Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Prehľad trhu (14.6.): Bitcoin rastie, Chainlink vyletel po veľkom oznámení o 40%!

Článok

prehlad-trhu-chainlink

14.6.2019 – Cena Bitcoinu skončila oproti včerajšku opäť mierne posilnila. Zároveň však rastie na rozdiel od predchádzajúceho dňa aj jeho dominancia na trhu, čo sa prejavilo na oslabovaní altcoinov.

Upozornenie: Ceny kryptomien, ktoré uvádzame v tomto článku, sú platné v čase jeho písania a v súčasnosti môžu byť iné.

Bitcoin

Hodnota Bitcoinu je aktuálne 8200 dolárov, čo je o približne 1,5% viac než vo štvrtok. Oproti minulému týždňu je Bitcoin v pluse štyri percentá.

btc

7-dňový graf Bitcoin / CoinMarketCap

Ethereum

Cena Ethereum klesla oproti včerajšku o 1,5% na 255 dolárov. Z týždenného pohľadu je v pluse vyše 2,5 percenta.

7-dňový graf Ethereum / CoinMarketCap

XRP (Ripple)

XRP aktuálne stojí 0,40 USD, čo je o 1,5% menej než pred 24 hodinami. Za posledných 7 dní stratilo takmer 5 percent svojej hodnoty.

xrp

7-dňový graf XRP / CoinMarketCap

Top skokani a prepadáky

Najvýraznejší skok hodnoty evidujeme u Chainlink (LINK), ktorý posilnil o krásnych 40%. Tento rast spôsobila správa o tom, že Google bude jednou zo spoločností, ktorá použije technológiu Chainlink v rámci adopcie smart kontraktov. Chainlink sa má spojiť s BigQuery, jedným z najpopulárnejších cloudov od Google pomocou Ethereum smart kontraktov. Po oznámení tejto správy vyletela cena Chainlink až na 1,9 dolára (z 1,15 USD), aktuálne sa usadila na cene približne 1,65 USD.

Rast nad 3% evidujeme ešte u OmiseGO (+4%), Qtum (+7%), Nano (+5%) a Bytom (+13%).

Ostatné altociny zväčša oslabovali. Litecoin sa prepadol až o štyri percentá, rovnako tak aj Binance Coin. Najvýraznejší prepad evidujeme u Aurory, až o 51%. Ide o špekulatívnu kryptomenu, ktorej predchádzajúci rast a ani tento pád zrejme nemá žiadny vážnejší fundamentálny dôvod.

Kapitalizácia, dominancia BTC, volume

Kapitalizácia trhu sa nachádza na úrovni 262 miliárd dolárov, čo je o jednu miliardu viac než včera. Ako sme však spomínali, rastie dominancia BTC. Kým včera bola len na úrovni 55,1%, dnes stúpla na 55.6%. To sa prejavilo na tom, že hoci Bitcoin posilnil v dolárovej hodnote, väčšina altcoinov padla.

Pokiaľ ide o volume, to je stále niekde okolo 65 miliárd dolárov, pričom obchodovanie s Bitcoinom z toho tvorí aktuálne 19 miliárd dolárov. Aspoň tak to reportuje CoinMarketcap, no vy, ak čítate naše články pravidelne, viete, že tieto údaje sú pravdepodobne výrazne nafúknuté. Reálne volume BTC je podľa onchainfx.com teraz v čase písania článku na úrovni necelých 700 miliónov dolárov.

Takýto krátky report nájdete na kryptonovinkách každé ráno. Spomíname v ňom len kryptomeny, ktoré patria medzi 50 najhodnotnejších podľa aktuálnych dát CoinMarketCapu.

Zdroj dát a screenshotov: CoinMarketCap, 360Coin

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne