Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin Cash

Obrovský rast Bitcoin SV spôsobila falošná správa o Craigovi Wrightovi

Článok

Fake News Bitcoin SV
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Dnes ráno ste sa možno prebudili s tým, že ste neverili vlastným očiam. Kryptomena Bitcoin SV, za ktorou stojí samozvaný Satoshi Nakamoto, vyletela o ďalších viac než 100%. Spôsobili to falošné správy, ktoré sa šírili najmä čínskym internetom.

Kryptomena Bitcoin SV vznikla po kontroverznom minuloročnom hardforku Bitcoin Cash. Jej hlavným predstaviteľom je austrálsky podnikateľ Craig Wright, ktorý tvrdí, že je záhadný tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto (skutočnú totožnosť Nakamota nepoznáme).

Zástupcovia Craiga Wrighta však 21. mája oznámili, že ich klient získal copyright na Bitcoin white paper, čo je dokument, ktorý stojí za vznikom samotného Bitcoinu. Hoci táto skutočnosť v žiadnom prípade nepotvrdzuje, že Wright je Satoshi Nakamoto (pretože úrady pravosť tejto informácie neoverujú), cena Bitcoin SV v ten deň vyletela zo 62 dolárov na 123 dolárov, čiže takmer dvojnásobne. Včera večer, kedy sa Bitcoin SV obchodoval za približne 120 dolárov sa podobný scenár zopakoval. Aktuálne po veľkej pumpe stojí Bitcoin SV už 249 dolárov (v čase písania článku) čo je o viac než 100%, než  bola jeho hodnota pred 24 hodinami.

Túto obrovskú pumpu u kryptomeny, ktorá je populárna azda len u malej skupiny ľudí, ktorá verí Wrightovi, že je skutočným Nakamotom a nemalej skupiny špekulantov, ktorí zarábajú na volatilite BSV, spôsobila falošná informácia o tom, že Craig Wright použil peňaženku Satoshi Nakamota (peňaženky, ktoré používal Nakamoto v prvých rokoch existencie Bitcoinu sú známe) a poslal z nej 50 BTC na burzu Binance. Falošná správa zároveň obsahovala informáciu, že šéf burzy Binance Changpeng Zhao sa následne Wrightovi ospravedlnil, že delistoval Bitcoin SV a uznal, že Wright je skutočným Nakamotom.

Toto “Fake news“ ovplyvnilo najmä čínsky internet, kde sa správa začala rýchlo šíriť. Nakoľko bol text správy písaný čínskymi znakmi, západné krajiny mali problém s jeho prekladom. Ako prvý publikoval preklad Dovey Wan, zakladajúci partner spoločnosti Crypto VC primitive Ventures. ,,CSW previedol 50k BTC z najväčšej existujúcej BTC peňaženky na Binance, čím potvrdil, že je reálny Satoshi. CZ (Changpeng Zhao) následne relistuje Bitcoin SV a urobí oficiálne ospravedlnenie na Twitteri,” znelo vo falošnej správe.

Wan následne vysvetlil, že spôsob, akým bola táto správa šírená, je bežný u čínskych internetových podvodníkov, ktorí používajú obrázok so šokujúcou správou a následne ho šíria masám ľudí prostredníctvom aplikácie WEChat a to namiesto toho, aby zdieľali priame hyperlinky na články s dôkazmi.

Na tieto správy už stihol reagovať aj šéf Binance Changpeng Zhao, ktorý potvrdil, že sú falošné. ,,Opatrne. Spôsobila to (rast BSV) falošná správa, ktorá sa šírila v Číne. Dostal som už cez 20 upozornení. Potvrdzuje, že je to fake,” uviedol na Twitteri.

https://twitter.com/cz_binance/status/1133777712055635968

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.    

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.