Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Prvý rekord Bitcoinu padol. Kapitalizácia vytvorila nové historické maximum!

Článok

Bitcoin výhra
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Určite ste si všimli, že cena Bitcoinu v predchádzajúcich hodinách preskočila hranicu 18 tisíc amerických dolárov a od vytvorenia nového rekordného maxima delil najpopulárnejšiu kryptomenu v onom čase už len rast o ďalších zhruba 10%.

Zároveň môžeme už teraz skonštatovať, že Bitcoin v čase, keď sa dostal nad cenou 18 000 dolárov, vytvoril svoj novy rekord pokiaľ ide o jeho celkovú trhovú kapitalizáciu. Tá sa totiž dostala nad hodnotu 330 miliárd dolárov, čo je viac než 329,3 miliardy dolárov, ktorú mal 16. decembra 1017, kedy vytvoril svoje doterajšie cenové maximum 20 000 dolárov.

Možné je to vďaka tomu, že v tom čase existovalo bitcoinov menej, než je ich vyťažených dnes. Kým 16. decembra 2017 bolo zhruba 16 746 000 BTC, dnes je ich približne o 1,8 milióna viac, čo predstavuje rast jeho ponuky o takmer 11%.

Graf historickej kapitalizácie Bitcoinu:

Veľký rozdiel pokiaľ ide o kapitalizáciu, je v celkovej hodnote kryptotrhu. Kým Bitcoin už dosiahol v tomto smere svoj nový rekord, celkový trh je od neho ešte veľmi vzdialený. V súčasnosti je totiž hodnota celého trhu, teda pri súčte kapitalizácie Bitcoinu a všetkych existujúcich altcoinov “len” okolo 500 miliárd dolárov, kým v čase historického maxima išlo až o 822 miliárd USD. Altcoiny sú jednoducho povedané vzdialené svojim maximám omnoho výraznejšie než Bitcoin.

Bitcoin prekonaním ceny 18 tisíc dolárov prevýšil kapitalizáciu kombinovanej kapitalizácie verejne obchodovaných spoločnosti v mnohých krajinách vrátane Belgicka, Iránu, Nórska, Švédska či Filipín a má viac než dvojnásobne vyššiu kapitalizáciu než firmy v Dánsku, Katare, Vietname, Kolumbii či v Poľsku.

V porovnaní s firmami, ktoré patria do indexu S&P500 si taktiež posilnil, keď predbehol gigantov ako sú Nvidia či JP Morgan. Porovnávanie Bitcoinu s firmami je však len orientačné a len ťažko mu prisudzovať veľký význam, nakoľko Bitcoin je odlišný druh aktíva a vhodnejšie je porovnávať ho s komoditami. V tomto smere na svoj “vzor” zlato stále výrazne stráca. Kapitalizácia zlata je totiž až okolo 10 biliónov dolárov.

Treba uviesť, že záujem o vyhľadávanie Bitcoinu je napriek súčasnému rastu jeho ceny stále minimálny, čo znamená, že trend rastu nie je poháňaný retailom (malými investormi). Hoci Bitcoin je najvyššie od januára 2018, v porovnaní s jeho vyhľadávaním v onom období je na absolútne zanedbateľných číslach. Dokonca aj v priebehu roku 2020 boli obdobia, kedy bol vo vyhľadávaní na Google o Bitocin väčší celosvetový záujem než je dnes. Stalo sa tak napríklad v období májového halvingu či v marci pri veľkom prepade všetkých trhov.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne