Trhová kapitalizácia kryptomien klesla za uplynulých 24 hodín o zhruba 7%, pričom Bitcoin (BTC), najväčšia kryptomena zo všetkých, sa obchoduje okolo psychologicky významnej ceny 20 tisíc dolárov. Len pre ilustráciu za posledných 7 dní je BTC v mínuse 15% a ešte minulý piatok sa obchodoval za približne 22 500 USD.

Čo sa podpísalo pod prepad kryptomien?
Dnešný prepad kryptomien, nakoľko oslabili aj ďalšie (Ethereum napr. o -7,5%), možno pripísať najmä nasledujúcim faktorom.
Padá aj akciový trh
Na amerických trhoch došlo k ďalšiemu výplachu, v rámci ktorého index Dow klesol o 1,66%, S&P500 o 1,85% a Nasdaq až o 2%. Bitcoin s týmito indexami výrazne koreluje a zväčša platí, že keď padajú nasleduje ich.
Náladu na amerických trhoch v tomto týždni výrazne ovplyvnili najmä vyjadrenia šéfa americkej centrálnej banky Fed Jeromeho Powella, ktorý počas vystúpení v Kongrese priznal, že budú musieť s ísť s úrokovými sadzbami vyššie, než pôvodne očakávali.
Dnes sa veľká pozornosť investorov sústredí na report týkajúci sa kondície amerického trhu práce (NonFarm Payrolls). Ak budú čísla ukazovať, že trh práce v USA je naďalej prehriaty, pre Fed to bude ďalší signál, že nemôže svoju prísnu monetárnu politiku uvoľniť. Je tak možné, že trhy dostanú ďalší negatívny impulz.
Koniec banky Silvergate
Kryptomenová banka Silvergate včera de facto potvrdila, že ukončuje svoju činnosť, pričom k jej likvidácii dôjde riadnym spôsobom v rámci regulačných pravidiel.
Banka mala silne väzby na mnohé popredné kryptomenové spoločnosti v USA a stále je otázne, do akej miery jej likvidácia zasiahne celý kryptosektor.
Ťažiar BTC Marathon Digital Holdings včera oznámil, že sa zbavil všetkych podlžnosti voči Silvergate a uvoľnil tak vyše 3000 BTC, ktoré u nej použil ako kolaterál.
Veľkú pôžičku od Silvergate vo výške 205 miliónov dolárov má firma Microstrategy, ktorá je najväčším verejne obchodovaným držiteľom BTC s vyše 130 000 BTC na súvahe. Splatnosť tejto pôžičky je však až v roku 2025. Mierne obavy vzbudzuje fakt, že pôžička je taktiež zabezpečená bitcoinami, ktoré vlastní Microstrategy.
Koniec Silvergate môže byť ďalším dôvodom pre regulátorov, aby ešte viac zatlačili na americký kryptopriemysel. SEC už medzitým vyšetruje burzu Binance.US a tiež firmu Paxos a najnovšie správy hovoria o tom, že do pozornosti amerických regulátorov sa dostala najnovšie aj burza KuCoin.
Nová daň pre ťažiarov BTC
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena predstavila nový návrh zákona, ktorý má zvýšiť daňové zaťaženie pre ťažiarov BTC v USA.
Takzvaná daň z ťažby sa v bude upravovať každý rok o 10% smerom nahor, až do troch rokov dosiahne stavu, kedy budú musieť ťažiari kryptomien platiť “30% daň z nákladov z ťažobnej činnosti.”
Biely dom chce týmto spôsobom zatlačiť na ťažiarov Proof of Work kryptomien, nakoľko táto ťažba je “klasifikovaná“ ako neekologická a zaťažujúca elektrickú sieť. White Hosue zároveň tvrdí, že tento druh podnikania umelo zvyšuje cenu energii na trhu a vytvára “neistotu a riziká pre miestne podniky a komunity.”
„Spotrebná daň na spotrebu elektriny ťažiarmi digitálnych aktív by mohla znížiť ich ťažobnú činnosť spolu s jej súvisiacimi vplyvmi na životné prostredie a inými škodami,“ uviedol Biely dom.
Administratíva kabinetu Joea Bidena tiež potvrdila, že sa chystá zmeniť legislatívu, ktorá umožňuje kryptomenovým investorom znížiť si dane tým, že predajú kryptomeny v strate pred koncom daňového obdobia a následne ich kúpia naspäť. Táto daňová optimalizácia je zatiaľ u kryptomien možná, no v prípade akcii či dlhopisov je nelegálna.
One of the few surprises in the Biden budget. A proposed excise tax on electricity usage from crypto mining. Phasing in at 10% in year one and climbing to 30%. pic.twitter.com/UPgUdr8CeG
— John Buhl (@jbuhl35) March 9, 2023
Zdroj: Autor, cointelegraph.com, cointelegraph.com, FTnews.sk