Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Populárny Stock-to-Flow model (S2F) nefunguje – všimol si to už aj Vitalik Buterin

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Počas býčieho trhu mnoho investorov verilo, že cena bitcoinu (BTC) prekoná magickú úroveň 100 tisíc dolárov – do značnej miery aj vďaka Stock-to-Flow modelu od analytika PlanB, ktorý sa však ukázal ako chybný.

V našich článkoch v predošlých mesiacoch sme v prípade Stock-to-flow modelu (S2F) viackrát upozorňovali, že nezohľadňuje stranu dopytu a preto je veľmi ťažké spoliehať sa na to, že jeho úspešnosť v určovaní budúcej ceny bitcoinu zotrvá navždy. Až do momentu, kedy sa Bitcoin prepadol do medvedieho trhu, však mal množstvo fanúšikov, pretože v minulosti naozaj pomerne úspešne predikoval cenový vývoj najznámejšej kryptomeny.

Dnes, kedy Stock-To-Flow modelu od PlanB dôveruje už len málokto, sa k nemu vyjadril aj zakladateľ kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin a to v odpovedí na „tweet“ spoluzakladateľa Ethub Anthonyho Sassana, ktorý popísal model od PlanB za „epické zlyhanie“. Buterin k tomu dodal, že Stock2Flow model „teraz naozaj nevyzerá dobre.“

,,Viem, že je nezdvorilé posmievať sa a tak ďalej, ale myslím si, že finančné modely, ktoré dávajú ľadom falošný pocit istoty a presvedčenia, že čísla pôjdu určite hore, sú škodlivé a zaslúžia si všetok výsmech, ktorý sa im dostáva,“ doplnil.

Model vymyslel PlanB, stále ho obhajuje

Model Stock2Flow preslávil analytika PlanB – ide o nástroj, ktorý predpovedá budúcu cenu BTC na základe obehovej ponuky bitcoinov, pričom zohľadňuje množstvo vyťažených bitcoinov každý rok a efekt halvingu, ktorý sa deje raz za štyri roky, čím znižuje počet vyťažených bitcoinov v danom období o polovicu.

Model predpovedal, že Bitcoin by mal stáť v roku 2021 nad 100 000 USD a do roku 2024 by mal stúpnuť až nad 288 000 USD, pričom hlavným argumentom tohto rastu je, že podobne ako v prípade zlata a iných komodít s obmedzenou ponukou, sa pod rast ceny BTC podpíše práve nedostatok tohto aktíva na voľnom trhu.

Problém tkvie v tom, že predpoveď tohto modelu prvýkrát v histórii od jeho publikácie v roku 2021 zlyhala a Bitcoin prestal nasledovať trajektóriu, ktorú mu model určoval. Preto dnes mnohí konštatujú, že sledovať Stock2Flow model už nemá ďalej zmysel.

Jeho autor PlanB reagoval na kritiku Buterina a poznamenal, že prepad trhu prinútil niektorých hľadí „hľadať si obetných baránkov pre svoje neúspešné projekty alebo nesprávne investičné rozhodnutia“, pričom doplnil, že zjavne nejde len o nových sklamaných ľudí v kryptotrhu, ale aj „lídrov“ (narážka na Buterina), ktorí majú tendenciu hrať sa na obeť. ,,Pamätajte na tých, ktorí obviňujú ostatných a na tých, ktorí sú po nehode silní,“ dodal PlanB.

Pokiaľ ide o samotnú budúcnosť modelu, PlanB stále verí, že môže fungovať. S skoršom tweete uviedol, že od marca 2019 do marca 2022 fungoval výborne a na túto trajektóriu sa môže ešte stále vrátiť. ,,Buď je BTC extrémne podhodnotený a čoskoro sa vráti späť, alebo bude Stock-to-flow model v budúcnosti už menej užitočný,“ dodal.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.