Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Používate Bitcoin? V El Salvador zaň natankujete lacnejšie

Článok

Palivo
Zdroj: Pixabay.com

El Salvador, ktorý sa 7. septembra 2021 stal prvou krajinou na svete, ktorá urobila z Bitcoinu zákonné platidlo, pokračuje v intenzívnej kampani, skrz ktorú sa snaží najznámejšiu kryptomenu propagovať medzi svojimi obyvateľmi.

Najnovším krokom k popularizácii platieb Bitcoinom je kampaň spojená s lacnejším tankovaním pohonných hmôt, ak pri tom použijete vládnu kryptomenovú peňaženku Chivo a zaplatíte skrz ňu Bitcoinom. Konkrétne ide o zľavu 20 amerických centov na galón paliva.

,,Štátna spoločnosť Chivo rokovala s najväčšími spoločnosťami čerpacích staníc v našej krajine. Od zajtra budú predávať každý galón paliva o 20 centov lacnejšie, ak použijete peňaženku Chivo,” oznámil prezident El Salvador Nayib Bukele.

Zľava na tankovanie nemá žiadne obmedzenia a je dostupná pre ktoréhokoľvek občana El Salvador, ktorý použije zmieňovanú peňaženku. Výhodná to môže byť najmä pre tých, ktorí využívajú auto ako podnikateľský prostriedok. ,,Zľava zmaže niekoľko nárastov medzinárodnej ceny palív a zníži náklady na dopravu v dodávateľských reťazcoch,” vyzdvihol Bukele najnovšiu novinku z jeho dielne.

Kritici Bukelemu však vyčítajú, že zľavu mohol vybaviť pre celý národ a bez obmedzení. Iní zas zdôrazňujú, že táto zľava bude napokon aj tak zaplatená z daní občanov a to v konečnom dôsledku aj tých, ktorí dopravné prostriedky vôbec nepoužívajú.

Peňaženku Chivo používajú už 3 milióny Salvádorčanov

Prezident Bukele medzitým informoval, že kryptopeňaženku Chivo už používajú 3 milióny Salvádorčanov, čo je približne polovica celej populácie vrátane deti a seniorov. Bukele nedávno uviedol, že toto číslo nepredstavuje len celkový počet stiahnutí aplikácie, ale aj jej aktívne používanie.

Aj v tomto smere je však diskutabilné, čo aktívne používanie naozaj znamená. Obyvatelia El Salvador, ktorí si aplikáciu stiahnu a overia si v nej totožnosť, totiž dostanú ako dar 30 dolárov v bitcoinoch. Mnohí z nich ich však idú okamžite vybrať do najbližšieho bitcoinoveho automatu, čo naznačujú aj fotky, ktoré ukazujú dlhé rady pred bankomatmi Chivo. Za aktívne používanie peňaženky je teda podľa všetkého považované aj to, že si ju ľudia nainštalujú a použijú ju len z dôvodu, aby sa dostali k 30 dolárom v hotovosti.

Ťažba Bitcoinu vďaka vulkánom

El Salvador minulý týždeň v piatok odštartoval aj vlastnú ťažbu Bitcoinu za pomoci geotermálnych energetických zdrojov z vulkanickej činnosti. Táto krajina je považovaná aj za zem sopiek, z ktorých vie generovať 100% čistú ekologickú zelenú energiu. Tá je popri tom zároveň aj lacná, čo je ideálna kombinácia pre ťažiarov Bitcoinu, ktorí potrebujú lacnú ale aj zelenú energiu, vďaka ktorej ich ťažba nebude mať negatívny vplyv na prírodu.

Prvé vyťažené „satoshis“ (malé jednotky Bitcoinu) sú podľa všetkého len začiatkom novej éry ťažby BTC v tejto krajine. A to nielen miestnou vládou, ktorá má na súvahe už 700 BTC, ale aj podnikateľskými subjektmi, ktoré môžu do tejto krajiny práve z tohto dôvodu zamieriť.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne