Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Projekt Catalyst na Cardano s prvým ambicióznym DeFi projektom

Článok

cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spoločnosť IOHK, ktorá má v rámci ekosystému Cardano na starosti vývoj technológie, v rámci včerajších „tweetov“ naznačila, že sektor DeFi zohrá v tomto blockchaine významnú úlohu.

IOHK na Twitteri uviedla, že v nasledujúcich dňoch predstaví niekoľko sľubných nápadov spojených s projektom Catalyst. Ide o verejný fond, ktorého cieľom je podporovať ambiciózne projekty a priniesť tým „výskum, sociálne experimenty a súhlas komunity s vytvorením otvorenej demokratickej Cardano komunity.“

Názov prvého kandidáta, ktorý by mohol čerpať financie z tohto fondu, je Liqwid. Ide o decentralizovaný trh pre pôžičky, ktorý  umožní účastníkom získavať úroky z vkladov v a požičiavať si aktíva priamo na Cardano blockchaine.

,,Liqwid Finance nie je banka. Je to finančná infraštruktúra s otvoreným zdrojom. Nemá cieľový región a cieľových užívateľov. Liqwid je funkčná open-source implementácia  pre pôžičky na distribuovanom decentralizovanou cloude, čo znamená, že je globálna,“ vysvetľuje jej zakladateľ Dewayne Cameron.

Trh s DeFi projektmi zaznamenal v posledných 6 mesiacoch výrazný nárast užívateľskej aktivity. Súčasná hodnota uzamknutá v rámci DeFi projektov predstavuje vyše 14,5 miliardy dolárov, pričom distribuovaná ja naprieč rôzne pôžičkové služby, aktíva, platby a decentralizované zmenárne. DeFi však v súčasnosti našlo svoj domov hlavne na blockchaine Ethereum a pre Cardano bude preto veľkou výzvou prilákať vývojárov na svoju platformu.

Liqwid Finance má ambíciu stať sa úspešným DeFi projektom v rámci ekosystému Cardano. Dewayne Cameron dúfa, že jeho projekt uspeje v grantových kolách Projektu Catalyst, aby tím získal peniaze na počiatočné financovanie, ktoré súvisí najmä s financovaním vývojárov. Ak sa tak stane, z projektu Catalyst by mal obdržať ADA mince v hodnote okolo 250 000 USD. IOHK okrem toho informovala, že v roku 2021 uvoľní na podporu ambicióznych decentralizovaných projektov na Cardano blockchaine ďalšie milióny dolárov.

Pokiaľ ide o budúcnosť Liqwid, finálne testovanie pred nasadením od ostrej prevádzky je naplánované na koniec prvého kvartálu 2021. Do značnej miery je však budúcnosť tohto projektu závislá od toho, kedy sa na Cardano mainnete spustí fáza Goguen, ktorá umožní aktívne využívanie smart kontraktov. V súvislosti s Goguen sa taktiež hovorí o prvom alebo druhom kvartáli 2021.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne