Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

ROZHOVOR: R. Chovanculiak: Kryptomeny pomohli ukázať, že digitálna anarchia môže fungovať

Článok

robert-chovanculiak-rozhovor
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Aby mohla uzrieť svetlo sveta, na jej vydanie bolo potrebné vyzbierať 3000 eur. Aby sa dočkala peknej tvrdej väzby a farieb, bolo potrebných 4500 eur. Dnes v čase písania toho textu sa na knihu „Pokrok bez povolenia – Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a krypotmeny zmenili svet“ vyzbieralo už vyše 8000 eur. Aj to je jasný signál, že záujem o vyše 400-stranové dielo, ktorého značná časť sa venuje kryptomenám, je obrovský. Porozprávali sme sa s jej autorom Róbertom Chovanculiakom. 

Pán Chovanculiak, v prvom rade vám chceme pogratulovať. Záujem o vašu knihu “Pokrok bez povolenia“ je zjavne veľký. V rámci crowdfundingu ste vyzbierali už vyše dvojnásobok minimálnej sumy, ktorú ste potrebovali, čiže 3000 eur. Očakávali ste, že bude zo strany komunity taký záujem? Môžete nám najprv strucne popísať, o čom je táto kniha?

K svojim očakávania pristupujem stoicky, takže ich minimalizujem, aby som mohol byť následne príjemne prekvapený. V tomto prípade realita prekonala očakávania niekoľko násobne.

Kniha je o strete digitálnych technológií 21. storočia so svetom politikov, úradníkov a zákonov z 20. storočia. Štát nám poskytuje množstvo služieb, ale väčšinou má na ne monopol. Vďaka internetovým technológiám ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny musí odrazu štát čeliť novej konkurencii a to vytvára zaujímavé konflikty.

V skratke kniha Pokrok bez povolenia je kompletný sprievodca svetom, kde Airbnb oživuje mŕtvy kapitál a konkuruje štátu v tvorbe regulácií, kde Kickstarter nahrádza vyberanie daní a pomáha financovať verejné služby a kde Bitcoin umožňuje budovať paralelnú spoločnosť, v ktorej neexistujú „vedúci“ a všetci máme kľúče od miešačky.

Na stránke startlab.sk píšete, že kniha má až okolo 400 strán. Koľko z nich je venovaných kryptomenám a čo sa tam o nich dočítame? Považujte sa za odborníka na kryptomeny?

Kniha má tri hlavné kapitoly a kryptomenám sa venuje posledná. Nezaoberám sa však spôsobmi ako na kryptomenách zarobiť, alebo čo prinášajú kryptomeny z pohľadu monetárnej politiky. Zaoberám sa skôr praktickými aplikáciami v komerčnej oblasti a možnosťami fungovania digitálnej anarchie. Kryptomeny boli podľa mňa posledným kúskom do mozaiky technológii, ktoré umožnili vytvoriť funkčné paralelné spoločenstvá, kde prebieha dobrovoľná spolupráca bez štátneho dohľadu. To je pre nás ekonómov veľmi zaujímavá situácia, lebo my sme dlho predpokladali, že v anonymnom prostredí, kde sa ľudia nepoznajú a sú od seba vzdialení, nemôže prebiehať obchod bez štátom poskytovaných služieb práva a poriadku. Kryptomeny pomohli ukázať, že tomu tak nemusí byť a digitálna anarchia môže fungovať.

Pokrok bez povolenia

V popise knihy viackrát spomínate regulácie. Tie sú v prípade kryptomien neustále omieľanou témou. Na jednej strane sú bitcoinoví maximalisti, ktorí veria, že kryptomeny žiadne regulácie nepotrebujú a na druhej “tradičnejší investori”, ktorí dúfajú, že regulovanejší trh pre kryptomeny prispeje ich rýchlejšej adaptácii, priláka nové inštitúcie a teda v konečnom dôsledku pomôže rastu ich cien. Na ktorej strane stojíte vy?

Úspech kryptomien si nespájam nutne s rastom ich cien. Kryptomeny vnímam ako alternatívu k súčasnému monetárnemu a finančnému systému. Z tohto pohľadu je len samotná možnosť regulovateľnosti problematická a ohrozuje hlavnú pridanú hodnotu tejto technológie. To neznamená, že niekto nemôže vytvoriť regulované kryptomeny alebo ich derivácie a byť komerčne úspešný. Tieto dva koncepty môžu vedľa seba existovať a čas ukáže, ktorý vyhrá súťaž o srdcia spotrebiteľov.

V rámci propagačného videa ku knihe spomínate množstvo užitočných aplikácii určených na zdieľanie, požičiavanie a prenajímanie veci. Dávalo by AirBnb či Uberu zmysel vytvoriť vlastnú kryptomenu?

Kryptomeny chápem ako pomerne nákladný nástroj obchádzania štátnych monopolov a finančných sprostredkovateľov. Ich využívanie samotnými týmito organizáciami preto vo mne vždy vyvoláva určitú mieru skepticizmu. Tým netvrdím, že sa v budúcnosti nenájde široko použiteľná a užívateľský výhodná aplikácia pre centralizované organizácie, medzi ktoré patrí aj Airbnb a Uber. V krátkodobom až strednodobom horizonte som však skôr presvedčený, že kryptomeny budú široko využívané ako alternatíva voči centralizovaným riešeniam.

Aký je váš názor na decentralizované aplikácie? Môžu podľa vás v budúcnosti nahradiť tie, ktorým sa venujete v knihe?  

V knihe sa venujem aj niektorých decentralizovaným aplikáciám ako stabilná kryptomena DAI od MarketDAO, decentralizované súdnictvo od Kleros, platforma OpenBazaar alebo rôzne Oracles. Ale je pravda, že väčšina aplikácii v knihe je centralizovaných. A myslím si, že existujú dobre dôvody, prečo tomu tak je. Decentralizácia má okrem veľa výhod aj svoje nevýhody a niekedy môže byť príliš nákladne aplikovať decentralizované riešenia.

Nie vždy chcete službu, ktorá nemá svojho vlastníka a nikto tam nemá kľúče od miešačky. Napríklad keď sa služba ešte len vyvíja a potrebujete rýchlo reagovať na rýchlo sa meniace prostredie, prípadne realizovať veľa exekutívnych rozhodnutí. Pri decentralizovanom riešení je dôležité nastaviť celú službu čím najsprávnejšie v prvom kroku, pretože následne zmeny v parametroch a pravidlách sa už deju ťažšie. Takéto a ďalšie náklady decentralizácie je rozumné akceptovať len za určitých podmienok. Predovšetkým, keď rastú náklady centralizovaných riešení. A to sa môže diať z viacerých dôvodov. Najčastejšie je tomu tak vtedy, keď štát začne obmedzovať, regulovať alebo priamo zakazovať rôzne služby. V takom prípade sa stáva prítomnosť centra problematická. Štáty a vlády majú totižto koho predvolať, vypočúvať, obžalovať a zatvoriť. Toto je moment, keď sa decentralizované riešenia stávajú pre užívateľov výhodnejšie.

Okrem toho môžu niektoré centralizované platformy aplikovať decentralizované prvky. Napríklad platforma Taobao umožňuje obyčajným ľudom, aby sa stali peer-to-peer sudcami a riešili spory ostatných ľudí.

Kedy a kde si budeme môcť Pokrok bez povolenia kúpiť?

Už teraz si ju môžu vaši čitatelia predobjednať v rámci kampane na stránke www.startlab.sk/pokrokbezpovolenia, následne plánujeme spustiť pre knihu aj vlastnú webovú stránku a samozrejme bude dostupná vo väčšine kníhkupectiev. Vydanie je naplánované na jeseň tohto roka.

Ďakujeme pekne za rozhovor a prajeme veľa úspechov. 

TIP: Minule sme sa rozprávali s Jaromírom Tesařom o kryptomene Cardano. Rozhovor si môžete prečítať tu:

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.