Kryptomena Bitcoin (BTC) sa aktuálne obchoduje tesne nad úrovňou 25 000 dolárov, čo je o 3,6% menej než včera a o 5% menej, než pred týždňom. V priebehu posledných 24 hodín bol aj nižšie a BTC bolo možné dokúpiť aj za čiastku približne 24 500 USD.
Ešte výraznejšie prepady možno sledovať u viacerých altcoinov. Ethereum je za posledný deň v mínuse 5,5%, XRP takmer 7%, Cardano 5%, Litecoin 6% či Polygon 4%.
Podľa dát Coinglass boli v priebehu posledných 24 hodín zlikvidované u kryptomien longy v hodnote 128 miliónov dolárov a shorty v čiastke 19 miliónov dolárov. Kryptotrh prišiel o 3,6% svojej trhovej hodnoty.
Populárny Bitcoin Fear and Greed Index sa po tomto oslabení po dlhšej dobe dostal do zóny strachu a aktuálne hlási úroveň 41 bodov zo 100. Z dlhodobého hľadiska pri tomto indexe zväčša platí, že ak je trh v oblasti strachu, ide o lepší čas na investíciu, než naopak, keď je na trhu eufória.
Bitcoin Fear and Greed Index is 41 – Neutral
Current price: $25,119 pic.twitter.com/orJ99V7xOf— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) June 15, 2023
Čo stojí za najnovším poklesom?
Hoci ceny kryptomien ovplyvňuje mnoho faktorov, je pravdepodobné, že Bitcoin a ostatné kryptomeny zasiahla negatívnym spôsobom tlačová konferencia Jeromeho Powella, šéfa americkej centrálnej banky, ktorý včera po tom ako Fed tentokrát nezvýšil úrokové sadzby (prvýkrát po 10 predošlých zvýšeniach) povedal, že v nasledujúcom období ich zvýšia ešte dvakrát (dokopy o 50 bázických bodov). Powell zároveň vylúčil možnosť, že by Fed v tomto roku pristúpil k znižovaniu sadzieb.
Trhy sa tak dočkali prekvapujúcej kombinácie – síce nedošlo k zvýšeniu sadzieb, čo môže byť vnímané pozitívne, ale došlo k oznámeniu, že ďalšie zvyšovanie je v pláne, s čím sa až tak nepočítalo. Najprísnejšie však znelo vyjadrenie Powella v zmysle, že znižovanie sadzieb nie je vôbec reálne a to možno ešte niekoľko rokov.
https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1669061482556817408
Pre Bitcoin, ktorý je mnohými investormi radený do kategórie rizikovejších aktív, je to negatívna správa. Do značnej miery totiž profitoval najmä z uvoľnenejšej menovej politiky americkej centrálnej banky, ktorá, ako sa teraz zdá, zatiaľ k takémuto režimu nemieri.
,,Pozitívna nálada, ktorú sme tento rok videli u rizikových aktív, vrátane bitcoinu, bola postavená na očakávaní, že inflácia klesne a úrokové sadzby nájdu vrchol a začnú sa znižovať,” uviedol Josh Gilbert, analytik eToro, ktorý tým poukázal na to, že tieto očakávania zatiaľ nebudú naplnené.
Negatívny sentiment medzitým posilňujú žaloby americkej komisie SEC voči burzám Coinbase a Binance, ktoré v kombinácii s politikou centrálnej banky výrazne znepokojujú kryptomenových investorov.
V ohrození sú najmä altcoiny, z ktorých mnoho SEC označila ako neregistrované cenné papiere, čo v najhoršom prípade môže viesť k scenáru, pri ktorom budú delistované zo všetkych amerických búrz a nebudú tak k dispozícii americkým zákazníkom na obchodovanie.
Pokiaľ ide o Bitcoin a Ethereum, vyzerá to tak, že tieto kryptomeny ako cenné papiere SEC minimálne nateraz nevníma. Neisté regulačné prostredie v USA a najmä snaha demokratov bojovať proti sektoru digitálnych aktív v USA však podkopáva investičnú náladu aj v súvislosti s nimi.
Šéf americkej burzy Coinbase Brian Armstrong uviedol, že situáciu vyjasní až jasný verdikt súdu v sporoch SEC s kryptofirmami, nová kryptomenová legislatíva z Kongresu, alebo prezidentské voľby v roku 2024, pri ktorých by sa zmenilo vedenie a do čela by sa dostal viac crypto-friendly prezident. Medzi kandidátmi je ich viacero vrátane DeSantisa a Suareza (republikáni) či Kennedyho (demokrat).
Bratia Winklevossovci z burzy Gemini medzitým varovali, že ak sa budú zástupcovia demokratickej strany naďalej stavať voči kryptomenám negatívne, môžu prísť o značnú časť svojich mladých voličov, ktorí inklinujú ku kryptomenám. No a to podľa Winklevossocvcov môže zohrať vo voľbách veľmi dôležitú úlohu.
Zdroje: Autor, Coingecko, cointelegraph.com