Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Pompliano: Zlato a Bitcoin by sa mali mať počas krízy veľmi dobre

Článok

pompliano-bitcoin-zlato
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Jeden z najčastejšie citovaných obhajcov prínosu Bitcoinu pre tento svet Anthony Pompliano sa na Twitteri a v rámci svojho podcastu vyjadroval k podobnostiam medzi bitcoinom a zlatom. Verí, že napriek súčasným otrasom sa im môže obom čoskoro začať výrazne dariť.

14. marca sa rozhodol Tyler Winklevoss, jeden z dvojičiek Winklevossovcov, ktorí stoja za burzou Gemini a svojho času boli aj pri počiatkoch vzniku Facebooku, obhajovať Bitcoin na sociálnej sieti Twitter. Winklevoss prostredníctvom svojich statusov zdôrazňoval, že Bitcoin je stále len v plienkach.

,,Ak bitcoin nie je novým zlatom, tak ako to je? Skutočnosť, že sa nechová tak, ako by ste to možno čakali, zdôrazňuje to, aký mladý stále je,” uviedol Tyler.

Podporiť jeho tvrdenie prišiel čochvíľa aj spomínaný Anthony Pompliano, ktorý je spoluzakladateľom a partnerom v spoločnosti Morgan Creek Capital. Ten vo svojom “tweete” pripísal tohto týždňový prepad trhu kryptomien širšej kríze likvidity, ktorú spôsobili problémy vo svetovej ekonomike týkajúce sa koronavírusu a obchodnej vojne o cenu ropy medzi Ruskom a Saudskou Arábiou.

,,Bitcoin a zlato robia to isté, presne to, čo by ste od nich očakávali v kríze likvidity. To isté sa stalo so zlatom aj počas krízy likvidity v roku 2008,” upozornil. Futures kontrakty na indických trhoch klesli za jediný deň u zlata o 4,25% a u striebra o 8%. Za týždeň kleslo zlato o približne 10%, kým Bitcoin sa prepadol od 50%.

Kríza likvidity spôsobuje kolaps trhu

Anthony Pompliano vo svojom poslednom podcaste „Off the Chain“ tvrdí, že výrazne spomalenie hospodárskej činnosti v reakcii na pandémiu koronavírusu COVID-19 vyvolalo krízu likvidity, čo viedlo k prepadu cien bitcoinu a zlata napriek ich štatútu “bezpečného prístavu” (safe heaven).

,,Kríza likvidity znamená, že všetci investori sa ponáhľajú k únikovým dverám súčasne, existuje oveľa viac predajcov ako kupujúcich a investori majú skutočné ťažkosti s výmenou svojich aktív za hotovosť. Začnú preto agresívne znižovať cenu, ktorú sú ochotní prijať za každé aktívum výmenou za hotovosť, ktorú práve teraz zúfalo hľadajú.”

Pompliano následne poukázal na 30% pokles ceny zlata počas globálnej finančnej krízy v roku 2008 a uviedol: ,,To nebolo preto, že by bolo zlato zlým držiteľom hodnoty, alebo že stratilo štatút bezpečného prístavu po 5000 rokov. Bolo to preto, že zlato má likvidný trh a investori potrebovali likviditu viac, než čokoľvek iné.

Anthony Pompliano však zároveň upozorňuje, že z dlhodobejšieho pohľadu zlato nedopadlo vôbec zle ani v tom období. Od roku 2006, kedy stalo 650 dolárov, sa jeho cena do roku 2011 takmer strojnásobila na 1800 dolárov. Prispeli k tomu obavy týkajúce sa menovej politiky USA, inflácie a štátneho dlhu.

,,Zlato jednoducho slúžilo ako obchod s hodnotami a aktívami a stalo sa bezpečným prístavom počas celej časovej osi vtedajšej krízy, ale v prvých 6 najhorších mesiacoch krízy likvidity sa nedarilo ani jemu. To v čo verím je, že teraz sa rovnaká vec deje aj s Bitcoinom.”

Môžu sa kryptomeny zostaviť z krízy likvidity?

Pompliano priznal, že nevie, či cena Bitcoinu pôjde v tomto období ešte nižšie a tých, ktorí stále držia bitcoiny považuje za “držiteľov (hodlerov) poslednej inštancie”. Myslí si, že táto skupina svoje bitcoiny len tak ľahko nepredá. ,,Bez ohľadu na pohyby ceny bitcoinu voči doláru držitelia poslednej inštancie svoje BTC nepredajú. Majú silné ruky. Neodtrhnete ich len tak od ich viery v Bitcoin. V skutočnosti pravdepodobne teraz budú bitcoiny práve kupovať pri veľkých poklesoch. Momentálne vymieňajú svoje doláre za bitcoiny.”

V ďalšej časti svojho podcastu sa venoval aj efektu halvingu, ktorý sa bez ohľadu na stav trhu udeje v máji 2020. Halving bol pred súčasnými otrasmi cien považovaný za mimoriadne pozitívny fundament, no teraz vznikajú obavy z toho, či ešte viac neohrozí existenciu mnohých spoločnosti, ktoré BTC ťažia. Popmpliano si myslí, že zníženie produkcie nových bitcoinov o polovicu sa časovo bude zhodovať so zavádzaním nových peňažných stimulov vlád a prispeje to tak k prílevu investorov, ktorí budú hľadať bezpečné útočisko.

Pompliano predvída, že dôjde k ďalšiemu znížovaniu úrokových sadzieb a kvantitatívnemu uvoľňovaniu a preto verí, že investori čoskoro budú hľadať spôsob, ako sa ochrániť pred nástrahami týchto opatrení. ,,Zlato aj Bitcoin by sa mali mať počas tohto obdobia neuveriteľné dobre,” dodal.

Na záver upozorňujeme, že Pompliano sa samozrejme môže mýliť. Nikdy neinvestuje viac, než si môžete dovoliť stratiť. 

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.