Na bitcoinovom blockchaine sa udiala mimoriadne zaujímavá transakcia, ktorá je aktuálne horúcou témou v celej bitcoinovej komunite. Presunuli sa totiž bitcoiny, ktoré boli vyťažené 9. februára 2009 a zo svojej adresy sa nepohli dlhých 11 rokov.
Bitcoiny, ktoré boli vyťažené v tomto období, patria prvým osvojiteľom tejto kryptomeny a nemožno úplne vylúčiť ani možnosť, že patrili záhadnému tvorcovi Bitcoinu Satoshimu Nakamotovi, ktorého totožnosť je dodnes neznáma. Posledná zaznamenaná aktivita Satoshiho sa pritom datuje ešte do roku 2011.
Na transakcií 50 BTC z 20. mája 2020 je zaujímavé aj to, že adresu, na ktorej sa BTC nachádzali, označil kontroverzný austrálsky vedec a podnikateľ Dr. Craig Wright v rámci sporu “Wright vs. Kleinman” za jeho. Wright je známy tým, že sa označuje za Satoshiho Nakamota, no dodnes to nedokázal nijakým spôsobom potvrdiť v kryptokomunite má zlú povesť.
Pokiaľ ide o predmetnú transakciu, odišla na dve adresy v pomere 40/10. Pripomína tým známu prvú transakciu, ktorú spravil Satoshi, keď 10 BTC poslal Halovi Finneymu.
,,Stále to študujeme a vyzerá to tak, že 40 BTC išlo na starú adresu a zostáva nepoužitá a zvyšných 10 BTC prešlo do mixéra. Budeme vás informovať, keď sa dozvieme viac,” uviedla k transakcii spoločnosť Chainalysis, ktorá sa špecializuje na sledovanie bitcoinových transakcií. Neskôr dodala, že niektoré z týchto BTC pravdepodobne skončili na americkej zmenárni Coinbase.
Cointelegraph v súvislosti s touto transakciou kontaktoval právneho zástupcu Craiga Wrighta s otázkou, či mohol transakciu realizovať jeho klient. Odpoveď bola stručná, no nič nehovoriaca: ,,Bez komentára. Budeme v kontakte, ak sa budeme chystať niečo oznámiť.”
Ak by sa dokázalo, že transakciu neurobil Craig Wright, mohol by to byť dôkaz, že adresy, ktoré označil za svoje, v skutočnosti nevlastní.
Sergio Demian Lerner, ktorý publikoval štúdiu o bitcoinoch, ktoré mohol vyťažiť Satoshi Nakamoto (zhruba 1,1 milióna BTC) uviedol pre Cointelegraph, že netuší, kto mohol transakciu realizovať, ale podľa neho určite tieto BTC nepatria Nakamotovi.
Spoločnosť Chainalysis bola opatrnejšia, no vyzerá to tak, že zdieľa podobný názor. ,,Na základe nášho rýchleho pohľadu si nemyslíme, že išlo o Satoshiho.”
Ak by realizoval transakciu Craig Wright, ktorý o sebe tvrdí, že má množstvo Bitcoinov, môže to negatívne vplývať na trh. Existujú totiž obavy, že by mohol tieto bitcoiny predávať a spôsobiť tak prudký prepad ceny.
Bitcoiny, ktoré sa vôbec nehýbu, nie sú až také výnimočné. Na blockchaine existuje viac ako 1,4 milióna BTC, ktoré sa nepohli viac ako 10 rokov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Okrem toho sa odhaduje, že 3 až 4 milióny BTC (niektoré analýzy spomínajú až 7 miliónov) sú nenávratné stratené v tom zmysle, že ich majitelia stratili privátne kľúče a teda už nikdy nebude možné urobiť s nimi transakciu.
Zdroj: cointelegraph.com