Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Recenzia: Zmenáreň Kriptomat ako ideálna voľba pre začiatočníkov

Článok

kriptomat
Kriptomat.io

Mnohým ľudom sa vstup do sveta kryptomien stále javí byť ako príliš veľká prekážka. To sa rozhodla vyriešiť zmenáreň Kriptomat, ktorá sa snaží nováčikom a všeobecne „obyčajným ľuďom“ ich prvé kroky vo svete digitálnych mien čo najviac uľahčiť.

Kriptomat ako „zmenáreň a peňaženka v jednom“ pochádza zo Slovinska, no hlavné sídlo má v Estónsku, teda v krajine, ktorá je veľmi rozvinutou, pokiaľ ide o sektor finančných služieb a kryptomien.

Potom, čo ju v roku 2018  založil technologicky zdatný Srdjan Mahmutovich, ktorý má početné skúsenosti z predchádzajúcich úspešných projektov z fin-tech sféry, rozšíril Kriptomat svoje pôsobenie postupne do viac ako 80 krajín a ešte rýchlejšie rozširuje ponuku kryptomien, ktoré sú na tejto platforme k dispozícii pre obchodovanie. Kým koncom minulého roka išlo o niečo málo cez 30 kryptomien, teraz celkový počet presiahol už 130 a neustále sa rozširuje.

Kriptomat si kladie za hlavný cieľ, aby nákup, obchodovanie a uchovávanie kryptomien boli maximálne prístupné a zároveň bezpečné pre všetkých užívateľov. Ako sa mu tento zámer darí, na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

Obchodná platforma

Ako už bolo uvedené, zmenáreň Kriptomat sa sústredí na prehľadnosť, všetko je zreteľne usporiadané a navyše preložené do do viac ako 20 jazykov vrátane češtiny aj slovenčiny. Mínusom je, že tu nenájdete niektoré obvyklé pokročilé funkcie spojené s derivátmi, ako sú obchodovanie s maržou alebo futures (na druhú stranu to nie je vec, ktorá je nutne potrebná, ak chcete Kriptomat používať ako zmenáreň). Naopak k dispozícii je možnosť nastaviť si upozornenie na vývoj cien pre obchodné signály.

Rozhranie je prístupné online z webu alebo prostredníctvom aplikácie na mobily pre Android alebo iOS.

Na hornej lište sa nachádzajú štyri záložky – Peňaženka, Nákup a Predaj, Úspory a Pozvite priateľov. V Peňaženke máte k dispozícii prehľad vašich vlastnených kryptomien, spolu s cenami. Ktorúkoľvek z nich tu tiež môžete prijímať z iných peňaženiek alebo ich na ne poslať. Po prechode na druhú kartu Nákup a Predaj môžete jednotlivé kryptomeny obchodovať alebo rovno vymeniť medzi sebou.

Kriptomat nakupování

U ďalšej záložky Úspory sa Vám ponúka možnosť sporenia určitých vašich držaných kryptomien za odmenu v podobe úrokov. Ide teda o akúsi zjednodušenú formu klasického stakingu. Obdržané úroky sú však veľmi nízke, pohybujú sa spravidla okolo 1%/ročne. U konkurencie môžete spravidla dosiahnuť niekoľkonásobne vyšších výsledkov.

Kriptomat Úspory

Poslednou možnosťou je karta Pozvať priateľov, kde pri skopírovaní odkazu máte možnosť za každého pozvaného priateľa získať bonus 10 EUR.

Doplnkové služby

V roku 2019 sa Kriptomat stal prvou zmenárňou pre kryptomeny, ktorá gamifikovala obchodovanie prijatím nezameniteľných tokenov (NFT). Prostredníctvom spolupráce s vývojármi blockchainového ekosystému Enjin integroval Kriptomat tokeny založené na Ethereum, ktoré užívateľom umožňujú získavať body za obchodovanie, odmeny za odporúčanie, zberateľské a herné predmety, ktoré poskytujú obchodné zľavy.

Ďalšou výhodou je množstvo vzdelávacích informácií, článkov alebo videí, ktoré sú tiež preložené do češtiny a slovenčiny. Na webe platformy môžete nájsť veľa užitočných zdrojov, ktoré sú k dispozícii zadarmo a môžu vám pomôcť pre zoznamovaní sa s kryptomenovým trhom. V sekciách Pomoc a Načerpajte vedomosti nájdete najrôznejšie články a informácie, ktoré vás prevedú procesom založenia účtu, používaním zmenárne, ale aj iných tém zo sveta kryptomien a investovania.

Bezpečnostné opatrenia

Na Kriptomate je pred začatím obchodovania nutné prejsť overením identity KYC, čo je vzhľadom k európskym reguláciám obvyklou podmienkou. Spoločnosť dodržiava tiež Anti Money Laundering (AML) opatrenia proti praniu špinavých peňazí. Vďaka nim však zmenáreň poskytuje bezpečné a dôveryhodné prostredie, ktoré je dostatočne transparentné, pričom všetko prebieha čo najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom.

V sekcii Zabezpečenia účtu je možné zapnúť dvojfaktorové overenie pomocou SMS alebo skrz Google Authenticator, čo vám dôrazne odporúčame aktivovať.

Čo sa týka kybernetickej bezpečnosti, na zmenárni nechýbajú tie najlepšie štandardy, vrátane studených (offline) úložísk pre 98% držaných aktív, prepracovaného systému ochrany proti DDoS útokom a ďalších pravidelných bezpečnostných testov pre zaistenie bezpečia.

Poznámka: Držaním kryptomien na tejto platforme stále dôverujete tretej strane, teda nemáte kryptomeny, do ktorých ste investovali, pod úplnou kontrolou. Najbezpečnejším a odporúčaným riešením preto naďalej zostáva presun  kryptomien na vlastné peňaženky, ku ktorým máte privátny kľúč len vy a nikto iný. Ideálne riešenie je siahnutie po hardvérovej peňaženke typu Trezor. 

Možnosti nákupu a poplatky

K nákupu kryptomien môžete využiť bankový prevod SEPA v rámci Európy, prípadne nakúpiť pomocou svojej kreditnej alebo debetnej karty pre takmer okamžitú transakciu. Ďalšími platobnými možnosťami sú Neteller alebo Skrill. V tomto ohľade Kriptomat zaisťuje široké možnosti pre Vaše nákupy.

Pri vkladoch a výberoch prostredníctvom SEPA platby si zmenáreň neúčtuje žiadne poplatky za vklady a výbery. Pri iných metódach nákupe kryptomien sa poplatky budú líšiť.

Nákup kreditnou kartou bude stáť 3,45% hodnoty transakcie, zatiaľ čo Neteller aj Skrill sú minimálne 5,35%, ak je hodnota vyššia ako 100 EUR. Najnižšie poplatky na platforme, ktoré sa vzťahujú na akýkoľvek nákup fiat-krypto a naopak, sú 1,45% z hodnoty transakcie.

Kriptomat poplatky

Tieto poplatky rozhodne nepatria k tým najnižším a od rady užívateľov sú počuť určité sťažnosti. Napriek tomu sa však nejedná o neprekonateľný problém, obzvlášť u menej skúsených obchodníkov, ktorí neobchodujú tak často. Ostatne, najznámejšia zmenáreň Coinbase má podobné poplatky a tiež zastáva podobnú filozofiu voči nováčikom. Je teda potrebné s trochu vyššími poplatkami dopredu počítať.

Ak obchodujete výhradne v kryptomenách, potom tieto vklady môžete ľubovoľne vykonávať a presúvať, ako chcete, aj keď bude účtovaný poplatok za výber, ktorý sa líši v závislosti na konkrétnom aktíve. Rátajte s minimálnou hodnotou výberu 15 EUR, zatiaľ čo minimálny výber prostredníctvom SEPA platby je 35 EUR.

Ak hovoríme o obchodných limitoch, zistíme, že denný vklad SEPA a limit pre výber je 25 000 EUR a mesačný 200 000 EUR. Denný limit pre iné spôsoby platby a výberov sú výrazne nižšie, a to 500 eur denne alebo 5 000 EUR mesačne. Pre vklady a výbery v kryptomenách nie sú žiadne limity.

Zákaznícka podpora

Pochvalu si Kriptomat zaslúži za dobre odvedenú prácu pokiaľ ide o zákaznícku podporu. Majú k dispozícii profesionálny tím prostredníctvom svojej webovej služby živého chatu, ktorý vám pohotovo odpovie. Okrem toho môžete spoločnosť kedykoľvek kontaktovať e-mailom.

Ide o štandardný model zákazníckeho servisu používaný mnohými ďalšími službami v tomto odvetví, s pridanou hodnotou Kriptomatu vo forme živého chatu pre rýchlejšiu komunikáciu, ktorú niektoré konkurenčné zmenárne neposkytujú. Na internete sa môžete stretnúť s častými pochvalami práve na prívetivý prístup k zákazníkom, čo obzvlášť u kryptomenových búrz a zmenární nebýva zatiaľ vôbec zvykom.

Záverečné hodnotenie

Všeobecne sa dá povedať, že aj keď je Kriptomat v tomto odvetví relatívne nový, tak prvým dôležitým bodom, ktorý je potrebné oceniť, je to, že má sídlo v Európe. Navyše za ním stojí známy predstaviteľ spoločne so skúseným tímom. Z hľadiska dôveryhodnosti si rozhodne zaslúži plusové body.

Na platforme je k dispozícii veľmi široký výber kryptomien k nákupu a za dobrých podmienok. Pre niekoho by možno mohlo byť mínusom relatívne jednoduché rozhranie, ale ako sa môžeme presvedčiť aj u známejšieho konkurenta Coinbase, ide o jasnú stratégiu byť ľahko použiteľným hlavne pre nováčikov.

Všetky tieto skutočnosti robia z Kriptomatu napriek o čosi vyšším poplatkom kvalitného poskytovateľa služieb naprieč kryptosektorom ako v Európe, tak po celom svete. A treba podotknúť, že nielen pre nováčikov.

Ak sa vám naša recenzia páčila a chcete odmeniť našu tvorbu, pri prípadnej registrácii na Kriptomat použite náš registračný link. Ďakujeme.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.