Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Prečo Paraguaj neurobí z Bitcoinu zákonné platidlo?

Článok

Otáznik
Pixabay.com

vo včerajšom článku sme vás informovali, že správy o možnej legalizácii Bitcoinu v Paraguaji boli zveličené, hoci zákon, ktorý chce presadiť politik Carlos Rejala má ambíciu výrazne zlepšiť pozíciu digitálnych mien v tejto latinskej krajine.  

Hlavnou ambíciou zákona, ktorý sa bude 14. júla čítať v parlamente a Rejala má údajne vypracované až tri rôzne verzie, je spraviť z Paraguaja “krypto-friendly” krajinu. Ide najmä o presadenie regulácii, ktoré by podporili adopciu digitálnych mien a mohli by prispieť k príchodu investorov.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Presadenie Bitcoinu ako zákonného platidla v Paraguaji je však v skutočnosti nereálne. Portál DeCrypt upozorňuje, že táto krajina je v odlišnej pozícií ako El Salvador, ktorý Bitcoin legalizoval, či Venezuela, ktorá trpí obrovskou infláciou.

,,Paraguaj má jednu z najstabilnejších fiatových mien v danom regióne a inflácia je veľmi nízka. Inými slovami nepotrebuje Bitcoin v takej veľkej miere ako El Salvador,” upozornil Joaqin Fiorio, zakladateľ CriptoPy a COO firmy Arapy Network, ktorá vybudovala prvú blockchain sieť v Paraguaji. Inak povedané kým v El Salvador či Venezuele môže Bitcoin riešiť problém inflácie, v Paraguaji je veľmi ťažké presadiť túto myšlienku, keďže inflácia nepredstavuje zatiaľ žiadny vážny problém.

Paraguaj má zároveň na rozdiel od El Salvador či Venezuely aj lepšiu geopolitickú situáciu. Nehovorí sa v súvislosti s ním o žiadnych potenciálnych sankciách, ktoré by negatívne ovplyvnili jeho ekonomiku. Paraguaj má taktiež konzervatívne orientovaného prezidenta, ktorý je vnímaný z pohľadu USA ako “bezproblémový“.

Carlos Rejala je naopak mladým len 32-ročným politikom, ktorý má v súčasnosti len malý vplyv na domácu politiku. Ak by sa teda pokúsil navrhnúť zákon, ktorý by legalizoval Bitcoin, je takmer na 100 percent isté, že by neuspel. Dobre si to uvedomuje aj on sám, keď v rozhovore pre agentúru Reuters zdôraznil, že primárnym cieľom zákona, ktorý navrhuje je, aby bolo používanie kryptomien v krajine legálne, pretože v súčasnosti je v akejsi “šedej zóne“.

Analytici si myslia, že to samé o sebe nekriminalizuje používanie Bitcoinu. Zákon, ktorý Rejala predstaví, by teda mohol byť kľúčový najmä v jednej veci – ak sa ho podarí schváliť mohol by umožniť miestnym inštitúciám a bankám pracovať s kryptomenami, čím by mohla stúpnuť ich adopcia. Upozornil na to Luis Benitez, softvérový aktivista z Paraguaja, ktorý Rejalove úsilie sleduje.

Benitez však upozornil, že pôvodný návrh Rejalu, ktorý si prezrel, bol veľmi zle napísaný. ,,Javil sa mi ako jeden z najnešťastnejších dokumentov, ktoré som za posledných 10 rokov videl v oblasti technológii. Nebolo z neho jasné ani to, čo je to peňaženka pre kryptomeny a neboli zodpovedané ani ďalšie dôležité otázky – napríklad zdanenie kryptomien či fond proti stratám.”

Otázne teda je, v akej konečnej podobe Rejala predstaví zákon v parlamente. Paraguaj je totiž pre bitcoinovú komunitu zaujímavou krajinou, ktorá by mohla v budúcnosti zohrať pomerne dôležitú úlohu aj v oblasti jeho ťažby. Disponuje totiž nemalým zdrojom zelenej energie, z čoho by mohli profitovať jednak ťažiari, ale aj samotný štát, ak by im ju dokázal výhodne predať a tí by naopak v Paraguaji našli hostinné a bezproblémové prostredie pre svoje podnikanie.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.