Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Rozhovor s A. Cabajom: Chcel by som, aby bitcoinove skupiny boli technologickejšie a pomáhali nováčikom

Avatar

Článok

zo dňa

Andrej Čabaj rozhovor

Náš víkendový rozhovor bude tentokrát zameraný predovšetkým na dve najväčšie kryptomenové facebook skupiny na česko-slovenskej scéne. O ich poslaní, ale taktiež o Bitcoine a jeho konkurencieschopnosti, sme sa rozprávali s dlhoročným administrátorom týchto skupín a človekom stojacím za Bunkeroidom Andrejom Cabajom. 

Ahoj Andrej. Si administrátorom dvoch najväčších bitcoinových skupín na československom internete Bitcoinová komunita CZ & SK a Bitcoinoví gambleři a spekulanti. Stál si už pri ich zrode, alebo si sa stal ich administrátorom až postupom času?

My sme mali takú divnú históriu.  Aktívne som sa zúčastňoval hackerských sessions a nejakým spôsobom som sa k pridružil k tejto komunite. A áno, patril som k prvým členom. Najskôr pod mojim pseudo profilom ale neskôr pod oficiálnym profilom, ktorý používam dodnes.

Môžeš našim čitateľom popísať, ako tieto skupiny vznikli a kto ich založil?

Slovenskú bitcinovú skupinu zakladali chalani z súčasnej Paralelnej Polis, napríklad Miro Trenčan. Českú bitcoinovu skupinu založil Marek Palatinus a Bitcoinových gamblerov Palatinus s Ondrejom Novákom. Ja som tam bol medzi nich prizvaný, keďže som sa v tom okruhu ľudí už pohyboval. Teraz skupinu sporadicky manažujem, samozrejme po dohode so všetkými zúčastnenými.

Mám dojem, že si pravdepodobne najaktívnejším administrátorom…

Pomerne aktívni sú Karel Fillner a Mário Dian, Ondrej Novák v gambleroch, David Stancel a Konecne SaRegistroval v slovenskej komunite. Ja mám sedavú robotu, sedím pri počítači a popri tom mám na pozadí spustený Facebook, takže sem tam v priebehu dňa sa na to pozriem.

Ako sa tieto skupiny zmenili oproti obdobiu, kedy mali len niekoľko desiatok členov? Posunuli sa k lepšiemu alebo horšiemu?

Sú výrazne menej technické. V úvode ju tvorili predovšetkým naozaj fundovaní, v tejto technológii mimoriadne podkutí ľudia. Mohlo ísť o prvých 500 až 1000 členov, ktorí tvorili vyložene technické pozadie. Potom sa začali nabaľovať cenoví špekulanti a to teraz prevažuje. Počiatočné roky existencie týchto skupín boli veľmi technicky zamerané. Prví členovia mali rozsiahle znalosti zo systémov riadenia, internetu vecí, rozumeli tomu, ako funguje blockchain. Spolieham sa, že títo ľudia dozerajú na obsah skupín dodnes. Skupiny si každopádne nevyžadujú nejakú extra porciu starostlivosti.  Členovia si to vedia akýmsi spôsobom riadiť aj sami. Je to taká decentralizovaná organizácia, síce pod našim dohľadom, no snažíme sa, až na nejaké excesy, do diskusii výrazne nezasahovať.

Nemáš pocit, že časť prvých osvojiteľov zo skupiny odišla, alebo sa odmlčali, keď pribehli špekulanti?

Je to možné. Podľa mňa na to sem tam stále hodia očko, ale Facebook dnes vyžaduje hromadu času a chápem, že ľudia, ktorí majú nejakú dôležitú prácu, nemôžu pri sledovaní týchto skupín sedieť celý deň.

Prví členovia z rokov 2014-2015 sa pravdepodobne od vzniku týchto skupín výrazne posunuli …

Táto technológia ide veľmi prudko dopredu. Hlavne to, čo robia ľudia okolo Satoshi Labs, to sú veci, ktoré jednoducho bežný človek asi ani nevníma. Tá technológia ide veľmi výrazne napred. Teraz sa budujú nové skupiny ohľadom Lightning Network, takže ešte to bude veselé…

Postrehol som, že dosť článkov, ktoré zdieľajú v týchto skupinách kryptoweby, sa týka cenových predikcií. Tie sa následne stretávajú s kritikou najmä zo strany odbornejšej časti tejto komunity. Chcem sa preto spýtať, aký obsah podľa teba patrí do týchto skupín? 

Ja nemám nič ani proti špekuláciám, ale musí to byť v nejakej rozumnej miere. Každá špekulácia vždy posúva ekonomiku nejakým spôsobom dopredu, či už ide o kryptomeny, alebo inú ekonomickú aktivitu. Takže špekulácie považujem za nutné zlo, no treba udržať nejakú rozumnú mieru. Som rád, keď sa v skupinách preberajú technické veci. Napríklad keď má niekto problém s peňaženkou alebo mu transakcia niekde zamrzla. Snažíme sa vysvetľovať ľudom, čo sú to privátne kľúče, čo sú to verejné kľúče, aký je medzi nimi rozdiel. Chceme, aby vedeli, ako si majú zabezpečiť hardvérovú peňaženku tak, aby bola nenapadnuteľná… Teraz tam máme veľmi zaujímavú tému týkajúcu sa Shamir Secret Scheme, takže tá technológia sa tam stále nejakým spôsobom prekopáva a tých ľudí o tom treba informovať. Čím bude povedomie v spoločnosti širšie, tým skôr sa nájde niekto, kto vymyslí takú aplikáciu, z ktorej všetci padnú na riť a zase to nakopne celú tu komunitu a samozrejme aj cenu (úsmev). Čím  bude táto technológia zrozumiteľnejšia, čím bude použiteľnejšia, tým viac ľudí o ňu prejaví záujem, čiže prejavia záujem o bitcoin. A tým pádom porastie aj jeho cena, nielen tá špekulatívna.

Ktorí členovia pridávajú najzaujímavejší obsah?

Tých ľudí je tam strašne veľa. V poslednej dobe ma veľmi prijemne prekvapil Ľubo Vereš, ktorý vyrobil súdok na malinovku na lightning transakcie. Pomerne dobre sa rozbiehajú články z Alzy, ktorých kvalita sa mi pozdáva aj po technickej stránke. Satoshi Labs sú akísi nemastní-neslaní. Uvítal by som, keby tam dávali viac technologických vecí, ale asi majú teraz iné starosti. Skupiny okolo Paralelných Polis (Praha a Bratislava) sú veľmi aktívne. Oni síce majú aj svoje vlastné stránky, ale stále prispievajú aj do týchto skupín, čo ma mimoriadne teší. Takže ide o široké spektrum ľudí odhliadnuc od špekulantov. Samozrejme tí sú na dennodennom poriadku.

Ako som spomínal, práve články týkajúce sa špekulácii v obsahu týchto skupín aktuálne dominujú. Aj od našej konkurencie, občas aj od kryptonoviniek. Členovia kvôli tomu môžu prehliadať obsah, ktorý spomínaš ty…

Áno. Mali by sme si k tomu trochu bližšie sadnúť a hlavne tú Bitcoinovú skupinu urobiť ešte viac technologickejšiu ako je teraz, pretože naozaj veľa ľudí tápa v tom, ako si rozbehnúť Trezor, čo sa stane keď sa Trezor stratí, alebo ako si ho obnovia. Existuje veľa problémov, s ktorými ľudia potrebujú pomôcť. Práve v tomto by som hľadal tú cestu, aby sa ľudia nebáli pýtať sa na tieto veci. Pretože o špekuláciách si prečítate hocikde, ale tieto praktické skúsenosti, ktorými disponuje táto komunita, sú pre nováčikov na nezaplatenie. Pomáhať práve im je primárnym cieľom tejto komunity. Musíme im pomôcť, aby sa nebáli adopcie.

Aj z vlastnej skúsenosti viem, že v týchto skupinách reagujú na dotazy nováčikov rôzni ľudia a rôznym spôsobom. Niekedy zareagujú tak, že človek sa nabudúce už radšej nespýta.

Toto veľmi výrazne obmedzujem a snažím sa to regulovať. Keď je niekto naozaj sprostý, alebo blbý na nováčika, tak to väčšinou zmažem. Toto určite nechceme. Chápem, že niektorí dlhoroční členovia sú už nahnevaní, že sa niekto opäť spýta to isté, čo bolo položené už niekoľkokrát predtým, ale tie skupiny sú primárne nato, aby tí nováčikovia mali pocit, že keď budú mať nejaký problém, aspoň niekto im dokáže pomôcť. Je tam hromada ľudí, ktorí majú značné technické skúsenosti a práve tie zručnosti, ktorými disponujú, môžu pomôcť zachrániť pre dotyčného nováčika pomerne zaujímavé krypto zdroje. Takže čím viac technických dotazov v skupinách bude, tým budem osobne radšej.

Patria tieto tri skupiny výhradne bitcoinovým fanúšikom? Z toho čo som odpozeroval mam dojem, že v “Bitcoinovej komunite“  existuje doslova alergia na altcoinove príspevky, kým v Bitcoinových gambleroch akoby bolo v tomto smere tolerantnejšie prostredie.

Bitcoinoví  gambleri sú o zmene niečoho na niečo. Či už na fiat, alebo na nejaký iný altcoin/shitcoin. Takže gambleri sú hlavne o tomto. Tam je diskusia o altcoinoch značne prístupnejšia. Primárne nemáme nič proti akémukoľvek altcoinu s výnimkou jasných podvodov ako bol napríklad Bitconnect. Takéto veci okamžite mažeme. Čo sa týka Bitcoinovej skupiny, tá je hlavne o technológii bitcoinu. Avšak keď niekto uverejní dobré porovnanie Bitcoinu napríklad s Litecoinom, radi preberieme túto tému, nemám dôvod mazať takúto diskusiu.

Ethereum má vlastnú skupinu. Cardano má vlastnú skupinu. Každý altcoin zhromažďuje určitú skupinu ľudí, ktorí sa tomu venujú a sú omnoho výrazne lepší špecialisti na daný coin, ako sú členovia bitcoinovej komunity. Ja nemôžem vedieť a poznať všetky finesy napríklad okolo Cardana, keď ho v podstate nepoužívam…

Keď spomínaš Cardano, viem, že si členom aj ich skupiny.

Samozrejme som si prečítal whitepaper Cardana. Avšak nezaujal ma, tak sa mu detailnejšie nevenujem. To ale neznamená, že nemôžem mať o tomto projekte povedomie. Preto som v ich skupine. Chcem to počúvať. Nedáva mi to nič, čo by som mohol využiť, tak sa tomu podrobnejšie nevenujem, ale ani moc do nich nerýpem. Budem veľmi rád, keď ukážu, že sú lepší ako Bitcoin, pretože aj Bitcoin potrebuje konkurenciu.

Ja si myslím, že všetci držia bitcoinu palce, pretože ťahá celá trh vpred.

Ja si to tiež myslím. Áno, sú rýchlejšie coiny, anonymnejšie coiny, to treba objektívne priznať. Ale ten mix tých vlastnosti je podľa môjho názoru najpoužiteľnejší práve u bitcoinu. Neviem. Možno je to tým, že  máme dennodenné skúsenosti s transakciami a evidentne sa bitcoin reálne používa. Prečo by sme sa venovali nejakému exkluzívnemu coinu, ktorý má nejaké výnimočné vlastnosti, napriek tomu, že ho nikto nepoužíva?

To ukáže až budúcnosť. Možno príde kryptomena, ktorá bude vo všetkých smeroch lepšia, ako Bitcoin. Ani to asi nemusí ale znamenať, že ľudia k nej automaticky preskočia.

Napokon poznáme také príklady z histórie. Napríklad videokazety. Boli VHS a potom myslím, že betamax. Tá beta technólogia bola výrazne lepšia a nakoniec prehrala. Takže nie vždy tá najlepšia technológia zvíťazí, ale zatiaľ zďaleka nevidím, že by to bol prípad bitcoinu, pretože jeho technológia je ďaleko ďaleko pred všetkým ostatným. A to sa nebavíme len o Ethereum, alebo nejakých hyperledgeroch. Čo z nich máte, keď nespĺňajú základne podmienky decentralizácie? To si v podstate môžete vytvoriť nejakú databázu a preháňať si ňou údaje, z jedného počítača do druhého… Bitcoin je akási zmeska technológie, psychológie a ľudskej hamižnosti. A tá kombinácia je sama o sebe unikátna.

Bitcoin má za sebou aj zaujímavý príbeh, ktorý mu dodáva čaro naviac. Mňa to osobne trochu fascinuje. Nikto nevie, kto je Satoshi Nakamoto …

Je to taká tajomná ingrediencia, ktorá niektorých ľudí vzrušuje. Ale ja som technik, mne je to jedno.

Takže ak sa Satoshi ohlási, nič to podľa teba nezmení?

Nezmení to nič, pretože ak by sa Satoshi dnes “zobudil” a uvoľnil tých svojich “milión” bitcoinov, tak čo s nimi urobí? Hodí ich na trh, cena klesne. Chvíľu sa to otrepe a pôjdeme ďalej. Ide o ten spôsob, ako je ten bitocin postavený, a ten je úplne famózny. Bez ohľadu na to, či má niekto milión bitcoinov,  alebo jeden. Takže toto je naozaj skôr len taká báchorka. Ak sa aj Satoshi ozve a hodí ten milión na trh, máme tu na to špekulantov, aby našli znova rovnováhu na trhu a technika pôjde ďalej.

Chápem to, ty nie si cenový špekulant, tieto veci idú zjavne mimo teba. Mňa to však úprimne zaujíma. Písalo sa, že Bulharsko má vraj 200 000 BTC,  ktoré zabavili hackerom. USA, ak vnímajú aspoň z časti bitcoin ako riziko, tak sa ho budú snažiť tiež akumulovať, keď zistia, že ho nevedia ovplyvniť. Bitcoinov bude len 21 miliónov, z toho 3 milióny (vraj aj viac) sú “fuč”… takže rysuje sa tam pre Bitcoin veľa zaujímavých scenárov.

Ekonomika tam nepustí, čím viac bude takýchto ‘akumulátorov’, či už to bude Bulharsko alebo USA, tak aký to bude mať dopad na cenu? To je jasné. Ale to sa netýka len štátov. Čím viac bude individuálnych HODLerov, tým cena pôjde vyššie a vyššie. To je zákon dopytu a ponuky. Také sú trhové pravidla. Netýka sa to toho, či Satoshi bol Ďuro alebo Fero. Je to o trhových princípoch, ktoré boli priamo integrované v bitcoine. Toto je na tom parádne, že ak sa Spojené štáty rozhodnú, že skúpia všetky bitcoiny, tak sa určite nájde zopár ľudí, ktorí si povedia, že ich nepredajú a tým pádom cena vyrastie do neskutočných nebies.

Tento rozhovor je prvým z troch, ktoré s Andrejom Cabajom publikujeme v najbližších týždňoch. Hovorili sme spolu aj o privátnych kľúčoch a detailnejšie o Bitcoine. Nezabudnite nás sledovať aj naďalej. 

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Príležitosť pre Bitcoin? PayPal prestal podporovať PornHub

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Pornhub

Najnavštevovanejšia stránka s „obsahom pre dospelých” PornHub musí riešiť nečakaný problém, s ktorým jej môže pomôcť Bitcoin. Spoločnosť PayPal sa totiž rozhodla ukončiť podporu svojich služieb pre tento portál.

PornHub doteraz využíval služby PayPal na vyplácanie odmien pornohercom, ktorí zarábali na stránke za zahliadnutia ich videí. ,,Všetci sme devastovaní rozhodnutím spoločnosti Paypal zastaviť výplaty pre vyše 100 tisíc umelcov, ktorí sa na ne spoliehajú pri svojej obžive,” uviedol PornHub vo svojom blogovom príspevku.

Portál tak musí využiť alternatívy pre priamy prevod peňazí. Už minulý rok začal podporovať platby kryptomenou Verge (XVG) a následne uzavrel aj partnerstvo s firmou PumaPay, ktorá umožňuje nákupy rôznych produktov PornHubu prostredníctvom širšieho portfólia kryptomien.

Odborníci si však myslia, že najlepšou variantnou pre PornHub by bolo využiť priamo Bitcoin, ktorého transakcie nemôže žiadna centrálna strana zrušiť.

Pornoherečka Shyla Jennings však túto možnosť vysmiala. ,,Kryptomeny… LOL. Nerozumiem ani tomu, čo  to je. Som v pohode s tým, aby mi peniaze vložili priamo na bankový účet,” reagovala na „tweety” o možnosti vyplácania odmien skrz Bitcoin. Jenningsová dodala, že PayPal tiež nepoužívala, pretože už dlhšiu dobu je na jeho čiernej listine.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Rast amerického dlhu je neudržateľný, varuje šéf FEDu

Avatar

Článok

zo dňa

od

Americké doláre

Šéf Federálneho rezervného systému (FED), ktorý pôsobí v USA v úlohe centrálnej banky, Jerome Powell, povedal počas včerajšieho vypočutia pred hospodárskym výborom Kongresu USA, že súčasná hospodárska politika USA nie je dlhodobo udržateľná.

Powell upozornil kongresmanov, že americký dlh v súčasnosti rastie rýchlejšie ako nominálny HDP. ,,V konečnom dôsledku to nie je trvalo udržateľné,” zdôraznil. ,,Je ľahké povedať, vyriešte to. Ako to ale chcete spraviť a kedy to chcete spraviť, to je však na vás a nie na nás,” dodal.

Najsledovanejší portál zaoberajúci sa kryptomenami Cointelegraph upozornil, že americký dlh už dosiahol hodnotu 23 biliónov dolárov, čo predstavuje 70 tisíc dolárov na jedného obyvateľa a zároveň viac ako 1 milión dolárov za každý Bitcoin, ktorý kedy bude existovať. Iba v noci zo 14. novembra FED poskytol bankám nové doláre v hodnote 12,7 milióna bitcoinov.

Americký prezident Donald Trump medzitým opäť vyzýva FED k poskytovaniu záporných úrokových sadzieb a kritizuje ho za to, že tak doposiaľ neurobil, hoci ostatné krajiny neustále znižujú úrokové miery.

Hospodárska politika USA a jej rastúci dlh boli údajne hlavnou motiváciou vzniku Bitcoinu v roku 2008 počas vypuknutia finančnej krízy. Deflačný model najznámejšej kryptomeny, ktorej nikdy nevznikne viac ako 21 miliónov, prispieva k tomu, že je v čase rastúceho dlhu USA považovaná za čoraz bezpečnejší prístav pre investície a častokrát je v tomto smere porovnávaná so zlatom.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza Bitcoinu (14.11.): Bude kľúčových najbližších 48 hodín?

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na Bitcoin pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský z Trader 2.0

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin

Na Bitcoine sa nič extra nedeje. Stále čakáme na potenciálny odraz. S vysokou pravdepodobnosťou príde break do 48 hodín. Toho miesta je tam naozaj málo a BTC sa bude musieť rozhodnúť. Skôr očakávam odraz hore. Čo mi zase trochu vadí a vždy vyvolá určité obavy je to, že odraz očakávajú takmer všetci. Oveľa radšej by som bol, keby bol sentiment nerozhodný, ale množstvo ľudí sa zase spolieha na odraz. Pravdepodobnostne, technicky aj logicky odraz UP a break UP dáva zmysel.

Dominancia

Zatiaľ ako z učebnice. Pozrite sa na to, ako je dominancia BTC pripravená na veľký pohyb. Že by z ničoho nič altcoiny brutálne padli, alebo začali rásť? Asi nie. Aj dominancia krásne naznačuje to, že čoskoro sa Bitcoin rozhodne. Či to bude hore, alebo dole, tak Bitcoin z toho vyjde ako víťaz, pretože si zase ukrojí z dominancie. Sme vo watch zóne, pokles nám spomaľuje, divergencie na RSI, zagulaťovanie, prerazený falling wedge. Ako som povedal vyššie – do 48 hodín sa rozhodne.

Kapitalizácia altcoinov

Čínske altcoiny podľa mňa držia tento graf vyššie, ako by mal byť. Bolo by zaujímavé pozrieť si graf kapitalizácie bez čínskych altov. Na základe tejto úvahy nemusíme dôjsť až do watch zóny. Na grafe je tiež vidno, že kapitalizácia altov je pripravená na ďalší pohyb hore. Otázka znie kedy.

Zhrnutie

Cele puzzle nám do seba pekne zapadajú a ja som zvedavý, ako sa to ďalej vyvinie. Skôr by som sa priklonil k rastu BTC a tiež altcoinov s tým, že Bitcoin bude rásť rýchlejšie a dominancia začne stúpať. Pri celom raste by som sa z altov zameral práve na tie čínske.

Trader2.0

Od pondelka sú už aktívne aj členstvá Trader2.0, ktorého súčasťou aj 100K challange.

100K challange je len 1/5 produktov pre VIP členov. Pre ďalšie informácie o členstvách, ale aj o 100K challange sledujte náš telegramový kanál.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

Ing. Jakub KraľovanskýTrader 2.0
Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

Čítať ďalej

Bitcoin

Draper označil Lightning Network za kľúčový pre rast ceny Bitcoinu

Avatar

Článok

zo dňa

od

Tim Draper

Inovácia bitcoinovej siete a adopcia používania technológie Lightning Network v nasledujúcich rokoch podľa investora do rizikového kapitálu Tima Drapera výrazne prispejú k raste ceny najznámejšej kryptomeny.

Známy propagátor Bitcoinu Tim Draper počas samitu AI & Blockchain na Malte vyhlásil, že technológia Lightning Network zohrá pre cenu bitcoinu kľúčovú úlohu. Myslí si, že hlavne vďaka nej sa v rozmedzí rokov 2022 a 2023 pozrie Bitcoin na cenu okolo 250 tisíc dolárov.

,,(K rastu) prispeje Lightning Network a OpenNode a možno iné služby, ktoré umožnia realizovať bitcoinove platby veľmi slobodným a rýchlym spôsobom. Takže Bitcoin už nebude len obchodom s nejakou hodnotou, ale bude sa môcť používať aj na mikroplatby, v maloobchode, bude sa dať použiť všade,” vyhlásil.

Poplatky za použitia Lightning Network (LN) sú mimoriadne lacné a veľmi rýchle. Používanie LN, ktorý funguje nad prvou vrstvou BTC blockchainu, je však zatiaľ pomerne nízke, no predpokladá sa, že dôvera užívateľov v túto technológiu bude postupne rásť.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Alibaba začne odmeňovať zákazníkov bitcoinami!

Avatar

Článok

zo dňa

od

alibaba-bitcoin

Čínsky maloobchodný gigant Alibaba uzavrel partnerstvo so spoločnosťou Lolli, prostredníctvom ktorej služieb umožní svojim zákazníkom zarobiť si bitcoiny. Údajne až v hodnote 5% ceny objednaných produktov.

Zákazníci Alibaby môžu vďaka Lolli pri nakupovaní tisícov položiek v ponuke tohto e-shopu získať odmenu podobe satoshi (sats), teda najmenšej jednotky bitcoinovej meny. Partnerstvo bolo oznámene 11. novembra, teda v deň, ktorý je v Číne považovaný za “najväčší nákupný sviatok roka”. Pre ilustráciu v roku 2018 počas tohto dňa nakúpili zákazníci cez Alibabu tovar v hodnote 31 miliárd dolárov, nuž a včera padol nový rekord – až 38 miliárd USD.

,,Naše partnerstvo umožní našim zákazníkom zarobiť si každý deň bitcoiny skrz milióny produktov v online ponuke (Alibaby). Pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou tohto partnerstva je to, že podporuje naše poslanie spájať celý svet prostredníctvom obchodu,” uviedol Alex Adelman z Lolli.

Zatiaľ len pre Američanov

Portál Coindesk upozorňuje, že služba bude najprv dostupná len v Spojených štátoch amerických. V pláne je však jej globálne rozšírenie  v priebehu roka 2020. Odmena v bitcoinoch sa teda bude vzťahovať zatiaľ len na objednávky, ktoré budú putovať z Číny do USA.

Ako to funguje

Zákazníci, ktorí budú chcieť získať odmenu v podobe až 5% vo forme “cash-backu”  v bitcoinoch (satoshis), by si mali do svojho prehliadača pre Chrome alebo Firefox nainštalovať aplikáciu Lolli. Tá okrem Alibaby spolupracuje aj s Walmartom, Groupon, Toms, Hilton, Macy’s, Hotels.com, GAP či Navy. Spoločnosť tvrdí, že celkovo má v portfóliu viac než 500 rôznych značiek.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Bakkt spustil svoje vlastné custody riešenie pre inštitúcie

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bakkt

Obchodná platforma Bakkt, ktorá 23. septembra ako vôbec prvá spustila Bitcoin futures viazané na reálne bitcoiny, oznámila, že získala regulačné schválenie pre spustenie svojho vlastného custody riešenia inštitucionálnej úschovy kryptomien.

Bakkt, ktorý je dcérskou spoločnosťou konglomerátu ICE (Intercontinental Exchange), ktorý prevádzkuje aj najväčšiu burzu cenných papierov NYSE, potvrdil, že 11. septembra získal povolenie od Ministerstva finančných služieb v New Yorku (NYDFS), aby mohol poskytovať custody servis pre správu Bitcoinu akýmkoľvek inštitucionálnym investorom, ktorí o to budú mať záujem. Doposiaľ tak mohol robiť len v prípade zakaznikov, ktorý využívali obchodovanie jeho Bitcoin Futures.

Bakkt sa týmto spôsobom stáva konkurenciou pre Coinbase Custody či Fidelity Digital Assets.

,,Bezpečná úschova digitálnych aktív si vyžaduje komplexný prístup k custody riešeniam. Inštitúcie a sofistikovaní investori potrebujú viac než len najmodernejšie technológie. Vyžadujú osvedčenú infraštruktúru, spoľahlivé prevádzkové kontroly a nezávislý dohľad,” uviedol Bakkt vo svojom oznámení.

Kým obchodovanie Bitcoin Futures cez Bakkt v prvý mesiac nenaplnilo očakávania, v posledných dvoch týždňoch prakticky neustále vytvára nové rekordné denné objemy. Spustením custody služby sa môže stať opäť o čosi atraktívnejším. Mike Novogratz z Galaxy Digital označuje Bakkt za významného hráča, ktorý z dlhodobého hľadiska prispeje k zatraktívneniu Bitcoinu medzi veľkými inštitucionálnymi investormi.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

CoinMarketCap spustil novú metodiku pre sledovanie likvidity kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

CoinMarketCap

Počas tohto roka sa veľa písalo o tom, že údaje kryptomenových búrz o objemoch ich realizovaných obchodov, môžu byť výrazne nafúknuté. Najsledovanejší portál s cenami kryptomien a údajmi z búrz CoinMarketCap preto podniká viaceré kroky smerujúce k presnejším a reálnejším číslam.

Iniciatíva CoinMarketCapu teraz vyvrcholila oznámením spustenia novej metriky na porovnávanie kryptomenových obchodných párov podľa ich skutočnej likvidity.

CoinMarketCap počas konferencie The Capital v Singapure oznámil, že nový nástroj je odteraz verejne dostupný. Obsahuje údaje o viac než 3000 kryptomenách a ich obchodných pároch.

Firma zdôraznila svoj cieľ odfiltrovať zo svojich údajov možné manipulácie s trhom. ,,Sme presvedčení, že naša adaptívna metodika spôsobí, že manipulácia bude omnoho ťažšia, pretože objednávky by bolo potrebné umiestniť blízko strednej ceny, alebo by mohli byť kontraproduktívne k hodnoteniu merania metodiky likvidity,” vysvetlila Carylyne Chanova z CoinMarketcapu.

CoinmarketCap vysvetlil, že nová metodika merania likvidity je dobrým spôsobom, ako sa vyhraniť voči závislosti od údajov o celkových objemoch obchodov, ktoré sú často predmetom špekulácií a pokusov o takzvaný washtrading (burzy washtradingom umelo navyšujú objemy obchodovania, aby pôsobili likvidnejšie).

,,Dnes zavádzame novú metriku, aby sme vyzdvihli to, čo je pre investorov a obchodníkov to najdôležitejšie, čiže likvidita. Dúfame, že náš ukazovateľ likvidity pomôže celému trhu a obchodníkom poskytneme potrebné dáta o likvidite, namiesto inflácie objemov.”

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza (12.11.): Bitcoin by sa mal činiť, vidím hrozbu breakdownu

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na Bitcoin pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský z Trader 2.0

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin

Na dennom grafe by mala prísť reakcia, pozrite si graf. Podobný som videl na Tradingview minimálne u piatich svetových traderov. BK je blízko pri sebe. Čím dlhšie pôjdeme po trendovke, tým je vyššia hrozba breakdownu.

Na 4H sme pre mňa vo watch zone a mali by sme postupne hľadať break. Z denného grafu nám pekne sedí trendovka plus support plus fibo retracement. Najvyšší čas niečo urobiť.

Dominancia

Dominancia vyzerá taktiež skôr na výstrel, ako na pokles. Myslím si, že do 48 hodín by sa mali rozhodnúť. Ah Bitcoin aj dominancia si musia vybrať, čo ďalej. Taktiež vidíme divergencie na RSI. Pri prudkom pohybe na BTC si myslím, že dominancia pôjde hore a je úplne jedno či BTC urobí pohyb nahor, alebo nadol.

Kapitalizácia altcoinov

Tu očakávam ešte menší pokles predtým ako bude graf pripravený na rast. Kartami mieša Čína, pretože čínske altcoiny sa držia veľmi dobre a môžu ,,kaziť“ graf kapitalizácie altcoinov. Také NEO napriek celkovému poklesu marketu včera rástlo a dobre sa držal aj Tron. To môže mať za následok, že kapitalizácia altov je momentálne o niečo vyššie, ako by mala byť.

Zaujíma vás konkrétnejší pohľad na Čínu a jej vplyv na kryptomeny? Pozrite si záznam včerajšieho streamu:

https://www.tradingview.com/x/MTFG7LMV/

Trader2.0

Od pondelka sú už aktívne aj členstvá Trader2.0, ktorého súčasťou aj 100K challange.

Pre ďalšie informácie o členstvách, ale aj o 100K challange sledujte náš telegramový kanál.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

Ing. Jakub KraľovanskýTrader 2.0
Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

Čítať ďalej

Analýzy

LIVE STREAM (11.11.): Analýza Bitcoinu, altcoinov a čínskeho vplyvu na trhy

Avatar

Článok

zo dňa

od

live-j-kralovansky

Live stream začne dnes, tj. v pondelok 11.11.2019 o 21.00h. 

Trader Jakub Kraľovanský sa dnes pozrie na kryptomeny a klasické trhy v rámci svojho live streamu, ktorý začína o 21.00h a pozrieť si ho môžete aj takto priamo cez kryptonovinky. Okrem Bitcoinu a vybraných altcoinov bude hovoriť aj o čínskom vplyve, o rôznych fundamentálnych správach a forexe.

Upozornenie: Obsah videa je čisto informačný a nemožno ho považovať za investičnú radu. Urobte si vlastný prieskum a ak sa rozhodnete investovať do kryptomien (alebo iného druhú aktív), investujte vždy len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. 

Čítať ďalej

Bitcoin

Bývalý šéf ECB: Bitcoin nie je reálny, ide o špekuláciu

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Európska centrálna banka

Bývalý prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet vyhlásil, že Bitcoin nemá žiadnu reálnu hodnotu a tá, ktorú mu udeľuje trh, je čisto špekulatívneho charakteru.

Názory Trichera na Bitcoin publikoval čínsky spravodajský kanál South China, ktorý citoval jeho vyjadrenia počas konferencie Caixin konanej v Pekingu.

,,Som silne proti bitcoinu. Táto “mena” nemá charakteristiky, ktoré by mala skutočná mena mať,” vyjadril sa popri tom, ako zdôraznil svoje pochybnosti ohľadom kryptomien.

Nakupovanie kryptomien je v mnohých ohľadom podľa jeho názoru čistou špekuláciou. Hoci priznáva, že niektoré digitálne meny sú kryté skutočnými aktívami, podľa neho zďaleka nejde o “zdravý trh”.

V rozhovore priznal, že nefandí ani plánom Facebooku vytvoriť digitálnu menu Libra, ktorá má byť krytá košom národných mien na čele s dolárom, librou, eurom, či juanom. Podobne ako Trichet sa na adresu kryptomien vyjadril len nedávno aj ďalší bývalý šéf ECB Mario Draghi, ktorý povedal, že dokonca ani stablecoiny kopírujúce hodnotu fiatových mien nie sú navrhnuté tak, aby mohli nahradiť súčasné peniaze.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-