Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Prehľad trhu (21.6.): Bitcoin kúsok pod $10000, altcoiny strácajú

Článok

prehlad-trhu-bitcoin

21.6.2019 – Od toho, aby Bitocin prvýkrát po dlhej dobe prekonal hranicu 10 000 dolárov nás delí naozaj už len krôčik. Jeho dominancia na trhu medzitým výrazne rastie.

Upozornenie: Ceny kryptomien, ktoré uvádzame v tomto článku, sú platné v čase jeho písania a v súčasnosti môžu byť iné. Aktuálne ceny kryptomien nájdete v tejto našej sekcii

Bitcoin

Bitcoin za posledných 24 hodín posilnil o ďalšie 4 percentá a aktuálne stojí už 9700 dolárov. Od psychologicky silnej bariéry 10 000 dolárov, ktorá by podľa mnohých odborníkov mohla spôsobiť novy FOMO ošiaľ, ho teda delí len naozaj málo. Pozrime sa však kúsok do histórie. Bitcoin naposledy atakoval túto hranicu 5. mája 2018 po tom, ako predtým klesol k cene okolo 6500 dolárov. Preraziť 10 000 dolárov sa mu však vtedy podarilo len na niektorých burzách a len na veľmi krátky čas. Následne pokračoval medvedí trh a BTC postupne klesol až k cene 3200 dolárov. K Bitcoinu dopĺňame ešte informáciu, že z týždenného pohľadu je v pluse už 18 percent.

btc

7-dňový graf Bitcoin / CoinMarketCap

Ethereum

Ethereum je svetlou výnimkou medzi altcoinami, pretože sa mu podarilo posilniť za posledný deň viac ako Bitcoinu – konkrétne o takmer 6%. Jedno ETH aktuálne stojí 284 dolárov, čo je o 11 percent viac než pred týždňom. V páre s BTC stratilo Ethereum za týždeň 5,5%.

eth

7-dňový graf Ethereum / CoinMarketCap

XRP (Ripple)

Token XRP posilnil za posledný deň voči doláru o jedno percento na 0,437 USD. Z týždenného pohľadu je XRP v páre s dolárom v pluse takmer 10 percent. Voči Bitcoinu stratilo XRP za posledných sedem dní takmer 7 percent svojej hodnoty.

xrp

7-dňový graf XRP / CoinMarketCap

Top skokani a prepadáky

Medzi poprednými altcoinami aktuálne nájdeme len tri, ktoré posilnili viac než Bitcoin a teda sú v páre s BTC za posledný deň v pluse. Okrem spomínaného Ethereum (+6%) ide aj o Binance Coin (+7%) a Monero (+7,5%).

Nuž a hoci kapitalizácia celého trhu výrazne stúpla, niektoré altcoiny sú v mínuse aj voči doláru. Chanlink klesol až o 10%, Ontology, Crypto.com Chain, BAT, NANO či VeChain o necelé 3 percentá. ZilliqaByteCoin padli o 5%.

Kapitalizácia, dominancia BTC, volume

Kapitalizácia trhu je aktuálne 298 miliárd dolárov, čo naznačuje, že v čase, keď prekoná 300 miliardovú hranicu, by mohol Bitcoin pokoriť cenu 10 tisíc USD. Dominancia BTC stúpla ž na 57,7%, čo je o ďalších 0,5% viac než včera. Altcoiny si to pekne odnášajú.

Volume je aktuálne 64 miliárd dolárov, pričom obchodovanie s BTC z toho tvorí takmer 20 miliárd USD. Onchainfx.com reportuje reálne volume BTC len podľa čísel popredných rešpektovaných búrz je na úrovni 1,1 miliardy dolárov.

Takýto krátky report nájdete na kryptonovinkách každé ráno. Spomíname v ňom len kryptomeny, ktoré patria medzi 50 najhodnotnejších podľa aktuálnych dát CoinMarketCapu.

Zdroj dát a screenshotov: CoinMarketCap, 360Coin

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne