Koncom mája 2023 Cato Institute, organizácia zaoberajúca sa výskumom verejnej politiky, a Yougov, spoločnosť zaoberajúca sa verejnou mienkou a údajmi, predstavili prieskum, ktorý skúmal postoje Američanov k potenciálnemu zavedeniu CBDC. Od 27. februára do 8. marca 2023 sa opýtali 2 126 osôb na ich postoj k CBDC za rôznych okolností.
Názory sa líšili podľa zámeru CBDC
V jednej otázke sa napríklad účastníkov pýtali, či by podporili alebo odmietli CBDC vydávaný vládou, ak by umožňoval vláde monitorovať všetky nákupy. Výsledky boli nasledovné:
- 13% respondentov vyjadrilo plnú podporu, zatiaľ čo
- 68% respondentov bolo úplne proti
- Približne 20% respondentov si nebolo istých a nevyjadrilo jasnú preferenciu ani v jednom prípade
Ďalšou otázkou položenou respondentom bolo, či by uprednostnili alebo odmietli CBDC, ktorý by umožnil vláde kontrolovať ich výdavky.
- 10% respondentov túto myšlienku plne podporilo
- 74% bolo rozhodne proti
- Približne 16% respondentov sa vyjadrilo, že si nie sú istí a nemôžu sa pevne prikloniť ani k jednej strane
Na otázku o podpore CBDC určeného na boj proti praniu špinavých peňazí a podvodom
- 42% respondentov deklarovalo úplný súhlas
- Približne 28% opýtaných na túto tému úplne odmietlo CBDC obmedzujúci podvody
- 31% respondentov nevedelo jednoznačne odpovedať
Ďalšia otázka sa týkala podpory CBDC, ktorý by zabezpečil, že príjemcovia sociálnych dávok budú využívať finančné prostriedky v súlade s ich účelom. Tento krát bolo rozdelenie rovnomerné:
- 40% respondentov ho rozhodne podporovalo
- Približne 31% ho neschvaľovalo
- 28% opýtaných nebolo rozhodnutých
Pokiaľ ide o CBDC bez stanovených kritérií,
- 34% Američanov je proti tomu, aby FED zaviedla CBDC
- 16% túto myšlienku podporuje
- Takmer polovica opýtaných – 49% nemá na túto otázku jasný názor
Poznajú Američania koncept CBDC?
Výsledky prieskumu však môžu byť ovplyvnené aj nedostatočnou znalosťou tohto konceptu. V skutočnosti 72% respondentov priznalo, že CBDC nepozná. Na otázku o obavách týkajúcich sa potenciálneho CBDC, 66% respondentov uviedlo obavy z kontroly vlády nad ich financiami. Monitorovanie bolo druhou najčastejšou obavou.

Pri pohľade do budúcnosti sa len 22% opýtaných domnieva, že americký CBDC sa pravdepodobne spustí. Väčšina – 78% takýto vývoj nepredpokladá. Pokiaľ ide o politickú príslušnosť, približne 15% opýtaných sa označilo za libertariánov. Zaujímavé je, že väčšina demokratov a nezávislých sa k tejto otázke jednoznačne nevyjadrila. Na druhej strane, väčšina republikánov bola rozhodne proti vytvoreniu CBDC.
Z prieskumu vyplýva, že najatraktívnejším aspektom CBDC jeho údajná schopnosť bojovať proti praniu špinavých peňazí a finančnej trestnej činnosti. Druhým najpríťažlivejším aspektom bol CBDC, ktorý posilňuje systém sociálneho zabezpečenia. Zarážajúcich 76% respondentov však vyjadrilo väčšie obavy z potenciálnych rizík spojených s CBDC ako z jeho potenciálnych prínosov.
Zdroj: news.bitcoin.com