Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Praskne kryptobublina v roku 2018? Odpovedá programátor Ivan

Článok

Známy YouTuber Ivan Lijeqvist pred týždňom zverejnil zaujímavé video s názvom kryptobublina v roku 2018, ktoré videlo už 55 tisíc ľudí. Vysvetľuje v ňom svoj pohľad na azda najčastejšie spomínané slovo v súvislosti s kryptomenami a to najmä zo strany mainstreamových médií a ľudí, ktorí kryptomenám nedôverujú.

Ivan je švédsky programátor, ktorý sa špecializuje na blockchain technológiu a kryptomeny. Zároveň je populárny speaker a školiteľ v tejto oblasti. Na YouTube má už vyše 120 tisíc odberateľov.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Nikto nedokáže z krátkodobého hľadiska predvídať cenu Bitcoinu. Z môjho pohľadu môže byť trh ľahko manipulovateľný ľuďmi, ktorí disponujú významným kapitálom. Na trhu máme takzvané veľryby. Na trhu máme tiež rôzne eventy, regulácie a tiež rôzne fámy/špekulácie, ktoré dokážu výrazne hýbať cenou,” vysvetľuje svoj pohľad na aktuálnu situáciu na trhu, kedy Bitcoin padol v priebehu posledného obdobia o vyše 50%. ,,Práve pre tieto veci je extrémne dôležité rozmýšľať dlhodobo. Myslieť na to, čo tieto technológie môžu dobré spraviť pre našu budúcnosť. Na čo môžu byť použité …”

Ivan sa následne pýta, či ľudia naozaj rozumejú tomu, do čoho investujú. Či mena, ktorú si vybrali, má jasnú víziu a budúcnosť. ,,Mali by ste sa naozaj presvedčiť o tom, že vaša investícia je správna. Lebo ak ste si nie ste istí a vidíte, ako cena z krátkodobého hľadiska výrazne padla, môžete začať panikáriť, pretože v skutočnosti nepoznáte hodnotu vašej investície. Z tohto pohľadu je vzdelanie veľmi dôležité. Nová technológia často generuje nejaký druh bubliny. Ukážem vám zopár príkladov a tiež vysvetlím, prečo sú bubliny dôležité pri akceptácii nových technológii.“

Railway mánia bola prvá

Ivan ako prvý uviedol príklad “railway mánie” (železničnej mánie), ktorá vypukla v Británii okolo roku 1840. V tom čase boli vlaky novou technológiou, z ktorej boli všetci nadšení. V krátkej dobe vzniklo v Británii cez 200 firiem, ktoré sa snažili v tejto oblasti podnikať. Všetci hovoril o novej ekonómii. Vďaka tejto bubline vznikla úplne nová infraštruktúra. Do železníc investovalo množstvo ľudí, čo spôsobilo bublinu, pri ktorej si všetci mysleli, že rýchlo a ľahko zbohatnú.

DotCom bublina

Druhým príkladom bola bublina známa pod pojmom „DotCom bubble”, súvisiaca s príchodom internetu medzi bežných ľudí. Aj v tomto prípade vzniklo množstvo firiem, ktoré sa snažili vďaka internetu zbohatnúť, no mnohí na tom prerobili a na trhu zostali len tí najsilnejší. Ivan však zdôrazňuje, že vďaka DotCom bubline opäť vznikla nová ekonomika.

,,Vlaky urobili novú ekonomiku. Internet urobil novú ekonomiku. To nikdy nebola chyba. Teraz, keď hovoríme o kryptomenách používame veľmi podobné výrazy. Ľudia štartujú svoje ICOs, podobne ako kedysi zakladali železničné spoločnosti. Z môjho pohľadu je tu teda veľa singularít,” vysvetľuje.

Kryptomeny sú nová technológia a nové technológie prirodzene vytvárajú bubliny. Keď hovoríme o bublinách vždy sa hovorí o ich negatívnych dopadoch, pretože ľudia stratili peniaze, stratili svoje úspory. Lenže sú tu aj pozitívne aspekty bublín. Počas vlakovej mánie sa vytvorila infraštuktúra, ktorá by bez tej bubliny nevznikla. A bez nej by ekonomika nemohla napredovať. Pri internete (DotCom bubline) to platí rovnako.”

Keď tulipán stál viac ako dom

Ivan spomenul aj tulipánovú bublinu v Holandsku. V určitej dobe stál v tejto krajine jeden tulipán viac než rodinný dom. Všetci spomínajú na negatíva tejto bubliny. No nikdy sa nehovorí o pozitívách, ako je napríklad to, že Holandsko sa vďaka tulipánom preslávilo, tulipány exportuje do sveta a v krajine sú hlavnou atrakciou pre turistov. Holandsko teda ťaží z tulipánovej bubliny dodnes.

Čaká kryptomeny podobný osud?

Ivan si na záver videa kladie otázku, či kryptomeny sú podobnou bublinou. Súhlasí s tým, že v mnohých veciach sú kryptomeny podobné railway mánii či DotCom bubline. Myslí si však, že na odpoveď, či kryptomeny dopadnú podobne, si budeme musieť ešte dlhšiu dobu počkať.

,,Keď sa pozriem na technologickú stránku tejto veci (kryptomien) a pozriem sa na rôzne projekty, ktoré sa budujú na blockchain technológii, je tu veľký nesúlad medzi cenou a technológiou. Cena odzrkadľuje očakávania budúcich výsledkov a toto môže byť ten prípad, kedy je cena odôvodnená.“

Ivan sa záver tejto myšlienky odvoláva na to, čo povedal Dr. Julian Hops, blockchainový expert, ktorý tvrdí, že my všetci (investori do kryptomien) si vlastne len predkupujeme produkt/technológiu a teraz nastáva ten čas, kedy by bola dodaná (a kruh sa tým spôsobom uzavrel).

Ivan týmto videom poskytol naozaj veľmi zaujímavý názor na údajnú kryptobublinu, o ktorej sa hovorí už niekoľko rokov. Ste skeptici a očakávate jej prasknutie, alebo dôverujete blockchain technológii natoľko, že sa totálneho kolapsu trhu neobávate? Napíšte váš názor do diskusie pod článkom.

Kryptomeny Bitcoin, Ethereum a Litecoin môžete kúpiť na kryptozmenárni Coinbase. Ak máte záujem obchodovať s viacerými kryptomenami odporúčame burzu Binance.

Ak sa Vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.