Jeden z najstarších osvojiteľov Bitcoinu, developer Laszlo Hanyecz, ktorý sa preslávil najmä tým, že zaplatil za pizzu 10 000 BTC, v rozhovore pre Cointelegraph naznačil, že Satoshi Nakamoto, s ktorým bol v minulosti v úzkom kontakte, zrejme pred spustením Bitcoinu vyhľadal pomoc u profesionálnych kryptografov.
Hanyecz poukázal na to, že Satoshi sa pred spustením Bitcoinu rozhodol zvoliť eliptickú krivku secp256k1, čo bolo v tom čase veľmi nezvyčajne. Krivky od Národného Inštitútu pre normy technológie (NIST) boli v tom období omnoho bezpečnejšie. S odstupom času sa ukázalo, že išlo o geniálny krok, pretože krivka, ktorú Satoshi zvolil, je efektívnejšia a výrazne znižuje pravdepodobnosť akýchkoľvek zadných vrátok.
Hanyecz priznal, že sa Satoshiho pýtal, prečo sa rozhodol práve pre tento postup. Satoshi mu mal naznačiť, že mu to niekto poradil. V maily mu vraj odpovedal: ,,Mal som veľa ľudí, ktorí sa na to pozreli a povedali mi, že je to dobrá voľba.“ Lászlovi zároveň prezradil, že on sa vlastne na tejto funkcii príliš nenarobil, odporučili mu ju odborníci.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Laszlo taktiež spomína, ako sa pýtal Satoshiho, ako vôbec prišiel na niečo také geniálne, ako je Bitcoin. Satoshi mu mal vtedy odpovedať: ,,Trvalo to niekoľko rokov. Išlo o niekoľko pokusov…chvíľu som na tom pracoval.”
Totožnosť Satoshiho Nakamota je dodnes neznáma a my úprimne dúfame, že sa ju ani nikdy nedozvieme. Špekulovať sa o nej zrejme bude vždy, alebo aspoň do momentu, kedy sa niekomu podarí dopátrať k informácii, kto je záhadný tvorca najslávnejšej kryptomeny. Charles Hoskinson z Cardano či John McAfee tvrdia, že najlepším spôsobom, ako sa k nemu dopátrať, je stilometria, teda odborná analýza textov, o ktorých je zrejmé, že ich napísal on. John McAfee dokonca tvrdí, že vie, kto Satoshi je, no pre jeho bezpečnosť to neprezradí. McAfee je však dobre známy špekulant a je dobre známe, že nie vždy hovorí pravdu.
Zdroj: cointelegraph.com