Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Presunulo sa 616 bitcoinov, ktoré boli v roku 2012 kúpené po 13 dolárov

Článok

bitcoin
Pixabay.com

Na bitcoinovom blockchaine existujú adresy, ku ktorým sú viazané bitcoiny, ktoré sa nepohli mnoho rokov. Niektoré z nich sa pravdepodobne už ani nepresunú, pretože sú zrejme nenávratne stratené (ich majitelia k nimi stratili privátne kľúče). Ine však jednoducho len „vyčkávajú“ na správny okamih predaja.

Jednou z kategórie tých adries, o ktorých sa roky myslelo, že sa možno už ani nikdy “neoživia”, výrazne zmenila svoju bilanciu v nedeľu 19. septembra 2021. Bolo na nej 616 bitcoinov, čo predstavovalo hodnotu približne 30 miliónov dolárov. V čase, kedy sa na danú adresu tieto bitcoiny pripísali však mali trhovú hodnotu len 8192 dolárov. Bitcoin sa totiž 10. decembra 2012, kedy boli na ňu poslané, predával za 13,30 USD.

O tejto adrese sa vie, že jej majiteľ k nej nestratil prístupové údaje, už nejakú dobu. Počas predošlých mesiacov z nej totiž poslal niekoľko malých transakcií a niekoľko ich poslal aj na ňu. K výberu celého zostatku však došlo až uplynulý víkend.

Odolal vysokej volatilite BTC

Držiteľ 616 bitcoinov je príkladom dlhodobého hodlera, ktorý bol schopný od roku 2012 odolať tlaku predať bitcoiny počas dvoch veľkých bullrunov. K presunu svojich 616 BTC pristúpil až po vyše 9 rokoch v čase, kedy stál Bitcoin takmer 50 000 USD. Aj v tomto prípade však nie je úplne iste, či ich naozaj predal. Možno ich totiž len presunul na inú adresu, ktorú taktiež kontroluje.

Koľko bitcoinov je stratených?

Podľa analytickej platformy Chainanalysis existujú tri až štyri milióny BTC, ktoré sú pravdepodobne navždy stratené, pretože ich majitelia k nim stratili prístup. Štúdia sa opiera o predpoklad, že sa stratili už v skorých rokoch existencie novej technológie, kedy prvotní užívatelia podceňovali bezpečnú úschovu privátnych kľúčov. V prvých štyroch rokoch ťažby BTC vznikalo 50 nových BTC v každom jednom bloku (7200 BTC denne, 2 628 000 BTC za rok), no Bitcoin nemal prakticky žiadnu trhovú cenu, alebo veľmi nízku. Zároveň ho bolo komplikované predať, pretože burzy a zmenárne, aké poznáme dnes, jednoducho neexistovali.

Aktivita zmieňovanej peňaženky však naznačuje, že niektoré z týchto BTC predsa len môžu niekedy v budúcnosti “ožiť” – či už šťastnou náhodou pri nájdení privátnych kľúčov, alebo vďaka tomu, že ich kontrolujú presvedčení hodleri, ktorí ani napriek dlhej dobe stále nemajú tieto BTC v úmysle utrácať.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.