Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Polkadot má za sebou skvelý rok 2020. Ten nový môže byť ešte lepší

Článok

Polkadot
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Jedným z najambicióznejších altcoinových projektov, o ktorom sa bude v roku 2021 dozaista hovoriť vo veľkom, je Polkadot (DOT). Táto kryptomena má za sebou mimoriadne úspešný rok 2020, počas ktorého sa v rámci jej ekosystému podarilo rozbehnúť mnoho podstatných veci. Zhrnul ich vo svojom článku zakladateľ projektu, ktorý mal nemalý podiel aj na založení Ethereum, Gavin Wood.

Rešpektovaný vývojár na úvod zhrnujúceho článku zdôraznil, že na ekosystéme Polkadot v rámci Substrate kanálu aktuálne pracuje už viac ako 2600 vývojárov, čo je viac než trojnásobok ich počtu spred roka. Nuž a kód má už viac pol milióna riadkov.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Dôležitý vplyv na rýchle tempo vývoja ekosystému Polkadot v priebehu roka 2020 malo viacero grantových programov pre developerov. Financovalo sa skrz ne viac ako 200 projektov a priamo z hlavnej Polkadot pokladne (Pokladot Treasury), ktorá je určená pre financovanie najzásadnejších projektov, bolo prerozdelených medzi 23 návrhov viac než 118 000 DOT. Mimo to nadácia Web3 poskytla na vývoj 4,1 milióna dolárov medzi 145 rôznych návrhov na vylepšenie tohto ekosystému.

Infografika: Nadácia Web3 prerozdelila financie medzi 100 projektov, na ktorých pracovalo 83 vývojárskych tímov. 24 grantov mierilo na vývoj nových chainov viazaných k Polkadot ekosystému.

Čo sa týka budúceho vývoja, so zaujímavou novinkou koncom roka 2020 prišla aj burza Binance. Tá sa rozhodla podporiť ďalší vývoj kvalitných projektov postavených na Polkadot ekosystéme grantom vo výške 10 miliónov dolárov.

Na granty pre vývoj projektov malo zásadný vplyv veľké percento DOT tokenov, ktoré sa uzamkli v rámci stakingu. V poslednom dni roku 2020 bolo uzamknutých 63 percent z celkového počtu 1,03 miliardy existujúcich DOT. Okrem toho ďalších 10,4 milióna DOT je pripravených v rámci Polkadot pokladne na ďalšie investície do vývoja. Tieto financie budú prerozdelené v rámci hlasovania medzi najzaujímavejšie projekty a vylepšenia, alebo budú spálené (coin burn), čím by sa znížila ponuka DOT. Tak či onak, obe riešenia by mohli mať na hodnotu projektu zásadný pozitívny vplyv. ,,Navrhnete niečo skvelého pre Polkadot a ak s tým bude zvolená rada súhlasiť, Polkadot vás bude financovať,” odkázal Wood vývojárom.

Dôležitým míľnikom pre komunitu bolo májové uverejnenie roadmapy, ktorá naznačilo ďalšie nasledovanie siete. Potom prišiel vznik genesis bloku a rozhodnutie o redenominácii DOT tokenov v rámci komunitného hlasovania. To rozhodlo, aká má byť nominálna hodnota tokenu DOT, pokiaľ ide o jeho nedeliteľnú jednotku.

Po spustení siete Polkadot sa počet validátorov výrazne zvýšil. Podľa aktuálnych dát na jej  ekosystéme existuje 274 validátorov, ktorých prevádzkuje okolo 200 nezávislých operátorov podporovaných viac ako 7000 individuálnymi nominujúcimi účtami.

,,Pokladot je pravdepodobne najviac decentralizovaná vysoko hodnotná kryptomena (a teda aj najbezpečnejšia),” uviedol k týmto číslam Gavin Wood. Počet validátorov však zďaleka nie je konečný. Cieľom projektu s názvom “1000 validator program”, ktorý je financovaný cez nadáciu Web3, je zabezpečiť, aby mala sieť aspoň 1000 validátorov. Projekt je inšpirovaný úspešným obdobným projektom realizovaným na Kusuma Polkadot parachaine, kde sa počet validátorov zvýšil v tomto roku zo 700 na 900.

V roku 2021 je primárnym cieľom Polkadot dosiahnuť pokrok v interoperabilite. Nejde pritom len o interoperabilitu medzi Polakdot a jeho parachainami, čiže ekosystémami, ktoré sú postavené priamo na ňom, ale aj s inými blockchainami—napríklad Ethereum. V súvislosti s Polkadot sa totiž prakticky neustále zdôrazňuje, že táto kryptomena nemá byť “zabijakom” Ethereum. Práve naopak má sa naučiť s ním spolupracovať. Projekt s názvom Frontier, ktorý umožňuje akémukoľvek substrate chainu na Polkadot chovať sa podobne ako Ethereum, je údajne prakticky hotový. Cieľom však je aj dosiahnutie interoperability s Bitcoinom a to skrz projekt, ktorý vedie Interlay. Na interoperabilite s Ethereum pracuje aj firma Snowfork.

Na Polkadot podľa Wooda aktuálne pracuje viac než 100 vývojárskych tímov. Tie robia buď na samotnom Polkadot, alebo na vývoji riešení, ktoré sú na ňom postavené. Zhruba 30 tímov sa nachádza v Číne, ktorá má z geografického hľadiska na Polkadot najzásadnejší vplyv.

Wood si myslí, že Polkadot je aktuálne dvojkou na trhu po Erthereum pokiaľ ide o DeFi sektor. Tvrdí, že zo všetkých blockchainov tretej generácie má práve táto kryptomena najväčšiu trakciu a je najatraktívnejšia pre vývojárov a práve preto si ju vyberajú aj hráči ako Chainlink či Gitcoin.

Zakladateľ Polkadot na záver uviedol, že hoci rok 2020 bol pre túto kryptomenu skvelý, ten nový bude zrejme ešte lepší. Bude totiž v znamení integrácie všetkych doposiaľ vyvinutých vylepšení do hlavnej siete. ,,Prvých niekoľko mesiacov roku 2021 bude pre nás všetkých mimoriadne vzrušujúcich,” odkázal.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.