Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Pompliano kritizuje FED a varuje pred dominanciou Číny v oblasti CBDC

Článok

dolar
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Nedávne komentáre šéfa americkej centrálnej banky FED Jeromeho Powella k téme digitalizácie amerického dolára (CBDC) nahnevali spoluzakladateľa spoločnosti Morgan Creek Digital Anthonyho Pompliana, ktorý v poslednom období patrí medzi najvýraznejších propagátorov kryptomien na čele s Bitcoinom.

Pompliana rozčúlilo, že téma digitálneho dolára nie je pre FED prioritou. ,,Hovorí (Powell) o tom, akoby išlo o vec, ktorá sa môže realizovať niekedy v nasledujúcich rokoch. Avšak toto nie je vec pre ďalšie roky. Je to vec, ktorú treba riešiť teraz okamžite. Teda ak USA nechce byť naozaj veľmi ďaleko za Čínou, pretože všetko závisí o dostupnosti.”

Pompliano tým naznačil, že kým sa FED len rozhoduje, ako sa postaviť k tejto problematike, Čína má už prakticky hotový produkt, ktorý môže čochvíľa uviesť naostro na trh. A keď bude čínsky digitálny juan roky pred americkým dolárom, môže mať obrovský náskok, čo sa týka adopcie.

Powell hovoril o tejto téme v pondelok, kedy vyhlásil: ,,Zatiaľ sme neurobili žiadne rozhodnutie o tom, že vydáme CBDC. Čaká nás ešte veľa práce.”

Pompliano vo svojej kritike uviedol aj praktický príklad. Ak bude chcieť mať hocikto na svete prístup k digitálnym peniazom skrz internet, siahne po tom, čo je aktuálne k dispozícii. Ak bude dolár v ponuke chýbať, použije teda najlikvidnejší čínsky juan.

“Konšpiračné” scenáre, ktoré samozrejme treba vnímať s nadhľadom, dokonca hovoria o tom, že ak digitálny juan uspeje a USA bude príliš dlho čakať so spustením vlastného riešenia digitálneho dolára, takýto juan môže zaujať pozíciu hlavnej rezervnej meny.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne