Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Pomalé transakcie sú kompromisom Bitcoinu, tvrdí Fidelity

Článok

slimak
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Spoločnosť Fidelity Digital Assets, ktorá ponúka inštitucionálnym investorom možnosť bezpečnej úschovy kryptomien skrz jej custody riešenia, vydala publikáciu, v ktorej sa snaží vysvetliť niekoľko pretrvávajúcich kritik Bitcoinu. Patrí medzi ne najmä jeho volatilita, vysoké a pomalé transakčné poplatky či použitie Bitcoinu v nezákonných činnostiach.

Najväčší zreteľ venovala Fidelity téme vysokých a pomalých transakčných poplatkov, ktoré podľa mnohých kritikov bránia Bitcoinu v tom, aby sa stal denne používaným platidlom. Fidelity priznáva, že v tomto smere sa Bitcoin môže len veľmi ťažko porovnávať sprostredkovateľom platieb ako sú Visa, Mastercard a PayPal, ktoré majú niekoľkonásobne lepšie vyriešený problém škálovateľnosti. Fidelity však upozorňuje, že ide o daň za to, že Bitcoin je decentralizovaný a nemenný.

,,Bitcoin robí zámerne kompromisy, napríklad vo forme obmedzených alebo nákladných transakcii, aby ponúkol základne vlastnosti ako sú decentralizácia a jeho nemennosť,” vysvetľuje firma, ktorá síce dopĺňa, že Bitcoin je schopný využitia aj ako platobný prostriedok, no nie je to nevyhnutne jeho konečným cieľom.

Ďalšou kritikou, ktorej sa firma venovala, je vysoká volatilita Bitcoinu, čo znamená, že platby za tovary a služby Bitcoinom nemusia byť pre zadávateľa platby v danom okamihu výhodne v prípade, že by následne cena Bitcoinu prudšie klesla. Tento fakt podľa kritikov bráni tomu, aby bol Bitcoin vnímaný ako uschovateľ hodnoty.

Fidelity však tvrdí, že taktiež ide o aspekt, ktorý súvisí s decentralizáciou Bitcoinu a môže byť potenciálne prínosný. ,,Nemá žiadnu centrálnu banku alebo vládu, ktorá by podporila trh a umelo potlačila jeho volatilitu. Volatilita je kompromisom pre trh, v ktorom neexistuje žiadne skreslenie. Skutočné hľadanie ceny sprevádzané volatilitou môže byť napokon vhodnejší nástroj ako umelá stabilita, ktorá vedie k narušeným trhom, ktoré sa môžu bez intervencie rozpadnúť.“

Pokiaľ ide o renomé Bitcoinu ako nástroja, ktorý používajú predovšetkým kriminálnici, ide o prežitok, ktorý bol niekoľkokrát vyvrátený aj rôznymi analytickými firmami. Hoci nemožno tvrdiť, že Bitcoin kriminálnici nevyužívajú, v súčasnosti je drvivá väčšina transakcii spojená s jeho obchodovaním a bežným používaním a v porovnaní s praním špinavých peňazí tradičných fiatových mien Bitcoin zďaleka vážnym problémom nie je.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne