Bitcoin stratil 5% svojej hodnoty
Trhová kapitalizácia kryptomien klesla za posledných 24 hodín o vyše 4% a výrazne sa podpísala aj na hodnote najznámejších kryptomien na čele s Bitcoinom, Ethereum, ale aj Cardano, Polygon, Dogecoin či Binance Coin.
Graf: Pád ceny BTC o takmer 5% zo štvrtka na piatok
Aktuálny pokles cien kryptomien s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvňujú najmä množiace sa negatívne správy týkajúce sa poprednej kryptomenovej banky Silvergate Bank a obavy z toho, že jej prípadný bankrot by mohol negatívne ovplyvniť aj mnohé ďalšie kryptomenové spoločnosti, podobne ako sa to stalo v roku 2022, keď padli Terra (LUNA) a UST, Three Arrows Capital, Celsius, no obzvlášť burza FTX.
Ako sme vás informovali už včera, Silvergate Bank nepodala v riadny čas 1. marca na SEC (Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu) formulár 10-K so správou o jej hospodárení vo fiškálnom roku 2022 a zároveň naznačila, že nasledujúcich 12 mesiacov “nemusí prežiť”. Uviedla, že formulár by mala byť schopná dodať do dvoch týždňov a varovala, že jej hrozia ďalšie veľké straty.
Akcie Silvergate včera na úvod dňa klesli v reakcii na tento oznam o 30% a v nasledujúcich hodinách pokračovali v prudkom poklese, až uzavreli obchodný deň v strate takmer 58%.
V čom podniká Silvergate?
Silvergate je fintech firma, ktorá poskytuje riešenia a služby finančnej infraštruktúry viacerým popredným kryptomenovým burzám, inštitucionálnym investorom a ťažiarom kryptomien.
Podľa jej oficiálnej komunikácie ponúka nepretržite dostupnú platobnú platformu s názvom Silvergate Exchange Network (SEN), ktorá od roku 2017 spracovala transakcie v čiastke už viac ako 1 bilióna dolárov.
Ako informoval Cointelegraph, banka poskytovala platformu aj pre infraštruktúru stablecoinov, správu digitálnych aktív (custody) a tiež ponúkala pôžičky zabezpečené kryptomenovým kolaterálom.
Ohrozí jej bankrot Microstrategy či Tether?
Na problémy Silvergate začali pomerne rýchlo reagovať aj viaceré kryptomenové spoločnosti, ktoré môžu mať so Silvergate úzší či menej blízky vzťah.
Veľká pozornosť sa sústredila v prvých hodinách najmä na spoločnosť Microstrategy (MSTR), ktorá je najväčším verejne obchodovaným držiteľom bitcoinov. Na súvahe ich počíta vyše 130 000, no určitú časť týchto bitcoinov kúpila vďaka pôžičke, ktorú získala práve od Silvergate. Internetom sa z toho dôvodu šíria špekulácie, že prípadný bankrot Silvergate by mohol spôsobiť problémy aj Microstategy, alebo dokonca viesť, k tomu, že by Microstrategy o tieto bitcoiny prišla.
Firma, ktorú vedie bitcoinový maximalista Michael Saylor však upozornila, že jej pôžička 205 miliónov dolárov, ktorú získala od dcéry Silvergate spoločnosti Silvergate Capital skrz program Silvergate Exchange Network (SEN), je splatná až do prvého kvartálu 2025 a že konkurz, alebo platobná neschopnosť Silvergate, tento proces splatenia pôžičky neurýchli.
We have a loan from Silvergate not due until Q1 ‘25. There are mkt concerns re SI’s fin. condition. For anyone wondering, the loan wouldn’t accelerate b/c of SI insolvency or bankruptcy. Our BTC collateral isn’t custodied w/ SI & we have no other financial relationship w/ SI.
— MicroStrategy (@MicroStrategy) March 2, 2023
,,Existujú obavy trhu týkajúce sa finančnej situácie Silvergate. Náš kolaterál bitcoinov nie je v správe Silvergate a nemáme žiadny iný finančný vzťah so Silvergate,” vyvracia Microstrategy aj obavy, že by jej bitcoiny spravovala priamo táto firma.
Na problémy Silvergate reagoval aj Paolo Ardoino, hlavný technologický riaditeľ spoločnosti Tether, ktorá stojí za najväčším stablecoinom USDT. Ardoino informoval, že Tether nemá voči Silvergate žiadnu expozíciu.
https://twitter.com/paoloardoino/status/1631355032619589633
Firmy dávajú od Silvergate ruky preč
Vzťahy so Silvergate včera prerušili mnohí významní hráči z krypotmenového ekosystému – zmienené boli firmy Coinbase, Paxos, Galaxy Digital, Kraken, Bitstamp či Circle, Gemini, Crypto.com, Blockchain.com, Wintermute, GSR či CBOE Digital. Viaceré z búrz zároveň oznámili, že prestávajú akceptovať vklady klientov, ktoré mohli byť realizované cez služby Silvergate.
Silvergate failed to file their annual report citing regulatory investigations. Possibly not solvent.
They already lost majority of their partners. pic.twitter.com/LKdQtNfRRe
— Quinten | 048.eth (@QuintenFrancois) March 2, 2023
Problémy SIlvergate začali už vo štvrtom kvartáli 2022, kedy firm aoznámila stratu 1 miliardy dolárov. Negatívne ju ovplyvnili turbulencie na kryptotrhu a bankroty iných firiem vrátane FTX.
Zrušila z toho dôvodu aj plán emitovať vlastný stablecoin na technológii, ktorú kúpila od Meta Platforms (bývalý projekt Libra/Diem). Silvergate tiež čelí podozreniam, že vedome spracovávala nelegálne transakcie firiem Almeda Research a FTX pred ich bankrotom.
Zdroje: coindesk.com, cointelegraph.com, Autor,