Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Politik z Tonga chce, aby jeho krajina nasledovala “bitcoinové” kroky El Salvador

Článok

Tonga
Pixabay.com

Člen toganského parlamentu Lord Fusitu pokračuje v úsilí posilniť postavenie Bitcoinu (BTC) v jeho malom ostrovnom kráľovstve nachádzajúcom sa medzi Novým Zélandom a Havajom.

Tonga, ktorá má zhruba 100 tisíc obyvateľov, by údajne mohla z prijatia Bitcoinu, podobne ako to urobil El Salvador, výrazne ťažiť. Podobne ako v prípade stredoamerickej krajiny aj tomto malom ostrovnom štáte totiž miestni obyvatelia platia obrovské poplatky za remitencie, teda peniaze, ktoré mieria do tejto zeme zo zahraničia.

Tonga je od remitencii závislá

,,Tonga je azda najzávislejšou krajinou na svete, pokiaľ ide o remitencie. Tvoria medzi 38% až 41,1% nášho HDP podľa toho, aké údaje Svetovej banky použijete,” upozornil Lord Fusitu.

,,Aby sa tieto remitencie dostali do Tonga, Western Union z nich priemerne uhryzne 30%. Môže to byť až 50%. V El Salvador je to bližšie k 50%,” upozornil na obrovské poplatky, ktoré musia obyvatelia týchto zemí zaplatiť za presun peňazí zo zahraničia domov zväčša v prípadoch, kedy im tieto peniaze posielajú ich rodinní príslušníci pracujúci v západných krajinách.

Fusitu si myslí, že nápad s ktorým prišli v El Salvador, by mala využiť aj Tonga. Celý proces spočíva v tom, že ako nástroj pre posielanie remitencii bude namiesto drahých sprostrdkovateľov typu Western Union použitý Bitcoin. Zjednodušene povedané zo zahraničia sa pošlú namiesto dolárov skrz Lightning Network samotné bitcoiny a tie sa následne v Tonga vymenia naspäť za miestnu menu. El Salvador celý proces podporil ešte tým, že za zmenu BTC do USD (a naopak) si skrz miestne bitcoinove automaty Chivo neúčtuje žiadne poplatky. Podobný krok by mohla urobiť aj Tonga.

Opäť sa spomína Jack Mallers

Fusitu navrhuje, aby jeho krajina podobne El Salvador využila pomoc CEO firmy Zap Jacka Mallersa, ktorý stojí za peňaženkou Strike. Ide o „walletku” s podporou pre Lightning Network BTC transakcie, ktoré sú expresne rýchle a majú minimálne transakčné poplatky. Strike je podporovaný aj Twitterom v rámci jeho novej služby pre posielanie bitcoinových tipov (darov) naprieč touto sociálnou sieťou.

,,Bitcoin je prvým skutočne globálnym natívne otvoreným menovým systémom. Blockchain je najoptimálnejším úložným médiom pre peniaze, ak je vašim cieľom decentralizácia a úplná rovnostárska demokratizácia peňazí,” uviedol tonganský politik.

Centrálna banka takýto krok neplánuje

Lord Fusitu na rozdiel od Nayiba Bukeleho však nemá vo svojej zemi také silné postavenie a tak jeho boj o presadenie Bitcoinu ako zákonného platidla nemusí dopadnúť úspešne. Naznačujú to aj vyjadrenia guvernéra Reserve Bank of Tonga, čiže miestnej centrálnej banky, ktorý povedal, že prijať Bitcoin ako zákonné platidlo zatiaľ v úmysle nemajú. ,,Prijatie bitcoinu ako oficiálnej alternatívnej meny je aktuálne veľmi nepravdepodobné,” povedal Sione Ngoongo Kioa.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne