Keďže americké regulačné orgány naďalej sprísňujú svoj dohľad nad kryptomenami, šíria sa fámy, že ich ďalším cieľom by mohol byť staking a teda aj decentralizované úročenie kryptomien na Proof of Stake konsenze, ako sú Ethereum, Polkadot, Cardano a iné.
„Počúvame klebety, že SEC by sa rada zbavila investovania do stakingu kryptomien v USA pre maloobchodných zákazníkov. Dúfam, že to tak nie je, pretože si myslím, že pre USA by to bola hrozná cesta,“ napísal na Twitteri spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Coinbase Brian Armstrong.
1/ We're hearing rumors that the SEC would like to get rid of crypto staking in the U.S. for retail customers. I hope that's not the case as I believe it would be a terrible path for the U.S. if that was allowed to happen.
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) February 8, 2023
Staking je proces, pomocou ktorého môžu používatelia vložiť proof-of-stake tokeny do blockchainu, aby pomohli zabezpečiť sieť, pričom za to dostávajú odmeny v podobe nových tokenov.
Všetko začalo bankrotom FTX
Po kolapse FTX v novembri 2022 urobila SEC z kryptomien a digitálnych aktív svoju najvyššiu prioritu pre rok 2023.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
„Divízia bude vykonávať kontroly predajcov, ktorí používajú vznikajúce finančné technológie alebo využívajú nové postupy vrátane technologických a online riešení na splnenie požiadaviek, na dodržiavanie predpisov a marketingu a na obsluhu účtov investorov,“ uviedla SEC.
V stredu tiež agentúra Bloomberg informovala, že kryptomenová burza Kraken čelí vyšetrovaniu zo strany SEC. Príčinou sú tvrdenia o ponúkaní neregistrovaných cenných papierov.
Komisia pre cenné papiere a burzu a jej predseda Gary Gensler sú už dlho obviňovaní z regulácie presadzovaním práva, čo podľa Armstronga povzbudí spoločnosť, aby konala „mimo systém“. Regulátori a politici ako americká senátorka Elizabeth Warrenová však tvrdia, že kryptopriemysel sa bojí silnej SEC. Taktiež prehlásila, že agentúra musí pôsobiť ešte viac po celom krypto trhu.
„Musíme sa uistiť, že nové technológie budú v USA podporované v raste a nebudú potlačené nedostatkom jasných pravidiel. Pokiaľ ide o finančné služby a Web3, je vecou národnej bezpečnosti, aby tieto systémy boli vybudované v USA,“ pokračoval Armstrong.
Výhody pre staking zverejnila aj Coinbase
V Coinbase si myslia, že staking má potenciál urýchliť prijatie digitálnych platieb na celom svete. Zdôvodnili to tým, že staking nie je závislý od zriaďovania drahých centralizovaných sprostredkovateľov.
„Aby staking fungoval úspešne, musí zostať decentralizovaný, neutrálny a globálny,“ uviedli v Coinbase.
https://twitter.com/coinbase/status/1623481846330802176?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1623481846330802176%7Ctwgr%5E1841d563ac58c48044288fb3b4fd825644838024%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdecrypt.co%2F120915%2Ffederal-regulators-crypto-staking-sec-coinbase
Medzi ďalšie americké agentúry, ktoré sa púšťajú do kryptomien, patria FTC, CFTC, ministerstvo spravodlivosti a IRS.
„Môžeme spolupracovať na zverejnení jasných pravidiel pre priemysel a prísť s rozumnými riešeniami, ktoré ochránia spotrebiteľov a zároveň zachovajú inovácie a záujmy národnej bezpečnosti v USA,“ dodal Armstrong na záver.
Zdroj: decrypt.co