Cointraffic check
Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Prečo Cardano vyletelo o takmer dvojnásobok? Túto sú 3 hlavné dôvody

Avatar

Článok

zo dňa

Cardano raketa

Portál Cointelegraph upozornil, že kryptomena Cardano (ADA) sa za posledných 10 dní prepracovala už na šieste miesto trhovej kapitalizácie kryptomien (podľa CoinMarketCapu), keď v rámci tohto časového úseku posilnila na hodnote o viac než 85%. Tento prudký rast hodnoty ADA pripisuje hlavne trom faktorom.

Prvým je potvrdenie termínu spustenia mainnetu Shelley, s ktorým príde staking a prechod na proof-of-stake konsenzus. Vďaka tomu budú zabezpečovať bezpečnosť siete samotní držitelia ADA mincí a za to budú získavať odmenu (staking). Prechod na éru Shelley zároveň prinesie podľa predstaviteľov tohto projektu decentralizáciu, ktorej sa nevyrovná žiadny iný blockchain. ,,Príchodom Shelley éry očakávame, že Cardano bude 50 až 100-násobne decentralizovanejšie než iné veľké blockchain siete, vzhľadom na to, že schéma je nadizajnovaná tak, aby ju zabezpečovalo okolo 1000 stake poolov,“ uvádza projekt.

Druhý dôvod rastu hodnoty mincí ADA možno hľadať priamo na grafe tejto kryptomeny voči americkému doláru, na ktorom sa jej podarilo prekonať viac než ročnú rezistenciu, ktorá mala platnosť už v roku 2018. Aktuálne by mohla byť pre ďalší rast ceny prekážkou až hodnota okolo 0,17 USD, no ako upozornil Cointelegraph, ADA je z pohľadu tradingu aktuálne v zóne, kde neexistujú žiadne výraznejšie rezistencie.

Tretím faktorom, ktorý pozitívne ovplyvňuje hodnotu Cardano má byť rastúci záujem o decentralizované financovanie (DeFi) a hoci tento blockchain zatiaľ oficiálne ani nefunguje (až po spustení Shelley), líder Cardano Charles Hoskinson skonštatoval, že po spustení siete očakáva, že Cardano zohrá v rozvoji DeFi kľúčovú úlohu.

Výhodou blockchainu Cardano by totiž napríklad na rozdiel od Ethereum, kde sa DeFi zatiaľ udomácnilo, mala byť jeho rýchlosť. Etheruem fungujúce na koncepte Proof-of-Work je pomalé a preto má výrazne problémy so svojou škálovateľnosťou už aj pri súčasnom využití jeho blockchainu, nehovoriac o tom, že všetci očakávajú v tomto segmente výrazný nárast. Pravdou je, že tento problém má vyriešiť prechod na generáciu Ethereum 2.0, no náskok Cardano, ktoré chystá spustenie svojho mainnetu už koncom mesiaca, môže zohrať v tomto črtajúcom sa konkurenčnom boji dôležitú úlohu.

Zdroj: cointelegraph.com   

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Cardano

VIDEO: Podvodu s kryptomenami naletel ďalší Čech. Stálo ho to cca $10 000

Avatar

Článok

zo dňa

od

podvod

Svet kryptomien je plný nástrah a naivný investor, ktorý chce čím skôr zbohatnúť, sa môže nesmierne ľahko popáliť. Dôkazom toho je aj čerstvý príbeh, ktorý priniesla Facebook skupina fanúšikov krypotmeny Cardano Cardano [ADA] CZ/SK. Jej adminstrátor Lukáš Bárta na nej zverejnil cenzúrovanú konverzáciu s človekom, ktorý naletel zjavnému podvodu, pri ktorom prišiel o vyše 108 tisíc mincí ADA, čo je v prepočte takmer jeden bitcoin či $10 000. Viac sa dozviete z videa YouTube kanálu Zaujalo ma.

Ako správne chrániť kryptomeny? Pozrite si video:

Čítať ďalej

Cardano

Cardano bude konkurovať Chainlink. Volí odlišný prístup

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Chainlink

Vyzerá to tak, že Cardano by sa mohlo do určitej miery stáť priamou konkurenciou kryptomeny Chainlink (LINK). Aj Cardano totiž chce riešiť problematiku oraclov, no odlišným spôsobom, než to robí tohtoročná najväčšia šťuka kryptomarketu, ktorá sa dostala už na piate miesto v trhovej kapitalizácii.

Cardano síce spustilo mainnet Shelley, no fáza Goguen je len preto dvermi. Až jej spustením, ktoré sa očakáva koncom roka, sa na Cardano budú dať budovať smart kontrakty, čím sa viacmennej dorovná vo svojej infraštruktúre Ethereum.

Existencia smart kontraktov bude pre Cardano zároveň príležitosťou venovať sa  aj problematike oraclov, na ktoré sa špecializuje spomínaný Chainlink. Doteraz sa veľa špekulovalo, že medzi Cardano a Chainlink by mohla existovať akási spolupráca (most), skrz ktorú by sa vzájomne dopĺňali. Aktuálne to však vyzerá tak, že Cardano chce túto problematiku riešiť aj vo vlastnej réžii.

Naznačujú to informácie o aktivitách spoločnosti EMURGO, ktorá je jednou z troch hlavných firiem pracujúcich na Cardano ekosystéme. Emurgo už pracuje na prvých dvoch oracloch, ktoré zabezpečia cenové feedy pre obchodné páry ADA/USD a ERG/USD.

Nový model sa volá Oracle pools a funguje na princípe, ktorý dodávateľa dát odmeňuje alebo trestá. Predpokladá sa, že vkladatelia údajov budú musieť vložiť do systému finančné prostriedky ako kolaterál a ten sa bude následne meniť vzhľadom na kvalitu poskytnutých dát. Ak budú nekvalitné, kolaterál dodávateľa sa teda zníži. U Chainlink to funguje odlišne – v jeho ekosystéme totiž hrá hlavnú úlohu token LINK, ktorý plní úlohu akéhosi paliva (gasu).

Cardano sa so svojim vlastným riešením zdá sa nikam neponáhľa, keďže horúcou témou bude až v čase spustenia smart kontraktov a teda fázy Goguen. Zo strany hlavného predstaviteľa Cardano Charles Hoskinsona neraz zaznalo, že Cardano zohrá obrovskú úlohu aj v sektore DeFi, od ktorého je značne závislý aj úspech Chainlink.

Minimálne prísľuby sú to veľké, no až čas ukáže, či smart kontrakty na Cardano a príležitosti, ktoré ponúknu, budú naozaj tým najlepším na scéne.

Zdroj: cointelegraph.com 

Čítať ďalej

Bitcoin

ANKETA: Dokáže byť PoS bezpečný a decentralizovaný? Odpovedali Stroukal, Tesař, Kicom, Stancel, Bednár a Kracík

Avatar

Článok

zo dňa

od

ANKETA-SK

Aj tento víkend vám prinášame odpovede našich respondentov na jednu tému, u ktorej sa nedá v kryptomenovej komunite nájsť všeobecná zhoda. Bitcoinoví maximalisti totiž dôverujú len tradične overenému Proof of Work konsenzusu, ktorý je základným prilierom Bitcoinu, no čo čoraz preferovanejší Proof of Stake, na ktorý chce prejsť napríklad aj Ethereum?

Naše otázka pre všetkých respondentov
Ako vnímate Proof of Stake konsenzus (Nie DPoS)? Dokáže byť bezpečný a decentralizovaný? Prosím zohľadníte pri odpovedi predpoklad, že ide o kryptomenu s vysokou trhovou kapitalizáciou – ideálne skúste pri odpovedi počítať s predpokladom, že na PoS úspešne prejde Ethereum a fakt, že na PoS už beží Cardano.

Dominik Stroukal, hlavný ekonóm finančnej skupiny Roklen, autor knihy Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti

Dominik Stroukal

Nebavme se o tom, že by PoS oproti PoW mohlo být superiorní. Stále jde o hledání správně nastavených “trade-offů”. Je to “něco za něco” a tvůrci PoS kryptoměn a samozřejmě i devolepeři Etherea to dobře ví. PoS má celou řadu problémů, se kterými sice může fungovat například levněji, méně energeticky náročně apod., ale za cenu toho, že místo utrácení motivuje vlastníky ke stackování, nafukuje (i když předvídatelně) měnovou zásobu, zvyšuje šanci úspěšným forkům apod. Jak velký je to problém nevíme, protože bohužel (?) skutečně PoS kryptoměny jsou malé a ještě milionkrát méně používané než Bitcoin (u kterého to také není žádná hitparáda). U Etherea je to obrovská neznámá. I proto vedle PoS poběží současně i PoW a nelze vyloučit, že se ho Ethereum nikdy nedokáže zbavit. V sázce už je hodně (pun intended).

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasador Cardano v Českej republike

Jaromír Tesař

Úroveň decentralizace blockchainu bude vždy záviste jen na tom, jak snadné je připojit se do sítě a začít produkovat bloky. PoW a některé PoS sítě na to používají pooly, které provozují pool operátoři. Operátoři jsou ti, kteří si vybírají transakce do bloku, rozhodují se o tom, na jaký blok navázat v případě forku a tak dále. Pokud má daný pool velkou konsensuální moc, může si klidně dovolit ignorovat legitimní bloky vyrobené menšími pooly, neboť má relativně vysokou míru jistoty, že z nich časem udělá sirotky. Pozor, nepleťte si kvalitu decentralizace s počtem provozovaných full-nodů, které bloky neprodukují. To je velký rozdíl. Full-node umí pouze ověřit správnost již vyrobených bloků a transakcí v něm. Běžný provozovatel nemá šanci poznat třeba to, že velký pool operátor některé transakce nebo rovnou celé bloky cenzuruje. Skutečnou moc mají pouze ti, kteří disponují zdrojem používaným pro konsensus. Případně ti, kterým je tento zdroj delegován. Je celkem jedno, jestli je to elektrická energie, nebo nativní mince. Důležité je, jakým způsobem se dá decentralizovat tento zdroj a rozložit tím rozhodovací moc na co největší počet lidí. 

Kvalita decentralizace i bezpečnost je u PoS postavená na distribuci mincí mezi uživateli a současně na reálné použitelnosti sítě. Pokud v daném projektu figuruje koncept poolů, tak záleží také na tom, kolik mincí vlastní pool operátoři. Každý držitel PoS mincí se stává podílníkem sítě. Představit si to můžete jako akcii firmy. Pokud máte mincí potřebný počet, můžete si sami založit pool. Pokud ne, můžete si vybrat pool, kterému mince delegujete. Delegací zvýšíte sílu poolu, který tak bude mít vyšší šanci produkovat více bloků. Narozdíl od PoW, u PoS každý jednotlivý držitel mincí rozhoduje o tom, kdo bude bloky produkovat. Není k tomu potřeba žádný drahý hardware. Podílníci se mohou snadno aktivně účastnit na decentralizaci a bezpečnosti sítě a za to dostávají odměnu. Představte si to jako dividendu. Pasivní příjem bude lidi motivovat mince držet. Veřejné blockchain sítě mají dnes obecně minimální ekonomický a společenský význam. Pokud bude význam sítě růst, poroste počet uživatelů a také poptávka po mincích. Díky vyšší poptávce se mince více distribuují, což síť více decentralizuje. S cenou mincí současně roste také bezpečnost. Dá se říct, že s rostoucím významem rostou také oba klíčové parametry sítě.

Výhoda PoS je, že zdroj který slouží k rozdělení moci patří přímo síti a je konečný. Alespoň v případě Cardano sítě bude existovat pouze 45 miliard mincí. To znamená, že síť může se zdrojem přímo pracovat a nastavit incentivy takovým způsobem, aby to bylo pro síť výhodné. Síť se tak může sama postarat o to, že ekonomicky nejvýhodnější rozdělení moci bude takové, že bude existovat třeba 1000 stejně velkých poolů. Jakmile bude nějaký pool větší než podporovaná hranice, nezíská pool za svoji velikost vyšší odměny, jak by se dalo čekat. Protokol si tak může do určité míry sám pohlídat svoji míru decentralizace, ale i další věci. Samozřejmě se nedá ovlivnit, kdo bude mince vlastnit. Nicméně dá se ovlivnit třeba to, jaké množství mincí bude potřeba k tomu, aby mohl jedinec produkovat blok a tato hranice se dá posouvat směrem dolů skrze další inovace. Míra decentralizace PoS sítí bude řádově až 100x vyšší než je tomu u PoW sítí a bude se to dále vylepšovat. Týmy PoW sítí většinou rezignovali na zvyšování decentralizace. Důvod je hlavně ten, že je to poměrně složité a nedělá se cílený výzkum v této oblasti.

Síť bude bezpečná do té doby, dokud bude schopna si vydělat na svůj provoz a odměňovat ty, kteří ji udržují v chodu. To je postavené na mincích a jejich tržní ceně. Pokud má síť zastropovaný maximální počet mincí, rozpočet na odměny se postupně vyčerpává. PoW síť je na provoz velmi drahá a Bitcoin může mít po několika dalších půlení celkem problém, pokud cena adekvátně neporoste. Jakmile se růst ceny mincí zastaví, bude bezpečnost v čase pouze klesat a to o polovinu každé 4 roky. To je pravý opak toho, co by se mělo dít, pokud poroste význam sítě. Ubývající rozpočet mohou kompenzovat transakční poplatky, ale síť s drahými poplatky bude doslova nepoužitelná. Už teď se od ní někteří lidé odklánějí. Náklady na provoz PoS sítě jsou výrazně nižší. Pro srovnání náklady na provozování Bitcoinu jsou jen z pohledu nároků na energii vysoké asi jako spotřeba v Holandsku. U PoS je to něco jako pár větších domácností. Přesto by byl třeba jednodenní útok na Cardano síť už nyní mnohem nákladnější než na Bitcoin. V případě útoku na Bitcoin byste potřebovali energii v ceně asi 10 milionů dolarů nepočítaje hardware. Útok na Cardano by stál přibližně polovinu aktuálně stakovaných mincí. V době psaní je to více jak 900 milionů dolarů a to je delegováno zatím jen 40 % mincí v oběhu a síť je na začátku. V praxi by byl útok mnohem dražší, neboť útočník by musel mince koupit na otevřeném trhu a poptávka by dále tlačila cenu nahoru. Útočník by nakonec ohrožoval pouze své bohatství, takže by si útok nejspíš rozmyslel. Samozřejmě i u PoS sítí bude postupně docházet rozpočet na bezpečnost a bude potřeba spoléhat se na transakční poplatky. To však není problém. PoS sítě zvládnou zpracovat řádově 100x víc transakcí za daný čas na první vrstvě. Transakce budou levné, ale hlavně také rychlé. Transakce dorazí během vteřin a navždy zapsané v blockchainu budou během třeba minuty. PoS síť se musí používat, aby dlouhodobě přežila. Nicméně to se od síťového protokolu implicitně očekává. Navíc jak jsem už řekl, náklady na provoz jsou velmi nízké, takže pokud si síť vydělá na zaplacení nákladů třeba pro 1000 operátorů, hravě přežije. 

Obecně se dá říct, že lidé důvěřují kryptografii při posílání transakcí. Není žádný důvod k tomu, aby nešla kryptografie více využít v rámci konsensu. Navíc pokud to umožní dosažení vyšší škálovatelnosti, decentralizace a současně vysoké bezpečnosti. Pokud síť ukáže na producenta bloku a ten podepíše blok spolu s poskytnutým důkazem, že pověření dostal, k prolomení podpisu potřebujete podobné množství energie pro brute force útok, které se zkonzumuje při PoW. A navíc vám to nestačí na to, abyste síť obelhali, neboť pořád nebudete mít v ruce ten důkaz. U PoS nelze bez vynaložení obrovského množství energie přepisovat historii stejně tak jako u PoW. Ono to stejně nejde udělat už proto, že blockchain je distribuovaný a žádný node nepřepíše třeba týdenní historii rok zpátky. Nody neustále přidávají nové bloky a nemají důvod měnit minulost. Problém to obecně bývá pro bootstrap, kdy nově spuštěný node může dostat více verzí blockchainu a musí si vybrat tu správnou. Nicméně i zde je relativně snadné se rychle zorientovat pokud má operátor validní genesis blok a deterministický algoritmus, který node následuje. Pokud blockchain síť běží, musí útočník napadnout velký počet nodů současně, aby měl nějakou šanci něco napáchat a opět čím vyšší je decentralizace, tím je to pro útočníka složitější. Každý jednotlivý node funguje na základě jednotných pravidel, takže nakonec se vždy síť shodne na jedné verzi pravdy.

PoS je budoucnost decentralizace a velká výzva pro PoW. Decentralizované sítě se budou budovat další desítky let. Jejich vývoj je teprve na začátku. Jednou se budeme smát tomu, jak byla první generace blockchain sítí neefektivní a nákladná, podobně jako se dnes smějeme sálovým počítačům.

Jakub “Kicom” Vejmola, autor úspešného YouTube kanálu Bitcoinovej kanál

Kicom

Fandím jakékoliv inovaci a pokud se PoS ukáže jako funkční koncept budu jen a jen rád. Bohužel necítím se dostatečně technicky fundovaný na to, abych teď řekl, zda PoS bude či nebude dlouhodobě fungovat. Od různých odborníků jsem navíc slyšel naprosto protichůdné názory. Polovina jich říká, že PoS je revoluční koncept, druhá, že nebude nikdy fungovat a PoS blockchainy dříve či později selžou. Dle mého názoru si na odpověď budeme muset počkat, protože až čas a praxe ukážou… Kdysi se mi velmi líbil koncept dPoS u EOSu, ale ukázalo se, že kvůli tomu, že velká část EOS tokenů zůstávala na burzách, ty tím pádem získaly velkou moc nad sítí a ta se tak stala silně centralizovanou. To bylo zřejmě něco, s čím tvůrci při návrhu nepočítali a odhalila to právě až praxe. Jsem velmi zvědavý na spuštění sítě Ethereum 2.0 a i když Ethereum někdy kritizuju, nepřeji si skutečně nic jiného, než aby koncept fungoval (konec koncům, držím nějaké bagy ETH 😉). Asi nemusím připomínat, co je zatím ověřeno časem a praxí… ano, hádáte správně – Bitcoin a jeho (často kritizovaný) Proof of Work.

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptomien, Blockchain Slovakia

David Stancel

Proof of Stake je určite zaujímavá alternatíva k PoW algoritmom a v posledných rokoch sa naň sústreďuje mnoho výskumu a zo súčasného pohľadu to vyzerá tak, že PoS mechanizmy môžu dosahovať dostatočnú úroveň decentralizácie ako pri PoW.

Avšak bolo by predčasné ak by sme niečo podobné povedali o PoS v otázke bezpečnosti. Je a aj do budúcnosti bude veľmi zaujímavé sledovať transformáciu Etherea. Hoci je viacero sietí, ktoré implementujú nejakú odrodu PoS, tieto siete ani zďaleka nemajú dostatočnú trakciu a aktivitu aby sme mohli vyhodnotiť bezpečnosť siete.
Budeme potrebovať ešte mnoho rokov, aby sme mohli potvrdiť, že PoS dosahuje rovnaké bezpečnostné garancie ako PoW. Viem si však predstaviť, že v budúcnosti bude väčšina kryptomien využívať PoS, aj keď si myslím že je nevyhnutné, aby na planéte Zem existoval aspoň jeden PoW blockchain, a to ten bitcoinový.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy “Hackni sa!”, Paralelná Polis

Juraj Bednár

Myslím si, že PoS stále nie je dostatočne bezpečné a najmä nie je potrebné. Vzhľadom na to, že na planéte už beží kvalitný Proof of Work (v podobe Bitcoinu), môžu jeho bezpečnosť využívať aj ostatné chainy, bez potreby hľadať svoj mechanizmus konsenzu. Za výhodu PoS sa považuje najmä nižší environmentálny dopad na planétu, ale v skutočnosti PoW na Bitcoine bude fungovať stále, aj keď ETH prejde na PoS. Namiesto vymýšľania kolesa (ktoré bude mať veľmi pravdepodobne nižšiu bezpečnosť) je preto jednoduchšie použiť existujúci mechanizmus a napojiť sa na PoW Bitcoinu. Znížiť environmentálnu záťaž je možné tak, že všetci začnú využívať najsilnejšie PoW. To ako funguje ťaženie v Bitcoine nám umožňuje zobrať pod krídla najväčšieho PoW prakticky nekonečné množstvo iných projektov bez potreby navyšovania kapacity. Práve naopak, bezpečnosť sa výrazne zvýši, ak všetci budú investovať do jedného PoW. Technické náznaky ako je možné to robiť sú v projekte OpenTimeStamps a v projekte Veriblock (pozor, to nie je endorsment ich tokenu, ktorý padá k nule). PoW Bitcoinu tu je a bude, je to najväčšia kryptomena a preto najjednoduchší prístup je napojiť naň všetky ostatné blockchainy.

Adam Kracík, nezávislý žurnalista o kryptomenách

Adam Kracík

Proof of Stake má v mých očích dvě hlavní výhody. 1) Tvoří doopravdy demokratický systém, kde o rozvoji sítě mohou rozhodovat všichni držitelé mincí. Je to velký rozdíl od např. BTC, kde o tom, kam se síť bude rozvíjet, rozhodují pouze a jenom těžaři a nikdo jiný. Díky tomu se tak může eliminovat potenciál vzniku větší centralizované moci (samozřejmě při rozumné distribuci mincí). 2) Je to systém, který není jednoduché (externě) napadnout. Pokud chce někdo PoS systém napadnout, tak musí nakoupit mince daného chainu. Pokud je nakoupí a použije je k útoku na síť, tak si útočník v podstatě své mince znehodnotí. PoS má nyní jednu velkou slabinu a tou jsou centralizované burzy. Ty drží velké množství mincí a tudíž mohou často rozhodovat o tom, jak se chain bude vyvíjet. Nedávno tak proběhl koordinovaný útok na síť Steem (Dpos) ze strany Justina Suna z Tronu. V tom napomáhaly burzy jako Binance, Huobi a další. Jedná se nicméně jen o dočasnou záležitost. S postupujícím časem totiž roste míra distribuce mincí a vliv jednotlivých skupin či osob tak s časem slábne. Proof Of stake tak může být vysoce decentralizovaný (podstatně více než PoW, kde centralizace s časem prozatím spíše sílí) a bezpečný. Při vysoké tržní kapitalizaci a vysoké míře distribuce mincí bych rozhodně podstatně více věřil v bezpečnost PoS systému.

Aj budúci týždeň s avám pokúsime priniesť odpovede našich respondentov na ďalšiu zaujímavú otázku o kryptomenách. Nezabudnite nás sledovať aj naďalej.

Čítať ďalej

Bitcoin

Adam Back prirovnal Ethereum, Cardano aj Ripple ku Ponzi schémam

Avatar

Článok

zo dňa

od

Adam Back

Generálny riaditeľ spoločnosti Blockstream Adam Back, ktorý bol v minulosti už niekoľkokrát označený za horúceho kandidáta na Satoshiho Nakamota, teda záhadného tvorcu Bitcoinu (no pochopiteľne to poprel), naznačil, že viaceré popredné kryptomeny sú len úspešné Ponzi schémy. Na tento zoznam zaradil aj Ethereum.

Adam Back na Twitteri uviedol, že Ethereum a iné vysoko kapitalizované altcoiny majú viaceré podobné prvky s ponzi schémami: ,,Bitconnect, Charles Ponzi, Ethereum, Onecoin, Cardano, Ripple, Bernie Madoff, Stellar, Dan Larmer. Všetko mi to príde veľmi podobné.“

Kým Ethereum, Cardano, Ripple a Stellar sú známe altcoiny, Bitconnect a OneCoin sú najznámejšie potvrdené kryptomenové podvody, pri ktorých prišli investori o astronomické peniaze. Charles Ponzi a Bernie Madoff sú dvaja najznámejší tvorcovia typických Ponzi schém a pokiaľ ide o Dana Larmera, pravdepodobne tým odkazoval na jeho projekty Bitshares a Steem.

Back odštartoval túto tému vstupom do “tweetu“ televíznej novinárky Layahy Hailpernovej, ktorá sa spýtala svojej komunity, či si myslí, že Ethereum je podvod, alebo má pridanú hodnotu pre ekosystém vďaka decentralizovaným aplikáciám (Dapps). Back reagoval: ,,Nuž 70% predťažených zásob hovorí za všetko. Čo si myslíte, čo je väčší podvod, Ripple alebo Ethereum.”

Nie je to prvýkrát, čo rešpektovaný vedec a programátor kritizuje Ethereum. Prirovnal ho taktiež k startupu Theranos, ktorý tvrdil, že vytvoril revolučný medicínsky nástroj. Ukázalo sa, že išlo o podvod.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

Cardano má po 5 dňoch už viac než 700 staking poolov

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Od spustenia mainnetu fázy Shelley trvalo kryptomene Cardano (ADA) len 5 dní, kým na jej blockchaine vzniklo viac než 700 aktívnych staking poolov, čo podčiarkuje obrovský záujem o staking na tejto platforme.

V čase publikácie článku portálom CryptoSlate existovalo na Cardano už 731 rôznych poolov a uzamknutých v nich bolo už viac než 6 miliárd mincí ADA.

Spustenie fázy Shelley sa realizovalo minulý týždeň. Po prechode z predchádzajúcej éry Bryon sa Cardano stalo decentralizovaným projektom, ktorý jej stúpenci radi označujú za najdecentralizovanejšiu kryptomenu súčasnosti no a skutočnosť, že existuje už viac než 700 poolov, tomuto tvrdeniu dodáva veľkú vážnosť.

Cieľom Cardano je vybudovať obrovskú komunitu ľudí, ktorí sa zapoja do stakingu, čím zabezpečia neprekonateľnú mieru decentralizácie celého ekosystému. Ako sa zdá, tento cieľ sa darí naplniť rýchlejšie, než sa pred spustením mainnetu očakávalo, hoci nemalý a nečakane veľký úspech mal už aj staking na testnete v prvom polroku 2020.

Zároveň treba poznamenať, že záujem o staking bude narastať v nasledujúcich týždňoch až mesiacoch aj vďaka aktualizáciám, ktoré je potrebné vykonať pri doľaďovaní a taktiež avizovanej podpore hardvérových peňaženiek Ledger a Trezor. Inštitúcie by sa následne mohli do stakingu zapojiť, keď začne túto službu ponúkať Coinbase Custody.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Weiss Ratings: Najlepšou kryptomenou je Ethereum. Kto nasleduje?

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum-bitcoin-cardano

Najkvalitnejšou kryptomenou na trhu už nie je Bitcoin, ale Ethereum. K takémuto záveru dospela analytická ratingová agentúra Weiss Ratings, v ktorej aktuálnom poradí je Ethereum (ETH) prvou kryptomenou so špičkovým ratingom A.  

Druhý v poradí Bitcoin, ktorý bol dlhodobo lídrom tohto poradia, síce svoju známku (B+) nezmenil, no Ethereum ho vďaka svojim pokorám týkajúcim sa dlho očakávaného spustenia novej éry “Ethereum 2.0“ dokázalo predbehnúť.

Treťou najlepšou kryptomenou na trhu je podľa agentúry Weiss Ratings projekt Cardano (ADA) so známkou B. Nasledujú Litecoin, Stellar, Dash, TezosZCash s hodnotením B-. Deviatkou je XRP (C+) a na desiatom mieste je kontroverzný Bitcoin SV (takitež C+).

Pokiaľ ide o čiastkové hodnotenia, v kategórii adopcie je stále najlepší Bitcoin. Nasledujú Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash a Bitcoin SV. Adopcia vyjadruje hlavne používateľnosť danej kryptomeny a je teda logické, že napríklad Cardano, ktoré spustilo svoj mainnet len pred pár dňami, v tejto kategórii zaostáva, kým na Ethereum sa už dlhú dobu budujú smart kontrakty a Bitcoin je všeobecne najpoužívanejšou kryptomenou.

Naopak z pohľadu technológie je na tom najlepšie práve Cardano, za ktorým nasledujú Cosmos, Fantom, Tezos a Ethereum.

Zaujímavou metrikou je taktiež kategória investičného rizika, ktorá zohľadňuje do akej miery je rizikové investovať fiatové peniaze do danej kryptomeny. Nie je prekvapujúce, že prvý je Bitcoin. Nasledujú Ethereum, Cardano, Monero a Waves.

Na záver sme sa pozreli aj na poradie tokenov. Medzi nimi dominuje Chainlink. Nasledujú Huobi Token, Basit Attention Token, KyberNetworkKxChain.

Čítať ďalej

Cardano

Cardano má vynikajúci kód, tvrdia autori bezpečnostného auditu

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano

Spoločnosť Quantstamp, ktorá v priebehu posledných dvoch mesiacov robila bezpečnostný audit blockchainu Cardano (ADA), je presvedčená, že po úspešnom spustení mainnetu Shelley sa Cardano stane druhým najvýznamnejším hráčom v sektore blockchain smart-kontrakt platforiem, pričom hravo predbehne aj svojho ostrého konkurenta Tezos.

Generálny riaditeľ Quantstam Richard Ma povedal v rozhovore pre Cointelegraph, že Cardano má v súčasnosti po boku Prysm ETH 2.0 vôbec najlepší kód v celom blockchainovom priemysle: ,,Je zrejme, že vynaložili veľké úsilie, aby dôkladne otestovali a správne navrhli kód. Nedávno sme tiež auditovali Prysm Ethereum 2.0 a môžeme skonštatovať, že čo sa týka kvality, podobne ako Prysm ide o jeden z najlepších kódov, aké sme kedy videli.“

Jaye Harrill, ktorý pracuje v Quantstamp ako komunikačný manažér, si zas myslí, že do konca roka sa Cardano stane po Ethereum druhou najpopulárnejšou smart kontrakt platformou (musí však spustiť fázu Goguen pozn.red.) a taktiež z pohľadu  stakingu prední svojho konkurenta Tezos.

Kvality projektu Cardano ocenila aj americká ratingová agentúra Weiss Ratings, ktorá zvýšila jej hodnotenie na známku B. Aktuálne sú na tom u nej lepšie len Bitcoin (B+) a Ethereum (A), čiže Cardano je podľa tejto agentúry považované v súčasnosti tretí najlepší blockchain. Z pohľadu technológie pritom dominuje, no jeho známku zhoršuje najmä miera adopcie, ktorá je v porovnaní s Bitcoinom a Ethereum zatiaľ veľmi nízka. Mnoho by však mohlo popri stakingu zmeniť najmä avizované spustenie smart kontraktov.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Krypto správy dňa (31.7.): Bitcoin propagovaný 200-miliónom Američanov

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.

Ekonomika USA sa otriasa v základoch. Súhlasí aj kritik Bitcoinu

Pravdepodobne vašej pozornosti neušla správa, že v druhom štvrťroku 2020 zaznamenala americká ekonomika najhlbší prepad od roku 1947, kedy sa začali tieto údaje detailnejšie sledovať. Americké ministerstvo obchodu v vo štvrtok potvrdilo, že HDP krajiny sa v prepočte na celý rok znížil o bezprecedentných a šokujúcich 32,9%. Viac o tejto téme a o kritických názoroch na kroky FEDu, ktorý sa snaží túto situáciu riešiť tlačením ďalších miliárd až biliónov, sme písali tu.

ROZHOVOR: Vyrieši Twitter svoju bezpečnosť spoluprácou s Cardano?

Nedávny hack sociálnej siete Twitter, pri ktorom boli zneužité užívateľské účty mnohých známych ľudí a firiem na čele s Elonom Muskom, Billom Gatesom, Jeffom Bezosom, politikom Joeom Bidenom či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny súčasných centralizovaných sociálnych sieti. Možné riešenie pre ne načrtol Charles Hoskinson z Cardano, ktorý uviedol, že bezpečnostné problémy Twitteru by sa dali riešiť aj ich technológiou a relatívne lacno. Ohľadom tejto možnosti som sa rozprával s ambasádorom Cardano pre Českú republiku Jaromírom Tesařom, ktorému sme položili niekoľko otázok. Viac sa dozviete tu.

Joe Rogan propagoval vo svojom podcaste Bitcoin

Jeden z najznámejších amerických podcasterov, ktorý v minulosti urobil epický rozhovor napríklad aj s Elonom Muskom, Joe Rogan, využil niekoľko prvých minút svojho posledného vysielania na propagáciu investície do Bitcoinu. Išlo o platenú reklamu od firmy Cash App, o čom upozornil vopred aj svojich poslucháčov. Rogan však v rámci reklamnej vložky viackrát naznačil, že sa mu BTC naozaj páči. ,,Je to transformačná digitálna mena, ktorá je funguje na peer-to-peer decentralizovanej sieti a je poháňaná jej používateľmi bez centrálnej autority,” povedal svojim fanúšikom, ktorých je veru dostatok – vyše 200 miliónov. ,,Veľmi sa mi to páči. Chcel by som aby to takto fungovalo a možno v budúcnosti aj bude. Naskočte na vlak,doplnil. Rogan neskôr uviedol, že jeho podcast nutne nepotreboval peniaze od Cash App, no zjavne bol naklonený samotnej myšlienke propagovať niečo, s čím sa vie stotožniť.

Bitocin začína výraznejšie korelovať so zlatom

V našich článkoch opakovane zdôrazňujeme, že pre Bitcoin by bolo pravdepodobne dobré zachovať si koreláciu so zlatom a naopak ideálne nekorelovať výrazne s akciovým trhom na čele s indexom S&P500, u ktorého sa očakáva veľké prasknutie bubliny vzhľadom na to, že jeho stav vôbec neodzrkadľuje aktuálnu zlú situáciu americkej ekonomiky. Dobrou správou preto je, že korelácia Bitocinu so zlatom sa zvyšuje a za posledný mesiac sa dostala na hodnotu 0,66 (najvyššia korelácia má hodnotu +1, najnižšia mínus 1).

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano?

Dlhoočakávané spustenie mainnetu kryptomeny Cardano (ADA), teda fázy Shelley, sa stalo na prelome stredy a štvrtka realitou. Cardano sa stáva jedným z najdecentralizovanejších, ak nie vôbec najdecentralizovanejším blockchainom na scéne a popri tom so sebou prináša možnosť stakingu, čiže privyrábania si samotným držaním ADA mincí ich delegovaním na tzv. staking pooly. O tom ako sa dá do stakingu zapojiť sme spravili rozhovor s ambasádorom Cardano pre Českú republiku Lukášom Bártom, ktorý zároveň stojí na čele jedného z týchto poolov. Ak vás téma zaujala, otvorte si tento článok.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku.  

Čítať ďalej

Cardano

ROZHOVOR: Vyrieši Twitter svoju bezpečnosť spoluprácou s Cardano?

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano-twitter

Nedávny hack sociálnej siete Twitter, pri ktorom boli zneužité užívateľské účty mnohých známych ľudí a firiem na čele s Elonom Muskom, Billom Gatesom, Jeffom Bezosom, politikom Joeom Bidenom či burzami Coinbase a Binance, naplno odhalil slabiny súčasných centralizovaných sociálnych sieti.

V rovnakom čase vystrája na Facebooku vírus, ktorý skrz duplikáty profilov nič netušiacich užívateľov propaguje podvodnú investíciu, pri ktorej môžu prísť oklamaní ľudia o nemalé životné úspory. Tento vírus podobne ako hack na Twitteri zneužíva kryptomeny ako prostriedok pre propagáciu ľahkého zbohatnutia, čomu žiaľ mnoho osôb stále dokáže nalietieť.

V reakcii na hack Twitteru sa pokúsil navrhnúť možné riešenie zabezpečenia účtov Charles Hoskinson stojaci na čele kryptomeny Cardano. Šéf spoločnosti IOHK povedal, že proces, v rámci ktorého by sa mohla implementovať do Twitteru ich technológia by nebol komplikovaný a ani nákladný, nakoľko by od Twitteru bolo požadované len preplatenie nákladov. Užívateľom tejto sociálnej siete by však vďaka tomu bola ponúknutá výrazne vyššia miera zabezpečenia účtu, keďže zverejniť akýkoľvek “tweet” v prípade aktivácie takéhoto bezpečnostného prvku by nebolo možné bez použitia privátneho kľúču.

Ohľadom tejto možnosti som sa rozprával s ambasádorom Cardano pre Českú republiku Jaromírom Tesařom, ktorému som položil niekoľko otázok.

Ahoj Jaromír. Môžeš vysvetliť našim čitateľom, akú technológiu by vlastne chcel Charles použiť?

Digitální podpisy není nic nového a umíme to již několik desetiletí. Charles Twitteru navrhnul použít jejich řešení Atala Prism, které je určené na práci s digitální identitou. Pointa je taková, že pokud je člověk schopen bezpečně si uložit passphrase pro peněženku, bude schopen toho samého také v rámci své identity.

IOHK má řešení, které představilo na virtuálním Cardano Shelley Summitu a které bude jedním ze stavebních kamenů Cardano blockchainu. Už nyní si můžete do mobilního telefonu nahrát aplikaci a řešení si vyzkoušet. Charles Jackovi navrhnul, že mu za cenu nákladů řešení dodá v relativně krátké době a Twitter jako takový ani nepotřebuje značné změny jak v UI, tak v byznys modelu. Řešení je plně kompatibilní s běžnými standardy, které se v prostředí internetu používají.

Pokud se ptáte, proč je na to potřebný blockchain, tak ten může celému řešení dodat časová razítka, nezměnitelnost historie a schopnost lehce zprávy auditovat. Autor tweetů tak nemůže popřít, že něco nepodepsal, nebo tvrdit, že se něco stalo v jiný okamžik nebo v jiném pořadí.

Jack Dorsey (zakladateľ a CEO Twitteru) v minulosti naznačil, že by chcel, aby jeho platforma smerovala decentralizovaným smerom. Ukazuje sa, že centralizované sociálne siete sú čoraz náchylnejšie na útoky…

Hack Twitteru poukázal na slabost centralizovaných řešení. Jakmile se hackeři dostanou do systému, mají nad ním plnou kontrolu a mohou si dělat co chtějí. Kdyby se použilo řešení, které Charles navrhnul, hackeři by měli jednoduše smůlu, neboť i kdyby se jim podobný hack podařil znovu, privátní klíče uživatelů by k dispozici neměli. Nemohli by tak tweetům dodat potřebné podpisy.

Dorsey je známy ako veľký fanúšik Bitcoinu. Ku altcoinom sa ale zatiaľ nevyjadruje. Nie je mi známe, že by niekedy spomenul Cardano. Je teda reálne, že by takúto ponuku od Hoskinsona prijal?

Nemyslím si, že Jack nabídky využije. Nicméně bylo by pěkné vidět, že se nad tím alespoň zamyslí a nějaké podobné řešení dodá. Zatím klidně bez blockchainu. Díky těmto hackům si lidé budou postupně uvědomovat, že centralizace je obecně zastaralý koncept a existuje alternativa, která jim vrací zpět moc a kontrolu nad svými daty a majetkem. A nemusíme se stále bavit o blockchainu. Spousty věcí se dá docílit i bez něj a Twitter ho nutně nepotřebuje k tomu, aby fungoval lépe.

My ale vlastně dnes nevíme, jaký vliv budou mít decentralizované služby a jestli nezměnitelnost historie nebude za 10 let nový standard vyžadovaný třeba také v rámci sociálních sítí. Nové decentralizované banky a DeFi se nejspíš bez blockchainu neobejdou a to je pro blockchain platformy dobře. Decentralizovaná identita bude další malý krok v celé decentralizované revoluci. Cardano už řešení má a pokud ho nevyužije Twitter, najdou se další platformy a DeFi projekty, které ho rádi integrují do svých služeb.

Jaromír ďakujem za tvoje odpovede k tejto aktuálnej téme. 

Prečítajte si aj náš rozhovor o stakingu na Cardano po dlhoočakávanom spustení mainnetu:

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano (ADA)? Oddnes môže každý!

Čítať ďalej

Cardano

ROZHOVOR: Ako na staking kryptomeny Cardano (ADA)? Oddnes môže každý!

Avatar

Článok

zo dňa

od

CARDANO-staking-sk

Dlhoočakávané spustenie mainnetu kryptomeny Cardano (ADA), teda fázy Shelley, sa stalo na prelome stredy a štvrtka realitou. Cardano sa stáva jedným z najdecentralizovanejších, ak nie vôbec najdecentralizovanejším blockchainom na scéne a popri tom so sebou prináša možnosť stakingu, čiže privyrábania si samotným držaním ADA mincí ich delegovaním na tzv. staking pooly. Táto funkcia je možná už od dnes a my sme sa preto spýtali ako sa dá zapojiť ambasádora Cardano pre Českú republiku Lukáša Bártu, ktorý stojí aj na čele jedného z popredných Cardano poolov Cardanians.io (CRDNS a CRDN1).

Ahoj Lukáš. V prvom rade gratulujem celej Cardano komunite k úspešnému spusteniu mainnetu Shelley. Znamená to, že od dnes sa môžu zapojiť do stakingu minci ADA aj tí, ktorí premeškali staking na testnete?

Ahoj Martine, díky moc, ale myslím, že to poděkování si zaslouží především lidé z IOHK, kteří poslední měsíce makali fakt hodně tvrdě, ale i Cardano Foundation, Charles Hoskinson, Emurgo a další. Odvedli pořádkný kus práce. Ano, delegovat můžeš už dnes a je to přesně pro lidi, kteří testnet nestihli a od té doby se ptají, kdy bude možné naskočit. V noci se spustila fáze Shelley a to znamená, že už je venku decentralizovaný mainnet. Mimochodem, dle údajů z ADApools.org je již k dnešní 14.00 našeho času registrováno 344 poolů, tak snad se nebude chtít někdo přít o to, že Cardano není dostatečně decentralizované.

Prosím ťa vieš stručne našim čitateľom vysvetliť, cez aké peňaženky sa vie nováčik už dnes zapojiť do stakingu?

V tuto chvíli pouze nejnovější verze peněženky Daedalus, která je ke stažení zde.

Kedy očakávaš, že ADA sa bude dať stakovať aj cez peňaženku Yoroi? Ako to vyzerá s podporou hardvérových peňaženiek Trezor a Ledger?

Za pár dní se očekává Yoroi, případně další peněženky. Pro nejčerstvější zprávy dopručuji sledovat nejlépe Twitter daných subjektů. Podpora obou zmíněných HW peněženek také bude, ale přesný termín bych nerad sliboval. Každopádně až to přijde, dáme vědět. Rád bych upozornil, že tohle už není žádný závod, kdo dříve deleguje své mince, není to jako v rámci testnetu, kdy některým prostě ujel vlak. Delším čekáním se maximálně člověk připravuje a drobnou část možných odměn, ale za cenu vyšší bezpečnosti v případě HW peněženek je to pochopitelné a není kam spěchat.

V poriadku. Ak chcem teda stakovať už dnes, pôjdem teda cez peňaženku Daedalus. Následne si musím vybrať pool, ktorému budem delegovať svoje mince. Bude z toho vyplývať nejaké riziko, ak by napríklad daný pool urobil niekde chybu alebo mal nekalé úmysly?

Přesně tak, v Daedalu si vybereš pool dle svých preferencí nebo na základě zatím náhodného pořadí, jak Daedalus jednotlivé pooly a jejich tickery zobrazuje, deleguješ mu své mince a čekáš, až se to projeví, což trvá dvě epochy. Jinými slovy, pokud dnes někdo deleguje v epoše 0, mince se u poolu načtou v epoše 2 a odměny přijdou ještě pozdeji. Pro lepší přehled to znázorním tady a můžete mrknout i na oficiální diagram:

 • Epocha 0 se neodměňuje
 • Kdo delegoval v epoše 0 (do 3.8.), tento stake se promítne poolu až v epoše 2 a odměny se spočítají až v epoše 3
 • 8. lze obnovit odměny z ITN testnetu a zároveň proběhne první snapshot delegovaných mincí
 • 8.-13.8., tedy ve 2. epoše pooly začnou tvořit bloky a použije se na to stake, který pool od delegátorů obdržel v nulté epoše
 • 8.-18.8., tedy ve 3. epoše se poprvé počítá nárok na odměny
 • 8., tedy ve 4. epoše dojde poprvé k vyplacení odměn delegujícím a od té doby pak každých 5 dní (po konci každé další epochy).

Co se týče rizika, tak je minimální, mince neopustí tvou peněženku, pool s nimi aktivně nijak nedisponuje a nemohou se tak ztratit. Může se ovšem stát, že vybraný pool operátor přecení své síly, nastaví něco špatně a nebude tvořit bloky. Čili je zde riziko, že výnos s takovým poolem bude 0, případně může nalákat na velmi nízké fee a potom jej v tajnosti změnit (dostanete sice jakousi notifikaci, ale otázka je, zda je to dostačující).

Rád by som našim čitateľom na základe mojich dobrých skúsenosti s vašou česko-slovenskou Cardano komunitou odporučil, aby v prípade, že sa rozhodnú stakovať ADA, zvážili váš pool Cardanians.io (označenie CRDNS a CRDN1). Tento výber je však pochopiteľne na každom jednotlivcovi. Skús našim čitateľom teda načrtnúť hlavné dôvody, prečo ste dobrou voľbou.

Děkuji za zmínku, ale jak říkáš, je to na individuálním uvážení každého. Kdybych měl uvést hlavní důvody, proč s námi, byly by to asi tyto za projekt Cardanians.io:

 • Značka Cardanians je v rámci Cardana celosvětově známá, repektovaná a důvěryhodná
 • Jsme transparentní a začátkem roku jsme pro tyto účely založili tuzemskou firmu,
 • 3 ambassadoři Cardano Foundation pod jednou střechou,
 • Stabilní pool operátor během ITN (testnet) i FF (friends and family, kdy se ladilo na mainnet),
 • Rozdistribuováno delegatorům na doménách v rámci ITN 1,92 mil. ADA,
 • Byli jsme na workshopu s IOHK a Cardano Foundation v Londýně, kde se řešily přípavy na staking v rámci mainnetu, mnozí lidé tak pro nás nejsou jen nicnéříkající jména, ale známe je osobně a můžeme se na ně kdykoliv obrátit,
 • Napsali jsme přes 70 poměrně obsáhlých a odborných článků o Cardanu,
 • Vybudovali jsme největší FB česko-slovenskou skupinu o Cardanu, která bude brzy atakovat hranici 2000 členů a téměř denně členy zásobujeme novinkami o projektu a že jich za poslední dobu bylo až až,
 • A to nejlepší na závěr, aktivně přispíváme k růstu celého ekosystému a kromě cardanians.io jsme vytvořili nástroje jako srovnávač poolů ADApools.org, explorer ADAex.org nebo webový magazín CardanoJournal.com a za zmínku stojí i náš Twitter, kde jsme postupně nasbírali přes 5tis sledujícíh a několikrát nás zařadili do TOP3 influencerů v rámci Cardano komunity

Nejdůležitější je ale to, že máme i díky testnetu dostatečné technické znalosti a zázemí pro provozování poolu. Cardano je navíc velmi výraznou a dlouhodobou investicí v našich portfoliích (již od podzimu 2017) a lidé tak nemusí mít obavy, že bychom třeba za pár týdnů pool zavřeli a skončili. Opustím téma o nás, protože by to bylo na samostatný rozhovor a kdo bude chtít, najde nás na Facebooku.

Z toho, čo ste uviedli vo vašej facebook skupine ste vytvorili na rozdiel od testnetu až dva pooly CRDNS a CRDN1, z ktorých si možno vybrať. Aký je medzi nimi rozdiel?

Rozdíl je v podstatě pouze ve výši poplatku pro pool, jinak výše pledge (čtěte jako vlastní kůže ve hře pool operátora nebo jak moc daný operátor projektu věří a má zainvestováno) je nastavena pro oba pooly na 500 tis. ADA a není to faktor, který by ve finále hrál nějakou významnou roli. Pokud se to do budoucna změní a jejím navýšením pomůžeme maximalizovat výnos delegujícím, tak jsme na to připraveni a uděláme to. Fix fee je také totožné a nastaveno na možné minimum 340 ADA za epochu.

V rámci testnetu jsme měli 5 % a nyní jsme se obrátili i na své delegátory, ať víme, jak to vnímají. Mnozí byli v pohodě s 5 %, ale často zaznívalo 2-3 %, takže jsme vyslyšeli obě skupiny a lidé to mohou brát i tak, že zkrátka vyberou k delegaci pool s fee dle svých preferencí, někdo nás chce podpořít více a jiný se bude zase nejvíce zajímat o maximalizaci svého výnosu. Nyní můžeme uspokojit obě skupiny.

A pro názornost, pokud jsou celkové odměny třeba 10 000 ADA, budeme uvažovat roční zhodnocení někde kolem 5 % a pool má fee 5 %, tak je to 5 % z 5 %, čili ve finále delegující dostane 4,75 % a v případě 2 % poolu to bude 4,9 %. Ve finále ještě o nějaké drobné méně kvůli minimálnímu fix fee za epochu, ale to se rozpouští mezi všechny delegující a ve finále pro jednotlivce bude zanedbatelné. Rozdíl je tedy 0,15 % a každý se k této hodnotě staví individuálně, pro někoho zanedbatelní, pro jiného je to moc a samozřejmě záleží, kdo kolik drží mincí. Mimochodem mince rozděluje sama síť, automaticky a bez zásahu pool operátora.

Ak mám teda vybraný pool, ktorému chcem delegovať svoje mince, ako to spravím v peňaženke Daedalus? Máš k dispozícii aspoň nejaky krátky návod, respektíve screenshot obrazovky?

Ano, vytvořili jsme návod, který najdete zde.

Dá sa hocikedy delegovať svoje mince na iný pool v prípade nespokojnosti?

Jistě, ale je potřeba počítat s tím, že změna se projeví až a za dvě epochy a ty jsou v rámci mainnetu pětidenní (testnet měl jednodenní periodu). Stejně tak lze mince oddelegovat a poslat na burzu, kdyby člověk potřeboval nebo chtěl prodat. Staking neznamená, že jsou mince někde trvale uzamčeny či zaseknuty.

Ďakujem ti pekne za rýchle odpovede v tento pre Cardano komunitu dozaista hektický deň. Projekt má toho ešte mnoho pred sebou, takže dúfam, že čoskoro si to opäť zopakujeme.

Taky děkuju a přeji hodně úspěchů i ve Tvé práci a oblasti působení, krypto není úplně jednoduchý obor (úsmev).

Nezabudnite si prečítať aj náš nedávny rozhovor o Cardano s Jaromírom Tesařom:

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-