Britský Úrad pre finančné správanie (FCA) uverejnil vo štvrtok 7. marca správu, v rámci ktorej zhrnul výsledky dvoch od seba nezávislých prieskumov týkajúcich sa kryptomien.
Prieskum číslo jeden
Prvú štúdiu vypracovala výskumná spoločnosť Revealing Reality, ktorá vypočula 31 zákazníkov, ktorí už niekedy investovali do kryptomien. Sedemnásť z nich okrem toho podporili rozsiahlejšiemu rozhovoru.
Väčšina opýtaných respondentov uviedla, že do kryptomien investovali z dôvodu, aby rýchlo zbohatli. Tí, ktorí uviedli tento postoj, sa častokrát odvolávali na obdobné konanie ľudí, ktorých sledujú na sociálnych sieťach.
Autori prieskumu zároveň uviedli, že väčšina z 31 respondentov vôbec nepochopila koncept kryptomien. Napríklad vôbec nevedeli, že kryptomenu si nemusia kúpiť celú (napr. 1 BTC), ale môžu si kúpiť len jej zlomok. Vyzeralo to teda tak, že väčšina opýtaných si neurobila ani základný prieskum o tomto druhu aktív. Opýtaní respondenti teda investovali do kryptomien bez uváženia s cieľom rýchlo zbohatnúť a svoje rozhodnutie založili len na základe odporúčania iných.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Prieskum číslo dva
Druhú štúdiu vypracovala výskumná agentúra Kantar TSN. Zahrnula do nej až 2132 rôznych Britov, no na rozdiel od prvého výskumu nebolo podmienkou, že respondent musel v minulosti investovať do kryptomien. Agentúra sa pýtala na otázky týkajúce sa povedomia o kryptomenách a nákupných návykov.
Iba jedna štvrtina respondentov, väčšinou išlo o mužov vo veku medzi 20 a 42 rokov, vedeli správne identifikovať, čo sú to kryptomeny. 58 percent naopak o ich koncepte nevedelo nič. 23 percent uviedlo, že o kryptomenách počuli prvýkrát z internetových médií, zatiaľ čo 22 a 16 percent dostalo informácie od tradičných médií respektíve priateľov a rodiny.
Celkovo iba 51 respondentov z celkového počtu 2132 osôb priznalo, že investovali do kryptomien. Polovica z nich uviedla, že si predtým urobili o kryptomenách aspoň základný prieskum, zatiaľ čo 25 percentám stačilo, že sa o nich porozprávali s rodinou, priateľmi alebo kolegami. Rovnako ako v prípade prvej štúdie, niektorí investori vnímajú kryptomeny ako hazard, ktorý im pomôže rýchlo si zarobiť peniaze. Takýto názor vyjadrilo 31 percent.
Záverečné konštatovanie FCA
Úrad FCA na základe informácii z týchto dvoch štúdii vydal upozornenie pre britských spotrebiteľov o rizikách investovania do kryptomien a pripomenul, že kryptomeny nie sú v Spojenom kráľovstve regulované. Podľa FCA môže investovanie do kryptomien viesť k strate všetkých finančných prostriedkov v dôsledku vysokej volatility trhu.
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, Telegrame a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.