Huang Yiping si myslí, že pokračujúca kriminalizácia kryptomien v Číne by mohla viesť k zmeškaniu veľkej príležitosti pre krajinu a jej fintech spoločnosti, nakoľko technológiu okolo kryptomien označil za „veľmi cennú aj pre regulované finančné systémy.”
„Zakázanie kryptomien môže byť z krátkodobého hľadiska praktické, ale či je dlhodobo udržateľné, si zaslúži hĺbkovú analýzu,“ uviedol a zdôraznil, že “Čína by sa mala uberať cestou vytvorenia kvalitného regulačného rámca pre tieto aktíva“.
„Neexistuje žiadny obzvlášť dobrý spôsob, ako zabezpečiť stabilitu a fungovanie, pokiaľ ide o to, ako by mali byť kryptomeny regulované, najmä pre rozvojové krajiny, ale v konečnom dôsledku pravdepodobne bude potrebné nájsť spôsob, ktorý bude účinný.“
Chinese Government To reconsider the crypto ban Key takeaways:
Former PBoC Monetary Policy Committee member Huang Yiping recently expressed his fears about the prospects of technology in China in light of the country’s crypto ban.
Huang’s caution emphasises the significanc… pic.twitter.com/XnNcIdqkr0
— Web3 Daily (@web3_247) February 3, 2023
Nie je fanúšikom BTC
Huang napriek tomu, že by bol rád, keby neboli kryptomeny v Číne zakázane, uviedol, že nie je fanúšikom kryptomien ako sú Bitcoin.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ten vníma skôr ako digitálne aktívum, než ako menu, pretože mu vraj chýba vnútorná hodnota. Taktiež spomenul, že významná časť bitcoinových transakcií je spojená s nelegálnou činnosťou.
Adopcia CBDC je pomalá
Profesor na Národnej škole rozvoja na pekinskej univerzite sa následne vyjadril aj k čínskemu CBDC, čiže digitálnemu juanu pod kontrolou PBoC, ktorý je podľa jeho názoru zatiaľ sklamaním a to najmä pokiaľ ide o jeho prijatie.
K CBDC dodal, že umožnenie inštitúciám vydávať stablecoiny založené na digitálnom juane je veľmi citlivá otázka, a existuje viacero plusov aj mínusov, ktoré treba prehodnotiť, kým sa tak stane.
Kryptomeny v “šedej” zóne
Pokiaľ ide o kryptomeny, podobne ako v iných veciach, je Čína veľmi ťažko čitateľná. V roku 2021 urobila doposiaľ najrazantnejší oficiálny krok voči BTC, keď zakázala jeho ťažbu. Napriek tomu je však podľa dát Cambridge University z regionálneho pohľadu druhým najväčším ťažiarom BTC, čo de facto znamená, že mnohí čínski ťažiari tento zákaz ignorujú.
Okrem toho zákaz obchodovania s kryptomenami zjavne porušujú aj bežní ľudia, nakoľko 8% zákazníkov skrachovanej burzy FTX pochádzalo práve z pevninskej Číny.
Zdroj: cointelegraph.com, Autor