Zakladateľ najväčšieho hedžového fondu Bridgewater Associates Ray Dalio v rozhovore pre Yahoo Finance! upozornil bitcoinových investorov, že americká vláda môže urobiť Bitcoinu podobnú vec, ktorú “vyviedla“ zlatu v 30. rokoch minulého storočia – jednoducho ho zakázať.
Zákaz držania fyzického zlata v 30. rokoch 20. storočia pochádzal z dielne administratívy vtedajšieho amerického prezidenta Franklina Roosvelta. Vtedajšia vládna moc totiž nechcela, aby sa zlato stávalo väčšou konkurenciou pre americký dolár. Navrhli a uplatnili teda zákon Executive Order 1602, ktorý prikázal Američanom v roku 1933 predávať fyzické zlato americkej centrálnej banke FED za vopred učenú cenu pod hrozbou väzby a vysokej pokuty, ak tak nespravia.
Dalio sa domnieva, že Bitcoinu, ak začne vážne konkurovať americkému doláru, môže hroziť to isté.
,,Nechcú, aby iné peniaze súťažili alebo boli konkurencie schopné, pretože by sa to mohlo vymknúť spod kontroly. Takže si myslím, že je veľmi pravdepodobné, že za určitých okolností postavia takéto aktívum mimo zákon podobne ako to urobili so zlatom,” upozornil.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ray Dalio nedávno označil Bitcoin za “pekelný vynález“ a v januári ho prvýkrát prirovnal k zlatu. Upozornil však na to, že hoci nie je odborníkom na kryptomeny, podľa toho čo vie, tak Bitcoin sa dá sledovať a vláda tak má nástroje, podľa ktorých vie identifikovať, kto ho vlastní.
Hoci Dalio v rozhovore načrtol pre Bitcoin katastrofický scenár, poukázal aj na jeho výnimočnosť. Vyzdvihol skutočnosť, že obstál v skúške času a nikto ho doposiaľ nedokázal hacknúť. Vníma ho v istom slova zmysle ako alternatívneho držiteľa hodnoty.
Z vyjadrení Raya Dalia je cítiť, že Bitcoin mu je ako taký sympatický, no má obavy, že jeho výnimočnosť ho robí zároveň rizikovým. Už 16. marca naznačil, že Bitcoin môže mať problém, keď bude musieť americká vláda riešiť problém so svojou zadlženosťou. Príde totiž s vysokými daniami a môže podľa jeho názoru zamedziť presunu kapitálu do zlata či práve do BTC.
Zdroj: cointelegraph.com