Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Prečo vyletela cena Cardano (ADA)? Pomohli aj dve dôležité oznámenia

Článok

Cardano ADA
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Hodnota kryptomeny Cardano (ADA) posilnila za posledný týždeň o krásnych takmer 40 percent, čo po boku Stellar (XLM) predstavuje najväčší rast spomedzi vysoko kapitalizovaných altcoinov a hoci pri kryptomenách nikdy nemožno so stopercentnou istotou povedať, aké dôvody spôsobili ich cenové pohyby voči fiatovým menám, v tomto prípade sa prikláňame k tomu, že svoju úlohu zohrali aj dobré správy týkajúce sa tohto projektu.

Spoločnosť IOHK, ktorá stojí za vývojom tohto projektu, najprv v polovici minulého týždňa oznámila významnú novinku v podobe spustenia mainnetu peňaženky Daedalus 1.0.0. Išlo o uvedenie produktu, na ktorom sa pracovalo 18 mesiacov a bol nevyhnutný pre spustenie ďalších dôležitých funkcionalít na čele s ostrým spustením mainnetu Shelley a s ním súvisiaceho stakingu a decentralizácie. IOHK tvrdí, že nová verzia peňaženky prináša popri tom robustnú stabilitu a bezpečnosť a zároveň rýchlejšiu synchronizáciu a obnovu dát.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Ďalšou významnou novinkou je to, že zdrojový kód Cardano prešiel nezávislým auditom od rešpektovanej spoločnosti Root9B, čo je dobrou správou pre všetkých, ktorí doteraz pochybovali o bezpečnosti tohto protokolu. Nezávislý audit, ktorý dopadol úspešne, zjednodušene povedané znamená to, že peňaženka a softvér, ktoré používa Cardano, sú bezpečné a mali by vedieť ochrániť jej používateľov pred finančnou stratou alebo inými problémami.

,,Zdrojový kód je písaný programátormi a to sú len ľudia, ktorí môžu urobiť chybu. Písanie správne fungujúceho a bezpečného softvéru je preto veľmi zložitá úloha,” uvádza do problematiky vo svojom článku o nezávislom audite pre Cardano [ADA] CZ/SK ambasádor tejto kryptomeny v ČR Jaromír Tesař. ,,V prípade kryptomien je potrebné myslieť na blockchain, sieťový protokol, konsenzus, užívateľskú peňaženku, kryptografické nástroje, node a mnoho ďalších vecí. Keď sa to dá všetko dohromady, musí to spoločne dobre fungovať,” naznačil potrebu nezávislého auditu, ktorý však nie je v kryptosektore bežný:

,,Cieľom bezpečnostného auditu je odhaliť akúkoľvek bezpečnostnú chybu v zdrojovom kóde, ktorú by mohol útočník využiť vo svoj prospech. Výhodou externého auditu je, že zdrojový kód vidí iný expertný tím, ktorý má záujem o nájdene chýb, pretože je za to dobre zaplatený. Z pohľadu užívateľov je to taktiež výhodné, pretože si môžu byť istí, ž kvalitu kódu zaistil nielen tím (ktorý ho vyvíjal), ale aj niekto nezávislý,” vysvetľuje Tesař.

Pokiaľ ide o samotný audit, nájdene chyby boli spísané a tím IOHK pracoval na ich vyriešení. IOHK následne obdržala od R9B odpoveď, ktorá potvrdila, že problémové body boli vyriešené správne.

,,Cardano čoskoro spustí decentralizovanú verziu mainentu. Je preto dôležité uistiť všetkých budúcich užívateľov, že zdrojový kód je dostatočne bezpečný. Je treba povedať, že podobný typ auditu je veľmi nákladný a tím IOHK neváhal zaplatiť za overenie kvality zdrojového kódu. V krypto svete to nie je bežné,” tvrdí a Tesař a na záver dodáva: ,,Bezpečnostný audit je taktiež veľmi dobrou konkurenčnou výhodu pre adopciu projektu zo strany bánk a inštitúcii.”

Podrobnejšie detaily o audite nájdete vo facebook skupine Cardano [ADA] CZ/SK.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.