Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Regulátor OCC umožní federálnym bankám používať stablecoiny a blockchain

Článok

OCC úrad kontrolóra mien
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Čo regulátor, to iný názor na Bitcoin a kryptomeny. V USA sa názory na to, ako regulovať kryptosektor naprieč rôznymi orgánmi výrazne odlišujú. Kým SEC straší žalobou na Ripple, čo znervózňuje aj zvyšok altcoinovej scény, FinCEN chce nehoráznym spôsobom regulovať kryptomenové transakcie, v Kongrese sa bavia o zákone s názvom StableAct, tak regulátor Úrad kontrolóra meny (OCC) medzitým oznamuje pozitívnu správu pre adopciu digitálnych aktív.

Úrad kontrolóra meny (The Office of Comptroller of Currency – OCC), ktorý vedie známy fanúšik kryptomien Brian Brooks (v minulosti pracujúci vo funkcii výkonného riaditeľa Coinabse), v utorok oznámil, že národné banky a federálne sporiace inštitúcie môžu overovať, ukladať a zaznamenávať platobné transakcie ako nezávislý transakčný uzol (node).

Podľa názoru OCC sú distribuované knihy a technológie s nimi súvisiace efektívnym a rýchlym spôsobom ako presúvať finančné prostriedky. Z tohto oznámenia teda v jednoduchosti vyplýva, že banky na federálnej úrovni môžu používať stablecoiny a technológiu blockchian v rámci svojich služieb a vo vzťahu so svojimi zákazníkmi. Toto rozhodnutie podľa všetkého nebude znamenať, že banky začnú využívať okamžite stabelcoiny typu Tether. Skôr sad á očakávať, že ide o medzikrok, ktorý bude viesť o osvojeniu používania regulovaných stablecoinov.

Jerremy Allaire, ktorý je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom firmy Circle, ktorá prevádzkuje jeden z najznámejších stablecoinov USDC, na margo tejto informácie uviedol, že ide o obrovskú výhru pre kryptomeny a stablecoiny. ,,Sme na ceste k tomu, aby sa všetky hlavné ekonomické aktivity realizovali on-chain. Je úžasné vidieť takú misionársku podporu najväčšieho regulátora národných bánk v USA.”

Kým OCC zastáva z pohľadu regulácii jasný pro-kryptomenový postoj, iní regulátori žiaľ pristupujú k novovznikajúcemu thru menej pozitívne. Najmä FinCEN chce výrazne znížiť anonymitu transakcii tým, že chce prinúť vyžadovať KYC (osobných údajov) u takmer každej kryptomenovej transakcie v rámci americkej jurisdikcie.

Otázkou taktiež zostáva osud návrhu zákona o stablecoinoch s názvom StableAct z dielne poslankyne Rashidy Tlaib v snemovni reprezentantov USA. Ak by sa schválil, všetci emitenti stavblecoinov by museli byť regulovaní a teda na prevádzku takýchto stablecoinov by museli mať udelenú licenciu.

Pripomenúť treba tiež list Maxine Wetersovej, predsedkyne výboru pre finančné služby, ktorá adresovala budúcemu prezidentovi USA Joeovi Bidenovi list, v ktorom ho prakticky požiadala o to, aby prehodnotil vedenie OCC a teda aj pozíciu Briana Brooksa, keďže kroky tohto regulátora podľa jej názoru nie sú dostatočne koordinované s FinCEN (respektíve OCC zasahuje aj do oblasti, ktoré by mali byť pod kontrolou FinCENu).

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne