. Prečo by sme sa venovali nejakému exkluzívnemu coinu, ktorý má nejaké výnimočné vlastnosti, napriek tomu, že ho nikto nepoužíva?

To ukáže až budúcnosť. Možno príde kryptomena, ktorá bude vo všetkých smeroch lepšia, ako Bitcoin. Ani to asi nemusí ale znamenať, že ľudia k nej automaticky preskočia.

Napokon poznáme také príklady z histórie. Napríklad videokazety. Boli VHS a potom myslím, že betamax. Tá beta technólogia bola výrazne lepšia a nakoniec prehrala. Takže nie vždy tá najlepšia technológia zvíťazí, ale zatiaľ zďaleka nevidím, že by to bol prípad bitcoinu, pretože jeho technológia je ďaleko ďaleko pred všetkým ostatným. A to sa nebavíme len o Ethereum, alebo nejakých hyperledgeroch. Čo z nich máte, keď nespĺňajú základne podmienky decentralizácie? To si v podstate môžete vytvoriť nejakú databázu a preháňať si ňou údaje, z jedného počítača do druhého… Bitcoin je akási zmeska technológie, psychológie a ľudskej hamižnosti. A tá kombinácia je sama o sebe unikátna.

Bitcoin má za sebou aj zaujímavý príbeh, ktorý mu dodáva čaro naviac. Mňa to osobne trochu fascinuje. Nikto nevie, kto je Satoshi Nakamoto …

Je to taká tajomná ingrediencia, ktorá niektorých ľudí vzrušuje. Ale ja som technik, mne je to jedno.

Takže ak sa Satoshi ohlási, nič to podľa teba nezmení?

Nezmení to nič, pretože ak by sa Satoshi dnes “zobudil” a uvoľnil tých svojich “milión” bitcoinov, tak čo s nimi urobí? Hodí ich na trh, cena klesne. Chvíľu sa to otrepe a pôjdeme ďalej. Ide o ten spôsob, ako je ten bitocin postavený, a ten je úplne famózny. Bez ohľadu na to, či má niekto milión bitcoinov,  alebo jeden. Takže toto je naozaj skôr len taká báchorka. Ak sa aj Satoshi ozve a hodí ten milión na trh, máme tu na to špekulantov, aby našli znova rovnováhu na trhu a technika pôjde ďalej.

Chápem to, ty nie si cenový špekulant, tieto veci idú zjavne mimo teba. Mňa to však úprimne zaujíma. Písalo sa, že Bulharsko má vraj 200 000 BTC,  ktoré zabavili hackerom. USA, ak vnímajú aspoň z časti bitcoin ako riziko, tak sa ho budú snažiť tiež akumulovať, keď zistia, že ho nevedia ovplyvniť. Bitcoinov bude len 21 miliónov, z toho 3 milióny (vraj aj viac) sú “fuč”… takže rysuje sa tam pre Bitcoin veľa zaujímavých scenárov.

Ekonomika tam nepustí, čím viac bude takýchto ‘akumulátorov’, či už to bude Bulharsko alebo USA, tak aký to bude mať dopad na cenu? To je jasné. Ale to sa netýka len štátov. Čím viac bude individuálnych HODLerov, tým cena pôjde vyššie a vyššie. To je zákon dopytu a ponuky. Také sú trhové pravidla. Netýka sa to toho, či Satoshi bol Ďuro alebo Fero. Je to o trhových princípoch, ktoré boli priamo integrované v bitcoine. Toto je na tom parádne, že ak sa Spojené štáty rozhodnú, že skúpia všetky bitcoiny, tak sa určite nájde zopár ľudí, ktorí si povedia, že ich nepredajú a tým pádom cena vyrastie do neskutočných nebies.

Tento rozhovor je prvým z troch, ktoré s Andrejom Cabajom publikujeme v najbližších týždňoch. Hovorili sme spolu aj o privátnych kľúčoch a detailnejšie o Bitcoine. Nezabudnite nás sledovať aj naďalej. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne