Pochopiť, akým spôsobom vníma Čína kryptomeny a ako ich reguluje je nesmierne ťažké. Je možné, že ani samotná Čína v tom nemá úplne jasno. Kým obchodovanie s digitálnymi aktívami je v krajine zakázané a z najľudnatejšej krajiny sveta prichádzajú informácie, že významný región pre ťažbu Bitcoinu nariadil prerušenie tejto činnosti, v čínskom parlamente sa rokuje o dedičnom práve na kryptomeny.
Podľa čerstvých správ, na ktoré upozornil portál CryptoSlate, počas trinásteho národného ľudového kongresu, ktorému predsedal prezident Xi Jinping, aktualizovala Čína svoj občiansky zákonník o novú legislatívu, ktorá zahŕňa aj virtuálne meny. Tento návrh bol predložený na schválenie prvýkrát 22. mája po rokoch rokovania.
Zákonník bude uvedený do platnosti 1. januára 2021 a keď nadobudne platnosť, kryptomeny sa stanú predmetom dedičného konania. To znamená, že ak zomrie človek, ktorý vlastnil bitcoiny či Ethereum, tento majetok bude patriť jeho dedičom.
,,Čínsky zákon o dedičstve rozšíril rozsah dedičstva tak, aby obsahoval internetové vlastníctvo a kryptomeny (takže Bitcoin je do toho zahrnutý). Aj tak som však spokojnejší, keď môj Bitcoin chráni samotný kľúč, než zákon, u ktorého je vždy problém s vymáhaním,” komentoval túto novinku Dovey Wan zo spoločnosti Primitive Ventures.
Novela zákona je v Číne vnímaná ako dôležitý pokrok pre celú krajinu. Odborníci sa totiž zhodujú, že súčasná legislatíva Číny nie je prispôsobená digitálnemu veku a potrebuje mnohé úpravy. Pre kryptomeny je pozitívnym signálom, že sú jej súčasťou a že Čína vníma Bitcoin ako majetok, hoci v iných oblastiach proti nemu bojuje rôznymi obmedzeniami a zákazmi.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Čína finišuje s prípravami svojho digitálneho juanu, ktorý je pod kontrolou Čínskej centrálnej bánky (PBoC), no do jeho testovania zapája aj najväčších čínskych fintech gigantov. Digitálny juan chce s veľkou pompéznosťou predstaviť svetu počas zimnej olympiády v roku 2022, ktorú hostí Peking. Dovtedy by mala byť vybudovaná dostatočná infraštruktúra a tiež zavedené jasné regulácie a zákony pre kryptomeny. Otázne však je, akým spôsobom sa dotknú Bitcoinu. Dopĺňame, že Čína má stále dominantné postavenie pri jeho ťažbe a prípadne striktné obmedzenia zo strany vlády by mohli mať minimálne z krátkodobohého hľadiska na Bitcoin vážne dopady.